Komentár: Gašparove slová o vystúpení z EÚ - nebezpečná hra s ohňom

Gašpar šokuje úvahami o odchode z EÚ. Koaliční partneri sa dištancujú, opozícia varuje. Čo by to znamenalo pre SR?

Komentár: Gašparove slová o vystúpení z EÚ - nebezpečná hra s ohňom
Tibor Gašpar (Zdroj: TASR, Jakub Kotian)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Tibor Gašpar, podpredseda Národnej rady SR za Smer-SD, nedávno rozvíril politické vody svojím vyjadrením o možnom vystúpení Slovenska z Európskej únie a NATO. Hoci to označil za "krajné riešenie", samotná zmienka o takejto možnosti vyvolala búrlivé reakcie naprieč politickým spektrom. Pozrime sa bližšie na to, čo by takýto krok znamenal pre Slovensko a prečo sú Gašparove slová nebezpečnou hrou s ohňom.

Reakcie politických strán

Niet divu, že Gašparove vyjadrenia vyvolali ostrú kritiku. Strana Hlas-SD, koaličný partner Smeru, rázne odmietla akúkoľvek diskusiu o vystúpení z EÚ a NATO. Prezident Peter Pellegrini pripomenul nedávno podpísané Memorandum o zahraničnej politike, ktoré potvrdzuje záväzok Slovenska k členstvu v oboch organizáciách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opozičné strany, vrátane Progresívneho Slovenska a KDH, označili Gašparove slová za nebezpečné a varovali pred možnými dôsledkami. PS dokonca naznačilo, že ide o prípravu pôdy pre "vyvedenie Slovenska z Európy".

Čo by znamenalo vystúpenie z EÚ pre Slovensko?

Aby sme pochopili závažnosť Gašparových slov, musíme si uvedomiť, čo by vystúpenie z EÚ pre Slovensko znamenalo:

1. Ekonomické dôsledky: Slovensko by stratilo prístup k jednotnému európskemu trhu, čo by malo devastačný účinok na našu ekonomiku. Väčšina slovenského exportu smeruje do krajín EÚ. Bez členstva by slovenské firmy čelili clám a ďalším obchodným bariéram.

2. Strata finančných prostriedkov: Slovensko je čistým príjemcom z rozpočtu EÚ. Vystúpením by sme prišli o miliardy eur na rozvoj infraštruktúry, podporu poľnohospodárstva, vedu a výskum.

SkryťVypnúť reklamu

3. Obmedzenie voľného pohybu: Slováci by stratili právo voľne žiť, pracovať a študovať v krajinách EÚ. To by výrazne obmedzilo možnosti našich občanov.

4. Politická izolácia: Slovensko by stratilo hlas v európskych inštitúciách a možnosť ovplyvňovať rozhodnutia, ktoré sa nás týkajú.

5. Bezpečnostné riziká: Hoci NATO a EÚ sú oddelené organizácie, vystúpenie z EÚ by mohlo oslabiť našu pozíciu v NATO a celkovú bezpečnostnú situáciu krajiny.

## Prečo sú Gašparove slová nebezpečné?

Aj keď Gašpar označil vystúpenie z EÚ za krajné riešenie, samotné naznačenie takejto možnosti je nezodpovedné z niekoľkých dôvodov:

SkryťVypnúť reklamu

1. Podkopávanie dôvery: Takéto vyjadrenia podkopávajú dôveru v stabilitu Slovenska, čo môže odradiť zahraničných investorov a oslabiť našu ekonomickú pozíciu.

2. Polarizácia spoločnosti: Otváranie témy vystúpenia z EÚ môže ďalej polarizovať už aj tak rozdelenú spoločnosť.

3. Odvádzanie pozornosti: Môže ísť o taktiku na odvrátenie pozornosti od domácich problémov a neúspechov vlády.

4. Hra s ohňom: História (napr. Brexit) ukazuje, že aj nezáväzné diskusie o vystúpení z EÚ môžu viesť k neočakávaným a ťažko zvratným dôsledkom.

Zamyslenie na záver

Gašparove slová nás nútia zamyslieť sa nad širším kontextom slovenskej politiky a našej pozície v Európe. Je pochopiteľné, že v demokratickej spoločnosti existujú rôzne názory na fungovanie EÚ a našu úlohu v nej. Kritický pohľad a snaha o reformy zvnútra sú legitímne a často potrebné.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak, existuje zásadný rozdiel medzi konštruktívnou kritikou a nezodpovedným naznačovaním možnosti vystúpenia. Slovensko, ako malá krajina v srdci Európy, profituje z členstva v EÚ viac, než si možno mnohí uvedomujú. Naša ekonomická prosperita, bezpečnosť a medzinárodný vplyv sú úzko späté s našim európskym ukotvením.

Politici by mali zvažovať dôsledky svojich slov, najmä keď ide o tak zásadné otázky. Namiesto vyvolávania pochybností by mali pracovať na konštruktívnych riešeniach v rámci existujúcich štruktúr. Slovensko potrebuje stabilitu, predvídateľnosť a jasné smerovanie, nie nebezpečné špekulácie o "krajných riešeniach".

Ako občania by sme mali byť ostražití voči takýmto vyjadreniam a požadovať od našich volených zástupcov zodpovedný prístup k zahraničnej politike. Naša budúcnosť je v Európe a akékoľvek úvahy o opaku by mali zostať tam, kam patria - do ríše fantázie.

Jozef Pivarník

Jozef Pivarník

Bloger 
  • Počet článkov:  79
  •  | 
  • Páči sa:  2 397x

Som nadšený komentátor každodenného chaosu, ktorý vie, že život je príliš krátky na to, aby sme ho brali vážne. Na mojom blogu nájdeš vtipné paródie, trefné názory a ostré komentáre, ktoré ti vykúzlia úsmev na tvári – alebo aspoň nútia zamyslieť sa. Profesionálny humor s dávkou irónie je presne to, čo môžeš očakávať. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu