Kým sa nezačneme učiť, budeme len platiť: Prípad kybernetického útoku na kataster SR

Kybernetický útok na kataster odhalil zlyhania štátu v ochrane dát. Ako sa z toho môžeme poučiť a vyhnúť sa chaosu?

Kým sa nezačneme učiť, budeme len platiť: Prípad kybernetického útoku na kataster SR
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Kybernetický útok na Úrad geodézie, kartografie a katastra SR je smutnou ilustráciou toho, kam môže viesť zanedbanie základných princípov digitálnej bezpečnosti. Ako občan, ktorý sa spolieha na funkčnosť verejných inštitúcií, si kladiem otázku: Ako je možné, že v roku 2025, keď sú kybernetické hrozby každodennou realitou, štát nemá kvalitné zálohy kľúčových údajov?

Kritika: Národná nezodpovednosť v digitálnej dobe

Útoky ransomvéru nie sú nové. O tom, že tieto hrozby existujú, sa vie už roky. Organizácie po celom svete investujú obrovské prostriedky do prevencie a prípravy na takéto situácie. Slovenský kataster však akoby uviazol v minulosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Nedostatok záloh: Je šokujúce, že štát nemá zálohovací systém, ktorý by zabezpečil okamžitú obnovu dát. Toto nie je len technické zlyhanie, ale aj zlyhanie vedenia.

  • Prevencia ako tabu: Kybernetická bezpečnosť nie je otázkou „možno, ak sa niečo stane.“ Je to nutnosť. Ak by štát investoval do robustného systému kybernetickej ochrany, táto situácia by pravdepodobne nikdy nenastala.

Dopady na občanov: Chaos, neistota a stratený čas

Kybernetický útok na kataster znamená viac než len vypnuté servery. Ide o reálne problémy pre tisíce ľudí:

  • Neistota pri vlastníctve majetku. Bez dát sa môže stať, že človek bude musieť dokazovať vlastníctvo svojej nehnuteľnosti, čo je časovo aj finančne náročné.

  • Spomalenie procesov na celé týždne či mesiace môže ochromiť realitný trh, hypotéky aj investície.

Ponaučenie: Investícia do bezpečnosti je investícia do dôvery

Tento incident musí byť pre Slovensko budíčkom. Kybernetická bezpečnosť nie je „extra náklad.“ Je to základný kameň fungovania moderného štátu.

  1. Vzdelanie a prevencia: Úradníci aj technický personál musia byť školení na identifikáciu rizík a prevenciu.

  2. Zálohovanie a obnova dát: Každý dôležitý systém musí mať automatické a pravidelné zálohy. Zálohovacie plány by mali byť testované, aby sa zabezpečila ich funkčnosť.

  3. Modernizácia infraštruktúry: Slovensko musí prestať šetriť na nesprávnych miestach. Staré servery a neaktualizovaný softvér sú ako pozvánka pre hackerov.

Prečo na tom záleží?

Kybernetické útoky sú modernou formou vojny. Štát, ktorý nedokáže ochrániť svoje digitálne údaje, riskuje viac než len krátkodobé problémy. Riskuje dôveru občanov. Tento útok na kataster by mal byť posledným budíčkom, ktorý nás prebudí zo spánku.

Ako občania musíme od vlády žiadať viac. Nemôžeme sa uspokojiť s výhovorkami. Bezpečný štát je silný štát. A bezpečný štát začína v digitálnom svete.

Jozef Pivarník

Jozef Pivarník

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  2 540x

Som nadšený komentátor každodenného chaosu, ktorý vie, že život je príliš krátky na to, aby sme ho brali vážne. Na mojom blogu nájdeš vtipné paródie, trefné názory a ostré komentáre, ktoré ti vykúzlia úsmev na tvári – alebo aspoň nútia zamyslieť sa. Profesionálny humor s dávkou irónie je presne to, čo môžeš očakávať. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu