Robert Fico, slovenský politický chameleón, sa v poslednom čase správa ako ukrivdená Medulienka z rozprávky. Tento kedysi mocný muž, ktorý vládol krajine železnou päsťou, sa zrazu ocitol v úlohe obete. Aká irónia osudu!
Predstavte si scénu: Robert Fico, odetý v saku s červenou kravatou, sedí na okraji fontány na námestí a fňuká do vreckovky. Okolo neho sa zhromažďujú holuby, jediní poslucháči, ktorí sú ochotní vypočuť si jeho náreky. "Nikto ma nemá rád," vzlyká, zatiaľ čo si utiera slzy. "Všetci sú proti mne!"
Ale moment, pán Fico! Nie je to náhodou ten istý scenár, ktorý ste sami písali pre svojich oponentov? Predsedovi vlády treba pripomenúť jeho tvrdé protesty proti demokraticky zvoleným vládam. Ich cieľom bolo povaliť vládu, deložovať premiéra, dať dole prezidentku, vyvolať predčasné voľby[1]. Teraz, keď sa karta obrátila, zrazu ste citlivý ako mimóza.
Ficova politická kariéra pripomína jazdu na horskej dráhe. Najprv strmý vzostup, potom závratný pád a teraz... no, teraz sa zdá, že sa zasekol niekde uprostred, nevediac, či má ísť hore alebo dole. A tak sa rozhodol pre tretiu možnosť - hrať rolu martýra.
Strašenie prevratom
V stredu 22. januára premiér vyhlásil: „Na území Slovenskej republiky je skupina expertov, ktorá sa podieľala na protestoch v Gruzínsku a priamo na Majdane v Ukrajine." Táto skupina je vraj monitorovaná[1]. Svedčia o tom slová ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka po zasadnutí Bezpečnostnej rady, že je zdokumentovaná dlhodobá koordinovaná činnosť určitej skupiny ľudí, ktorá prejavuje znaky spravodajskej aktivity[1].
Ale pozor! Náš "hrdina" má v rukáve ešte jeden tromf - strašenie prevratom. Je to ako sledovať shakespearovskú tragédiu, kde hlavný hrdina netuší, že je vlastne antihrdinom. Fico sa pasuje do role obete systému, ktorý sám pomáhal budovať.
Otázky bez odpovedí
To nastoľuje viacero otázok. Prečo týchto „expertov" príslušné orgány štátu už dávno nezadržali a nevypočuli, ak sa dlhšie dopúšťajú závažnej trestnej činnosti voči štátu, hoci aj v štádiu prípravy? Veď premiér použil prítomný čas. Na území Slovenskej republiky sú teraz.
A keď SIS vie o ich existencii a činnosti a má naozaj dôkazy, že pôsobili v Gruzínsku a na Ukrajine a páchali tam nejakú trestnú činnosť, prečo nevyzvala policajné zložky, aby ich zadržali a vypočuli a potom obvinili, prípadne vyhostili z územia Slovenska, ak ide o cudzích štátnych príslušníkov?
Nedôveryhodné vedenie SIS
Premiér a ďalší ústavní činitelia, ktorí strašia, že niekto tu pripravuje štátny prevrat za pomoci nejakých zahraničných „expertov", a vychádzajú pritom z informácií SIS, by mali vziať do úvahy, že riaditeľ SIS Pavol Gašpar je nedôveryhodná osoba.
Nemá skúsenosti na takúto náročnú prácu, je synom podpredsedu strany Smer, ktorý mu navyše niekedy robí hovorcu, takže o jeho nestrannosti nemôže byť ani reči. Navyše nebol schopný transparentne preukázať, z akých zárobkov dokázal nadobudnúť niekoľko nehnuteľností, čo mu tiež uberá na dôveryhodnosti.
Takže, pán Fico, ak ste taký frajer, ako ste vždy tvrdili, mali by ste vedieť, že v politike platí jedno pravidlo: Čo zaseješ, to zožneš. Ak ste roky siali vietor, nečudujte sa, že teraz žnete búrku. A ak vám to nevyhovuje, možno je čas zamyslieť sa nad tým, či politika je naozaj to pravé orechové pre citlivú dušičku, akou sa zrazu javíte byť.
Na záver len toľko: Politika nie je pre slabé povahy. A ak sa niekto rozhodne hrať túto hru, mal by byť pripravený nielen rozdávať údery, ale aj ich prijímať. Takže, pán Fico, prestaňte sa tváriť ako ukrivdená Medulienka a radšej sa zamyslite nad tým, ako napraviť škody, ktoré ste napáchali. Lebo história, na rozdiel od vašich voličov, má veľmi dobrú pamäť.
Zdroje:
[9] https://e.dennikn.sk/minuta/4387282
[13] https://x.com/Aktualitysk/status/1882511916741865873
[16] https://dennikn.sk/4421903/fico-hovori-o-statnom-prevrate-chysta-proti-tomu-preventivne-opatrenia/