Sequoia National Parkom prechádza jedna hlavná cesta, my sme do parku vošli jej severozápadným vstupom. Za zmienku stojí fantastický vzduch presýtený vôňou ihličia a živice. Hlavným lákadlom sú okrem krásnej prírody gigantické sekvoje. Rastú tu roztrúsené a tvoria malé skupinky, takže netreba očakávať súvislý sekvojový les. My sme si pozreli hlavnú atrakciu, tou je najväčší žijúci organizmus na svete, sekvoja General Sherman. Generál je vysoký 84m, priemer kmeňa má 11m a ešte aj teraz každý rok čo-to podrastie. Vedie k nemu pekný chodník, amíci to majú opäť výborne zorganizované. Chodník je udržiavaný, pri parkovisku sú toalety, altánky a pitná voda zdarma. Snažil som sa sekvoje čo najlepšie nafotiť, ale bežnou zrkadlovkou to nie je ono, skrátka sú tak veľké, že sa to nedá riadne zachytiť.

Bejby sekvojka

rozklikni
Človek sa tu cíti ako Alenka v ríši divov.

rozklikni

Jeho veličenstvo Generál Shermann.
rozklikni




Šipka v korune stromu ukazuje na miesto, kde sa pred pár rokmi ulomil konár. Na fotke to vyzerá ako obyčajný strom.

Toto je ten konárik, takto si človek môže urobiť obraz o veľkosti a mohutnosti stromu.
rozklikni

V parku je vraj veľa medveďov, takto sa nám pripomenuli.

Ďalšou zastávkov bol vyhliadkový chodník Big Trees Trail. Príjemná prechádzka okolo mnohých sekvojí, jedna väčšia ako druhá. Chodník viedol okrajom jednej mokrade. No a v tej mokradi sme stretli tri medvede. Neveril som vlastným očiam. Bola to samica s dvomi odrastenými mladými. Kľudne sa tam kŕmili a chvíľu sa nechali fotografovať a natáčať. Až potom ako sa otočil vietor znervózneli a už nám nebolo všetko jedno. Rozbehli sa k nám, ale nakoniec si to rozmysleli a nechali nás na pokoji, to sme už radšej kmitali preč. Bol to super zážitok, ešte stále ma hreje pri srdci a trasie trocha nižšie...


Takto si spolu žijú vyše tisíc rokov.

rozklikni
Tu je šťastná rodinka.
rozklikni
Škoda, že mama bola v tieni.
rozklikni
Tu už nezbedník vetrí vo vzduchu a začína byť nervózny, hneď po tomto zábere sa rozbehol.
Po opustení parku sme sa vydali krížom cez pohorie Sierra Nevady (bola to nádherná cesta) do mestečka Ridgecrest, kde sme mali naplánovaný ďalší nocľah. Tu sme však mali problémy s ubytovaním, nakoľko v blízkosti mesta stavajú priehradu a všetky moteli boli plné robotníkov. Nakoniec sme našli motel s jedinou voľnou izbou a to sme mali šťastie.
rozklikni


rozklikni
Ráno sme opustili Ridgecrest a vydali sme sa do Death Valley. Opäť sme vošli juhozápadným vstupom, takou skratkou. Na niektorých mapách ani nie je, na iných je označená ako nepriechodná. Na mape parku však bola zaznačená ako cesta pre osobné autá a tak sme to riskli. Oplatilo sa, pretože sme išli divočinou bez stopy po civilizácii. Boli sme prekvapení, koľko tam bolo života. Mnoho kvitnúcich kvetov, plazy a vtáctvo. Death Valley je nádherný park, veľmi rozmanitý, nie sú to len mŕtve šutre. Sú tu krásne piesočné duny, rôzne skalné útvary, dno údolia je pokryté bielou vrstvou soli. Počasie bolo opäť pekné a teda aj teplé (37°C v tieni o 11:00 doobeda). Mali sme so sebou veľa vody na pitie. V parku sa síce dá kúpiť, ale je predražená. Taktiež benzín je tu predražený, galón bol za 3,5 USD, čo je oveľa viac ako bežne, takže je dobré natankovať čo najbližšie k parku, aby ste nemuseli potom tu.
rozklikni
Choď rovno a v utorok doľava...





rozklikni
rozklikni
Teplúčko :-)

Stará továreň na borax, tu sa muselo fasa pracovať.


Vybrali sme sa k miestu Badwater Basin, to je najnižšie položené miesto v USA, 85,5 metra pod hladinou mora. Taktiež je to jedno z najhorúcejších miest, vraj tam pri povrchu zeme namerali takmer 100 °C. Odtiaľ sme išli cestou Artists Drive, je to jednosmerná cesta, taký menší okruh, vedie údolím s krásnymi výhľadmi. Ďalšou zastávkou bol Zabriskie Point, taktiež krásne skalné útvary. Posledným miestom v parku bol vyhliadkový bod Dantes View. Odtiaľ bolo vidieť naraz najvyšší aj najnižšší bod Death Valley a taktiež takmer celé údolie - paráda.

V diaľke vidieť zasnežený kopec, je to zvláštny pocit.


Ešte aj na tomto mieste človek nájde život, voda je plná malinkých potvoriek.

rozklikni


Cestou Artists Drive.
rozklikni
rozklikni
rozklikni
rozklikni
Zabriskie point.


rozklikni
rozklikni
Výhľad z Dantes View, vľavo dole vidieť Badwater Basin.
rozklikni
rozklikni
Bola to pekná výška.
Death Valley sme opustili juhovýchodnou cestou a namierili sme si to do štátu Nevada, do Las Vegas. Dorazili sme tam bez problémov, našli sme si motel a... ale o tom až nabudúce v tretej časti. Venovať sa v nej budem Las Vegas, Zion National Park a Bryce Canyon.