Zo Staškova na Semeteš

Minule mi ktosi povedal, že na Kysuciach okrem skanzenu vo Vychylovke, orloja v Starej Bystrici a lyžiarskeho strediska pod Veľkou Račou nie nič pozornosti súce. Trošku som sa zamyslel nad takýmto konštatovaním a výsledkom krátkeho zadumania sú moje dve zistenia. Jedno radostné a druhé smutné. To prvé, radostné: dotyčný sa veľmi hlboko mýlil. To druhé, smutné: kde je pes zakopaný, že o Kysuciach panuje takáto mienka? Tak som sa rozhodol prispieť svojou trošku do mlyna o kysuckej (ne)informovanosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnešné putovanie za pozoruhodnosťami horných Kysúc začíname na Staškove. Hneď vedľa železničnej zastávky stojí zrekonštruovaný rodný dom Jozefa Kronera. Prehliadka možná zavolaním na telefón. Je skoro ráno, nechceme nikoho otravovať a tak si aspoň obzrieme pekne upravený areál. Dve sochárske sympózia so postarali o spolu osem drevených sôch inštalovaných v blízkom okolí na tzv. Krónerovom chodníku. Blížiace sa tretie sypózium doplní zbierku na plánovaný konečný počet dvanástich umeleckých diel.

Staškov
Staškov 

Samotný náučný chodník však začína v centre obce Staškov. Len kúsok od kostola s krásne upraveným areálom plným kvetín, lavičiek a súsoším matky Terezy a Jána Pavla II. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Staškov1
Staškov1 

V Staškove sme odbočili k prírodnej zaujímavosti zvanej Klokočovské skálie. Niekoľko kilometrov jazdy autom a od parkoviska pred miestnym pohostinstvom polhodinka príjemnej prechádzky peši lesom nás priviedla priamo ku kamennej guli vytŕčajúcej sa zo skalného brala. Trošku sa poobzeráme a po chvíli nachádzame aj druhú, ibaže o čosi menšiu a nie až tak veľmi guľatú.

Klokočovské skálie
Klokočovské skálie 

 Krátku zastávku sme si dopriali aj v Jelitove. Pútnicke miesto a prameň výbornej vody. A možnosť pohodlne ukončiť po 13 km putovanie Kronerovym náučným chodníkom.
/ Pozor na zámenu s Kronerovym chodníkom./

Kaplnka v Jelitove
Kaplnka v Jelitove 

Pred obedom sa zastavujeme v Skiaréne Makov. Na recepcii nám za účelom lepšieho vytrávenia ponúkajú diskgolf. Dokonca s inštruktorom. A čuduj sa svete: ZADARMO

SkryťVypnúť reklamu
Diskgolf
Diskgolf 

Vyšantili sa deti i dospelí. Deti pri triafaní do koša a dospelí hľadaním zatúlaných diskov. Že čo je to už len za zábava? Zájdite a vyskúšajte. Osem "odpalísk" na zjazdovke preverí vašu trpezlivosť a kondíciu. A garantujem vám, že večer sa nebudete vládať sám ani navečerať.

Diskgolf1
Diskgolf1 

Keď sme už boli pri vrcholovej stanici vleku, neodolali sme pokušeniu a vybrali sme sa po turistickej značke do osady U Greguši k drevenej zvonici. Polhodinka chôdze kamennou cestou s množstvom výhľadov ubehla ako voda. Keby len tí filmári a fotografi toľko nezdržiavali.

Greguše7
Greguše7 
Greguše
Greguše 

Javornícky hrebeň ponúka množstvo príjemných zastavení. 

SkryťVypnúť reklamu
Greguše9
Greguše9 
Greguše5
Greguše5 

 V osade nás okrem zvonice a nádherných dreveníc prekvapilo aj jedno z umeleckých diel inštalovaných na hrebeni Javorníkov.

Greguše2
Greguše2 

Pozor!
Tá šarmantná slečna nie je súčasťou expozície. Zvyčajne by ste ju tam darmo hľadali :-D 

Greguše3
Greguše3 
Greguše6
Greguše6 
Greguše1
Greguše1 
Greguše8
Greguše8 

Po dobrom obede a toľkých športových výkonoch viedla naša púť za relaxom do Sudoparku v Klokočove. Tu sú všetky slová zbytočné. Treba vidieť na vlastné oči a zažiť na vlastnej koži.

Sudopark v Klokočove
Sudopark v Klokočove 
Sudopark v Klokočove3
Sudopark v Klokočove3 
Sudopark v Klokočove2
Sudopark v Klokočove2 

"Mučiareň" pre deti 

Sudopark v Klokočove
Sudopark v Klokočove 

Jedna z dreveníc a jej interiér 

Sudopark v Klokočove4
Sudopark v Klokočove4 

Sauna v prírode. Deti sa mohli pominúť od šťastia. Na rozdiel od nás, dospelákov, striedavý kúpeľ v teplej a ľadovej vode si vychutnávali. My sme si od odziapali, až sa hory ozývali.

SkryťVypnúť reklamu
Sudopark v Klokočove
Sudopark v Klokočove 

Domček na stračej nôžke môže poslúžiť v hubárskej sezóne ako sušiareň.

Sudopark v Klokočove5
Sudopark v Klokočove5 

Po troch hodinách neuveriteľného relaxu v teplulinkej vode striedaného zoceľovaním organizmu v ľadovom kúpeli sa s ľútosťou lúčime so sudoparkom.
Cestou domov si ešte spravíme krátku zastávku na Semeteši pri Bráne Kysúc.

Semeteš
Semeteš 
Semeteš1
Semeteš1 

Ktože by to len povedal, koľko bohatstva vedia Kysuce ponúknuť za jedinký deň.

Pavol Piroha

Pavol Piroha

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Ak po niečom veľmi túžiš, tak to dosiahneš. Len musíš chcieť."Tak asi takýto som ja. Dobrodruh, filmár a fotograf na voľnej nalomenej nohe.Dôchodca z donútenia.Vyznavač a konzument adrenelínu v každej podobe.Propagátor zaujímavostí a krás Slovenska.Viac na mojej webovej stránke: http://piroha-tv.webnode.cz/ Zoznam autorových rubrík:  CestovanieTuristikaKultúra

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu