Po približne pol roku plánovania a hľadania vhodných termínov dostala naša cesta reálne kontúry. Plán bol takýto: San Francisco - Yosemite National Park - Sequioa National Park - Death Valley - Las Vegas - Zion National Park - Bryce Canyon - Lake Powell - Antelope Canyon - Grand Canyon - Hoover Dam - Los Angeles - a potom po pobreží Tichého oceánu späť do San Francisca.
Termín cesty som načasoval tak, aby sme mali v parkoch priaznivé počasie. Napríklad v Yosemite sme jednoznačne chceli vidieť vodopády v plnej kráse a to je možné len v apríli a máji. Skôr je voda ešte zamrznutá a taktiež niektoré cesty sú v parku pre autá kvôli snehu uzavreté. Neskôr by sme zasa už z vodopádov nevideli kvôli suchu nič. Mali sme aj kus šťastia, pretože Glacier Point Road (cesta na vyhliadkové miesto Glacier Point, z ktorého vidieť krásne Yosemite Valley, Half Dome, vodopády a zasnežené pohorie Sierra Nevada) otvorili prvý krát tohto roku práve v ten deň (!!!), keď sme do Yosemite prišli. Na webovej stránke parku termín otvorenia cesty posúvali už druhý týždeň, takže sme naozaj mali obrovský kus šťastia.
Keď sme boli minulý rok v Thajsku a Kambodži, práve začínali nepokoje v Bangkoku, tento rok to bola pre zmenu prasačia chrípka (prasacia mi nesedí), čo nás z diaľky trochu strašila, teda hlavne naše mamy. Ako som však tak trochu tušil - poznajúc naše médiá, NIKDE v USA kde sme boli, ani na letiskách, nič nenasvedčovalo tomu, že existuje nejaká New Flu. A to sme boli v štátoch, ktoré s Mexikom susedia.
Ale poďme po poriadku. Začiatok a koniec okruhu mi logicky vyšiel na San Francisco, jednak kvôli dostupnosti lietadlom z Európy a jednak kvôli samotnému mestu. Údajne je to jedno z najkrajších amerických miest, mesto kde je Golden Gate Bridge, Alcatraz, svetoznáme strmé ulice, údajne najstrmšia a najkľukatejšia ulica na svete, charakteristická architektúra starých domov, staré "električky" Cable Car, Chinatown, krásne výhľady na panorámu a mnoho iného. Vďaka svojej polohe pri Tichom oceáne, je to však aj mesto hmiel. O tom sme sa na vlastnej koži presvedčili aj my. Do Frisca sme prišli v nedeľu poobede a privítala nás hmla, hmlu sme mali aj celý pondelok, ktorý sme mali na prehliadku mesta vyčlenený. V utorok ráno sme sa konečne vydali na náš roadtrip smerom Yosemite a hneď pár míľ za mestom na nás vykuklo slniečko a po zvyšok dovolenky sme mali krásne slnečné počasie.
Leteli sme s British Airways linkou Viedeň - Londýn - San Francisco. Po krátkom pohovore s imigračným úradníkom nás privítalo hmlisté San Francisco. Na letisku sme si vyzdvihli dopredu zarezervované auto. Ubytovanie sme mali booknuté v moteli na Lombard Street (to je tá najkľukatejšia ulica), takže naša prvá cesta viedla do motela ubytovať sa a trochu sa po ceste okniepiť.

V pondelok ráno sme vyrazili do ulíc. Ako som už spomínal, počasie nebolo ideálne, celý deň bolo zamračené a hmlisto.

Typické domčeky pri pobreží


Mesto v hmle

Panoráma mesta z pobrežia


Alcatraz

Fotogenická čajka

Konečná historickej Cable Car. Jedna jazda stojí 5 USD. Zaujímavosťou je, že fungujú bez elektrickej energie, len na mechanický pohod. Pod zemou je lano, ktoré ťahá vozeň. Obsluhu tvoria vždy dvaja ľudia a dosť sa narobia. Napríklad na konečnej musia vždy ručne otočiť vozeň.



Samotná jazda je príjemná a krásne vidieť mesto.

Alcatraz v pozadí


Múzeum historických Cable Car

Budova múzea



V San Franciscu je fajn, že je možné centrum prejsť pešo. Taktiež ako jedno z mála amerických miest má veľmi dobre rozvinutú hromadnú dopravu.

Aby sme nezabudli kde sme :-)


Historická električka

Pier 39 je gýčovitá atrakcia pre turistov s množstvom obchodíkov a reštaurácií.


Čokoládové kráľovstvo - v minulosti bola v tomto prístave továreň na čokoládu.

Pre mňa boli najväčšou atrakciou tulene, ktoré tu žijú a majú všetkých v paži.


Komu je lepšie?


Ulice sú v SF naozaj strmé. Ak parkujete pozdĺžne smerom do kopca, alebo z kopca, treba mať kolesá natočené smerom k chodníku.

Lombard Street a v diaľke jej najslávnejšia kľukatá časť.

Jazdí sa po nej len smerom z kopca, pozdĺž sú po oboch stranách schody pre peších.

Golden Gate v diaľke - to je jediný krát, kedy sme ho videli bez hmly.

Pohľad z vrchnej časti Lombard Street.

Kým sme ku Golden Gate prišli autom, už bol opäť v hmle...


Klasická zdravá americká večera.

V utorok sme sa konečne vydali na cestu. Toto je diaľnica na moste Bay Bridge.

Krásne americké kamióny.

V USA sa väčšinou tankuje tak, že priamo na stojane zasuniete bankomatovú kartu do automatu a z účtu vám stiahne presnú sumu za ktorú ste natankovali. Menej časté bolo tankovanie tak, že obsluhe na pumpe ste nahlásili stojan a sumu za ktorú chcete natankovať.

Efektivita po americky. Ak je jeden jazdný pruh uzavretý a jazdí sa kyvadlovo, jeden cestár stojí so stopku a čaká na kolegu v doprovodnom vozidle.

Keď dorazí, prejdú autá z protismeru, otočí sa a kolóna z vášho smeru ho musí nasledovať.

Od tohto dňa sme mali už len krásne počasie (klikni pre obrázok vo väčšom rozlíšení).


Konečne sme dorazili do dnešného cieľa - Yosemite National Park. Vstupy do národných parkov sú v USA spoplatnené. Platili sme 80 USD za celé auto, platí to pre štyri osoby na celý rok a do všetkých národných parkov v USA. Pri príjazde nás privítal milý ranger, dal nám mapky parku a aktuálne noviny o parku. Každý väčší národný park v USA si totiž vydáva vlastné noviny.

Najnavštevovanejšou časťou je Yosemite Valley, krásne údolie s mnohými vodopádmi a nádhenými výhľadmi.




Klikni pre vyššiu kvalitu.


Nachádza sa tu El Capitan, najväčší masív z jedného kusu skaly na svete. Výška je 910 metrov.
Klikni pre obrázok vo väčšom rozlíšení


Yosemite Waterfalls - najvyšší vodopád v parku, piaty najvyšší na svete. Pozostáva z dvoch častí, spolu meria 739 metrov.

Hukot vody pripomínal salvy striel z dela.


Lesom sa šíri roztrieštená voda z vodopádu.

Ako som už spomínal, výhliadku Glacier Point otvorili v deň keď sme do parku prišli.
Pohľad do majestátneho Yosemite Valley (klikni pre vyššiu kvalitu obrázku). V pravo je masív Half Dome.

V diaľke zasnežené vrcholky Sierra Nevady.


Pohľad na Yosemite Waterfalls z výšky.


Vrchol Half Dome v oblakoch, o chvíľu na to už bol bez nich.

Klikni pre vyššiu kvalitu.
Klikni pre vyššiu kvalitu.
Po vynadívaní sa do sýtosti, sme túto nádheru opustili a vydali sme sa do mesta Fresno, kde sme dorazili okolo deviatej večer. Našli sme si motel a išli sme spať.
Ďalší deň nás čakal národný park Sequoia a potom Death Valley. O tom však v druhom diele.