V Turzovke to majú za sebou

Písmo: A- | A+

Turzovka.Určite najmalebnejšie mestečko horných Kysúc.Aj keď jeho korene siahajú až do konca šestnásteho storočia, plnými pľúcami dýcha dychom súčasnosti.

Príchod vlakom na železničnú stanicu vôbec neveští nijakú veľkú slávu. Ošumelá budova je už iba slabým odvarom niekdajšieho slávneho stavu. Ja si ju pamätám ešte plnú života. Novinový stánok, bufet, predajňa potravín, čakáreň, sociálne zariadenia a dokonca fontánka s pitnou vodou. Kdeže tie lanské snehy sú..... Ešteže sa personál stanice stará o akú-takú kvetinovú kulisu.

žst
žst 

Železničná trať vedie priamo cez centrum mesta. Kedysi dávno som sa aj ja podieľal na jej rekonštrukcii. Dnes je však prejazd vlaku mestom priam exkluzívny. Zámková dlažba, gumokovové priecestie, parádna výzdoba. Nový vietor demokracie priniesol príjemnú zmenu. Keby tak aj staničná budova patrila mestu.... Asi by vyzerala onakvejšie....

trať cez mesto
trať cez mesto 

O zvalenie Mája sa postarali miestni hasiči. V každý čas presne vedeli čo robia. Padajúcou kladou by boli schopní trafiť hoci aj hlavičku klinca. Darmo. Profesionáli.

Ešte stojí
Ešte stojí 
hasiči
hasiči 
Už padol
Už padol 

Počínaniu hasičov sa prizerala aj táto mladučká, k folkloristom patriaca okaňa. Inak, tých prizerajúcich sa v Šarkparku bolo poskromne. Asi počasie zaúradovalo.

mladica
mladica 
turzovanka
turzovanka 
divákov bolo poskromne
divákov bolo poskromne 

Šarkpark je /okrem iného/ aj skutočne krásne detské ihrisko s množstvom drevených plastík.

Šarkpark
Šarkpark 
Symbol
Symbol 
socha4
socha4 
socha
socha 
socha1
socha1 
socha2
socha2 
socha4
socha4 
ihrisko
ihrisko 

Vzorne upravenému parku na námestí dominuje socha drotára s džarkom.

Park
Park 
Ďarek
Ďarek 
Drotári
Drotári 

 

 

 

Vedeli ste že z Turzovky pochádzal aj legendárny zbojník?

Uhorčíkov pamätník
Uhorčíkov pamätník 
rozsudok
rozsudok 


 

Ženská folklórna skupina Turzovanka sa postarala o pekný program s námetom váľania Mája. Škoda že počasie nemalo porozumenie o takýto druh veselosti. To nás vytrvalo kropilo výdatným, ešte stále májovým, mrholením. Možno práve táto skutočnosť bola príčinou vetchej diváckej kulisy. Konieckoncov, i samotný program bol prispôsobený vrtochom počasia. Ešteže výborné speváčky sa nenechali zastrašiť a ukázali kus svojho kumštu. Raz darmo. Turzovanky. Tie len tak voľajaká kvapka nepoloží na lopatky. Však pozrite, ako to nakoniec všetko dobre vypálilo.


 

Skryť Zatvoriť reklamu