JEDEN SVET NESTAČÍ…..

Písmo: A- | A+

 Stretnúť dnes na jednom mieste vysokoškolských študentov a projekt dokumentárných filmov prináša so sebou veľmi zaujímavú konfrontáciu „niekoľkých svetov“, kde pohľad na život iných národností môže v divákoch vzbudzovať pocit úzkosti a hlbokého zamyslenia sa nad ich osudmi v porovnaní s tými našimi. 

Takýto projekt sa podarilo zorganizovať FF UPJŠ, v tomto roku už 14. medzinárodným festivalom dokumentárných filmov, ktorý sa uskutočnil v dňoch 29. – 30. apríla 2014 v priestoroch politologickej fakulty na Petzvalovej ulici v Košiciach. Projekt s názvom“Jeden svet nestačí”.

Istý nedostatok vidím v slabej propagácií festivalu, nakoľko tohtoročné filmy by určite dokázali osloviť oveľa väčšiu skupinu ľudí, čo by nakoniec aj samotným tvorcom týchto dokumentov určite prospelo. Organizátorom tohto festivalu však nemôžeme odoprieť ich snahu a obetovaný čas, ktorí svojich divákov privítali bohatým občerstvením, a svojim milým vystupovaním uviedli do deja problematiky.

Dokumentárne filmy majú v dnešnej dobe určite nemalú silu. Tvorcovia týchto filmov, majú jedinečnú možnosť poukázať na problémy dnešného sveta, často veľmi emotívnou formou a úplný dôkaz tomu dávajú skutočné postavy a príbehy. Svojou autentickosťou tak percipienta vťahujú do deja, neraz skúšaného nepríjemným životným osudom.

Diváci, ktorí si našli cestu na niektorý z filmov určite ostali prekvapení, ako táto forma dokáže „vliezť pod kožu“. Treba podotknúť, že na výbere filmov sa záujemcovia o tento festival mohli podieľať a rozhodnúť o výbere aj vďaka internetovým formulárom. Nakoniec aj heslo podujatia znelo“Aj Vy tvoríte Jeden svet „14“ v Košiciach“. Vyberať sa dalo z 22 titulov, z takmer celého sveta.

Holandský dokument Dúhový šampionátprinášal príbeh dvoch novinárov, ktorí sa vydali s kamerou na prvý ukrajinský dúhový pochod. Dej opisuje odsúdenie západnej propagandy homosexuality a boj protagonistov tohto pochodu za svoje práva.Český režisér vo filmeFenoménponúkal príbeh bežného života v sibírskej tajge. Príbeh zIránu chcel ponúknuť dokumentIránske tabuo úteku matky s dcérou na západ. Príbeh približuje ťažký život Bahájov v spomínanej krajine. SnímkaJeans a Martórozpráva príbeh o etiópskom pastierovi, ktorý sa rozhodol pred sobášom splniť si svoj cieľ. To aké dôsledky prinášajú klimatické zmeny sa pokúsili ozrejmiť vo filme s názvomĽadová rovnováhaamerickí dokumentaristi. Autentickosť je tu zachytávaná svedectvá o dopadoch zmien na roľníkov Južnej Ameriky. Leto s Antonomod belgičanov ponúkal pútavý príbeh 12 ročného Antona, ktorý sa rozhodol stráviť čas vo vojenskom tábore prezidenta Putina, dokument zachytávajúci deti učiace sa mieriť zbrane proti sebe. Krásny príbeh z prírody zdokumentovali nórski scenáristi s kombináciou života ozajstných surfistov. Názov filmuNa sever od slnka. Dánsky príbeh o putinovskom hnutíNašije lákadlom len samotným názvom. Za slobodu a demokraciu sveta v piatich krajinách sveta bojujú odvážni aktivisti v dokumenteOd vánku k búrke.Príbehživota v KĽDR ani netreba dramatizovať, aby si človek znalý tohto problému dokázal preložiť názov dokumentuPo zemi, po mori,že je to príbeh o úteku z tejto komunistickej krajiny. Veľká Británia ponúkala príbeh väzneného indického dievčaťa, ktorej písanie básni v týchto neľudských podmienkach dokázalo zabezpečiť vyslobodenie. Dojímavý film s názvom Salma.

Akú silu majú v dnešnej dobe sociálne siete, tak to sa podarilo zachytiť anglickým dokumentaristom v dokumente s názvom Skutočná sociálna sieť. Nórsko-švédsky dokumentárny filmStatočné srdciaje príbehom politickej scény v Nórsku. Táto krajina, obhajujúca multikulturalizmus je stále v obrovskom šoku po besnení mnohonásobného vraha Breivika na ostrove Utoya. Slovenské zastúpenie s názvomSúď ma a neskúšajje príbehom o prenasledovaní cirkvi v 50. rokoch minulého storočia. Austrálsky režisér natočil dokumentTigrie dievčatá, príbeh dievčat z Barmy, ktoré sa rozhodli založiť si dievčenskú skupinu. Po víťazstve azerbajdžanského zastúpenia v Eurovízií, bola táto krajina vnímaná inými očami. Skutočný príbeh, ktorý ale vôbec nie je veselý, priniesli tvorcovia z Veľkej Británie s názvomÚžasný Azerbajdžan.Nelegálny obchod s diamantmi a diplomatickými pasmi v Afrike odhaľuje dánsky novinár vo filmeVeľvyslanec.Věra 68,to je český príbeh Věry Čáslavskej, ktorá sa aktívne zapojila do diania Pražskej jari 68 a kruto aj zato zaplatila. Ženské väzenie v Afganistane, dokážeme si niečo také vôbec predstaviť? O to sa pokúsili filmári zo Švédska v dokumenteVo väzení sa búrky nenosia. Príbeh z Gazy, sužovanej blokádou, priniesli palestínski dokumentaristi. O tom, ako sa tam „žije“ je dokumentGaza.Boj obyvateľov za svoje práva v Peru je príbehom obyčajných ľudí, ktorí nechcú prísť o všetko. NázovZákon džunglehovorí za všetko. O živote v Číne pri presadzovaní štátnych záujmov pri výstavbe vodných diel vravel príbehZelený tiger prichádza z dielne kanadských dokumentaristov.

Či už mali diváci možnosť vidieť jeden alebo viacero dokumentárnych filmov, ani jeden z nich nemal prívlastok nezaujímavý. Nakoľko ide o príbehy skutočné, dokumentárne filmy v nás prebúdzajú silné emócie a túžbu niečo zmeniť. Aj keď je to často nemožné, takéto festivaly prinášajú potrebnú osvetu a istým spôsobom vyvíjajú tlak na predstaviteľov a inštitúcie, ktoré sú schopné vo svojich právomociach niečo zmeniť. Ľudské práva sú najpodstatnejším prvkom v spoločnosti a ich dodržiavanie nás robí lepšími pre ďalšie generácie. Ak sme sa nepoučili z minulosti, často sa odvolávajúc na nedostatok informácií, tak dnes táto výhovorka už platiť nemôže. A „14“, Festival dokumentárnych filmov, ktorý sa konal na pôde UPJŠ je toho dôkazom. 


 

Skryť Zatvoriť reklamu