Na Stratenec a k prameňu Kysuce

Písmo: A- | A+

Pomedzie moravsko-slovenskej hranice je už dlhé roky atraktívna turistická oblasť. A aj keď po rozdelení republiky sa tu viedli veľké spory o priebeh hranice v spojitosti s majetko-vlastníckymi právami, dnes je tu pokoj a neuveriteľná pohoda.

Východiskom nenáročného, ale krásneho výletu do oblasti Javorníkov bolo stredisko Makov - Kasárne. Hoci je táto časť horných Kysúc chýrna už dlhé roky, mne bola doposiaľ neznáma. O to viac som bol prekvapený. Viacero moderných penziónov, vonkajšie terasy s príjemnými posedeniami a výhľadmi ako v Alpách. Iba alpské velikány nahradili hôľnaté hrebene lemované sviežozeleným lesmi.
A moje najmilšie prekvapenie? Totálna absencia reprodukovanej hudby. Lokalita sa právom hrdí prívlastkom "klimatické kúpele".

Stredisko
Stredisko 
Penzión Javorník
Penzión Javorník 
Relax na Kasárňach
Relax na Kasárňach 
Paráda
Paráda 

Neveriacky krútim hlavou nad kombináciou okulahodiacej drevostavby citlivo zakomponovanej do okolitej prírody a betónovej oštóby. Barbarstvo toho najhrubšieho zrna.

Dominanty
Dominanty 

Dnes som mal v pláne prechádzku na Stratenec a Veľký Javorník. Spoločnosť cestou na Stratenec mi robili tri šarmantné turistky.

Parádnice
Parádnice 
Na ceste
Na ceste 
Lysá
Lysá 
Veľký Javorník
Veľký Javorník 
Stratenec
Stratenec 

Neodmysliteľný oddych s ochutnávkou dobrôt z batoha na mieste so svojským genius loci. 

Maťa
Maťa 
Pod rozhľadňou
Pod rozhľadňou 
Milka a Veronika
Milka a Veronika 

Cestou späť nevyhnutná zastávka pri upravenej studničke. Trošku osvieženia a samozrejme spomienkové foto.

Hrebeň
Hrebeň 
Veronika
Veronika 
Fešandy
Fešandy 

 Návrat na Kasárne a samozrejmý relax pri dobrom, ale striedmom obede. A stále smiech, žartovanie a veselé štebotanie. Dievčatá, čo sa vedia tešiť zo života.

Cestou kvetín
Cestou kvetín 
Čas obeda
Čas obeda 
Relax
Relax 
Oddych
Oddych 

Slnečný deň a dostatok času nám nedovolili ukončiť výlet a tak sme sa cestou domov zastavili ešte pri prameni Kysuce. Zo sedla Pindula po žltej značke je to k areálu dáka polhodinka do dosť výživného kopca. Ale zvládli sme. Teda predovšetkým ja. Lebo dievčence kráčali ako srnky. Občas ma ohľaduplne počkali. Nevedno či zo zvedavosti kedy na ceste skonám, alebo z potreby mať niekoho naporúdzi pre potreby spoločných fotografií. :-D

Sedlo Pindula
Sedlo Pindula 
Prameň Kysuce
Prameň Kysuce 
Pri prameni
Pri prameni 
Žubrienky
Žubrienky 

Cestou do civilizácie ešte malá odbočka do osady U Papají k miestnej pozoruhodnosti. Staručkému brestu hrabolistému. Vraj najstaršiemu v Európe. Na svoj vek celkom svieži.

Brest hrabolistý
Brest hrabolistý 

Pekne upravený areál a trošku oddychu v jeho tôni. Samozrejme opäť fotenie a okamžitá kontrola výsledku. Nie sme tam strapaté? A nezažmúrila som oči? Veselé to devuchy. 

Pod brestom
Pod brestom 

Naša vodička pozná cestu späť aj so zatvorenými očami? Alebo žeby len vymoženosť novodobej techniky.

Spiaca vodička?
Spiaca vodička? 

A hoci do večera ostávalo ešte pár hodín denného svetla a moc sa nám domov nechcelo, malá búrka rozhodla za nás. Meteorológom zas niečo mimoriadne vyšlo. A verabože nemuselo. Teda aspoň dnes nie.

Prší, prší dáždik...
Prší, prší dáždik... 

A tak mám za sebou ďalší pekný deň. Tento strávený v príjemnej spoločnosti troch štebotajúcich dám. Ktožhovie kedy mi osud dopraje voľačo podobné. Ale to už nechám na mojich dvestosedemdesiat tisíc tri strážnych anjelov. Odkedy tí traja naviac? O tom niekedy nabudúce. 

Skryť Zatvoriť reklamu