Vôňa pečiva čerstvo napečeného priamo v obchode je lákavá. V nákupných košíkoch často končí ešte teplá, čerstvo a celozrnne sa tváriaca nahnedlá žemľa posypaná semiačkami. Asi pred 5 rokmi sme s manželkou museli začať sledovať zloženie potravín. Ostali sme zaskočení. Napríklad faktom, že nájsť šunku bez cukru je problém. A keď nám ochotný predavač doniesol kúsok papiera so zložením čerstvo napečeného pečiva, prekvapenia pokračovali. Z lístočku na nás vyskakovalo kadečo. Iba celozrnná múka nie. Boli tam hlavne éčka, kopa éčok. Nechápal som. Dnes už vieme, že väčšinou ide o polotovar, ktorý čaká v mrazáku na svoju chvíľu aj niekoľko rokov. Po šupnutí do pece sa potom na pulte rafinovane tvári ako obyčajná čerstvá žemľa. Faktom ale je, že takáto "čerstvá" žemľa môže mať za sebou oslavu úctyhodných druhých narodenín a jej čerstvosť je poctivá asi ako grécka skromnosť, pracovitosť a úprimnosť dohromady. Snaha o zmenu označenia podobných prevádzok z pekární na dopekárne je úsmevná, ale zodpovedajúca realite.
Zaujímavým príkladom pri prechode od éčiek v potravinách k éčkam (chémii) v drogérii a kozmetike je voda. Čistú vodu na pitie dnes rieši veľa ľudí. Sprchu málokto. Téma filtrovania škodlivín vo vode na pitie má množstvo diskusií. Zaujímavé je však čoraz častejšie tvrdenie odborníkov, že viac chemikálií prijímame cez sprchovanie ako pri pití. Napríklad teplá voda zohrievaná centrálne a dodávaná do bytových domov, je voda užitková. Obsahuje viac chemikálií ako studená pitná voda. Pri sprchovaní sa nebezpečný chlór vyparuje a my tieto výpary priamo vdychujeme. Teplá voda zároveň otvára póry na našom najväčšom orgáne – koži. Tadiaľ škodliviny prestupujú do nášho tela. Napriek tomu sprchu rieši málokto.
Množstvo škodlivých chemikálií v domácich čistiacich prostriedkoch, ale aj v kozmetike je obrovské. Tvrdenia, že ich používanie je kontrolované, bezpečné... sú klamstvo. Potvrdzuje to aj raketový nárast autoimunitných ochorení, alergií... Na potraviny a éčka v nich, si už pozor dávame. Na rade je drogéria a kozmetika. Ale ako je to s ekodrogériou naozaj? Existuje účinné ekologické odstránenie plesne z kúta detskej izby? A čo keď potrebujem poriadne vydezinfikovať toaletu, zlikvidovať vodný kameň? Ide to aj bez tvrdej chémie? Funguje ekologické umývanie riadu, okien, podlahy, vane, zamastenej rúry...? A čo pranie? To konvenčné sa zmenilo na čistú chémiu. Ale funguje aj ekologické pranie? Alebo je účinnosť ekoprostriedkov na pranie rovnaká ako účinnosť prania v čistej, teplej vode?! Ak je ekopranie účinné, nie je to omnoho drahšie? Nie je eko iba ocot a sóda bikarbóna?
Sóda bikarbóna a ocot fungujú, ale nie sú riešením na všetko. Kvalita a účinnosť ekoproduktov v posledných desaťročiach výrazne vzrástla. A naopak, ich cena klesla. Často na úroveň chemických alternatív. Cene pomáha aj ponuka niektorých predajcov čistiacich ekovýrobkov načapovať ich priamo do prinesených obalov. Riešenie, vďaka ktorému sa šetrí aj obrovské množstvo odpadu. Pravdou je, že napríklad pri praní budete musieť prádlo na noc pred praním namočiť vo vedre s teplou vodou a sódou s aktívnym kyslíkom. Prípadne drobné škvrny zaprať žlčovým mydlom. Troche rozmýšľania a práce sa pri ekopraní na rozdiel od konvenčného nevyhnete. Výsledok však bude fantastický. Pravdou tiež je, že vaše prádlo nebude ešte mesiac po vypraní intenzívne voňať. Verte však, že voňavú službu zabezpečuje čistá chémia a v skutočnosti nie je o čo stáť. Nečudujte sa, keď po jej vysadení Vás z prevoňanej posteľnej bielizne prestane bolieť hlava. A keď miesto chemickej aviváže neutralizujete zásadité zvyšky pracieho prášku (gelu) ekologickým prostriedkom, dostanete od Vášho atopického exému poďakovanie. Ktoré z chemikálií škodia najviac a ďalšie odbornosti sa môžete dozvedieť napríklad v nekomerčnej ekoporadni Živica.
O tom ako a prečo je dôležité neutralizovať zásadité čistiace prostriedky po praní, na čo si dávať pozor pri používaní ekokozmetiky, či potrebujete aviváž, čo je najdôležitejšie ohľadom prania pre ľudí s exémom, na ktoré chemikálie si máte dávať najväčší pozor a kde sa najčastejšie vyskytujú... si povieme nabudúce. Jarné upratovanie bez chémie však začnite už dnes.