Výlet som naplánoval na tri dni autom. Prvý deň Bratislava - Osvienčim - Krakov, celý druhý deň bol vyhradený na Krakov, tretí deň sme ráno opustili Krakov smer Vielička a domov. Ubytovanie v Krakove sme našli ľahko cez internet - Finger guest house, pohodlne dostupný autom, 10 minút pešo od centra starého mesta, blízko veľký shopping, niečo ako Aupark na druhú.
Cestovanie autom nie je v Poľsku momentálne veľmi príjemné, po prekročení hraníc som mal pocit, že ideme cez jednu veľkú rozkopanú dedinu, sem-tam mesto. Akoby všade a naraz stavali, resp. opravovali cesty. Každú chvíľu jednosmerná premávka, semafóry, zátarasy, obchádzky, na tých pár kilometroch diaľnice to isté a platí sa mýto. Až to raz bude hotové, tak potom to bude iná káva.
Prvým cieľom nášho výletu bol koncentračný tábor Osvienčim a Osvienčim - Birkenau. Po príjazde do mesta sa nedá netrafiť, je označený tak ako sa na takúto pamiatku patrí. Pozor si treba dať na parkovanie, pri príjazde k táboru je pred ním na opačnej strane konkurenčné parkovisko, kde vás láka snaživý chalanisko gestikulovaním akoby mu išlo o život. Až keď vystúpite, zistíte, že ste relatívne ďaleko a že ste mohli pohodlne zaparkovať bližšie. Za parkovanie sa platí 7 zlotých až pri odjazde. Samotný vstup do tábora je zdarma. Pri vstupe je možné dohodnúť si sprievodcu, zapožičať slúchadlá s výkladom, zakúpiť brožúrky, knihy, suveníry, skrátka full servis.
Čo povedať k samotnému koncentračnému táboru? Nedá sa to opísať. Odporúčam vyhradiť si dostatok času, aspoň pol dňa. Taktiež výklad sprievodcu dodá návšteve iný rozmer.
Asi si to po skončení prehliadky hovorí väčšina návštevníkov tak ako my s manželkou – povinne by som tam poslal všetkých žiakov končiacich základnú školu a potom ešte raz pre istou žiakov stredných škôl.
Na mňa osobne najviac zapôsobilo to, ako to mali nacisti vymyslené. Je to geniálne inžinierske dielo.
Úsporné, logické, výkonné a maximálne zversky funkčné.
Obrázky z Osvienčimu:
Práca oslobodzuje

Areál tábora

Väzenské uniformy

Plot

Pamätajme si, čo sa u nás dialo pred pár rokmi

Naša expozícia je jednou z najlepších

No comment

Plynová komora a krematórium

Topánky po väzňoch

A protézy...

Tiež kufre...

Spoločné wc

Spálňa

Konečná, vystupovať...

Z Osvienčimu viedla naša cesta do Krakova. Je to historické mesto, ktoré stojí za návštevu. Staré centrum mesta je krásne zrekonštruované a pulzuje tam život. Nachádza sa v ňom množstvo kostolov a chrámov, stará tržnica, zámok Wawel, židovská štvrť Kazimierz, známa z filmu Schindlerov zoznam, množstvo reštaurácií, kaviarní. Na jeden deň ktorý sme mali, toho bolo viac ako dosť.
Niekoľko obrázkov z Krakova:
Za hradbami starého mesta

Hlavné námestie

Mariacka bazilika

V starom meste

Wawel

Wawel katedrála

Je fotogenická

Wawel porastený brečtanom

Židovská štvrť Kazimierz

Pred synagógou

Lekcia poľštiny

Na tretí deň ráno sme vyrazili smerom Vielička, pár kilometrov južne od Krakova, smer Slovensko. Vo Vieličke sa nachádza stará baňa, kde sa ťažila kamenná soľ. Je to
technická pamiatka, Poliaci to tam majú perfektne vymakané, asi takto si predstavujem turistickú atrakciu. Pozor len pri parkovaní - to isté ako Osvienčim. Potom už na Vás čaká x sprievodcov hovoriacich všetkými svetovými jazykmi, wc zdarma, butiky, reštaurácie, občerstvenie, krásne upravené prostredie, úplná paráda.
Niekoľko obrázkov:
Baňa vo Vieličke

Atmosféra v bani

Zo života baníkov

Kaplnka sv. Kríža v bani

Prístav 120 metrov pod povrchom

Komora Drozdowica

Kaplnka sv. Kingy vytesaná v soli

Aj dlažba je zo soli

Ján Pavol II.

Podzemný butik

Podzemná reštaurácia

Detail steny z kamennej soli

Je tam toho oveľa viac. Koncertná sieň, liečebná sála kde sa liečia dýchacie choroby, múzeum...
Bežná prehliadka trvá vyše dvoch hodín a podľa informácie od sprievodcu obsiahne asi 3% chodieb bane. Začína sa zostupom 380 schodov do podzemia. Končí sa vyfáraním s originál baníckym výťahom.
Na ceste domov sme sa zastavili už iba v reštaurácii Chlopskie Jadlo, vrelo odporúčam. Je to reštaurácia ponúkajúca poľské jedlá v štýlovom sedliackom prostredí a s príjemnou obsluhou.

A potom už len cesta do Bratislavy nádhernou Oravou, o nej niekedy nabudúce.