
Čo ste si povedali, wow, naozaj stačí tvaroh a naozaj sa nemusím obávať choroby, ktorú u nás ročne diagnostikujú 25-tisíc ľuďom a zomrie na ňu okolo 13-tisíc Slovákov? Alebo ste pozdvihli jedno obočie a povedali si, že zas jeden z tých bludných receptov, na ktoré ani nekliknete?
Minimálne 20-tisíc ľudí len na danej stránke dalo článku facebookový like. V komentároch sa vyskytujú vyjadrenia typu: "Tak toto je naozaj super" alebo "ako sa to ma davkovat? kolko toho treba dnne jest?". Rozmýšľam, koľko z tých 20-tisíc ľudí sa zamyslelo nad tým, či sú tvrdenia v článku pravdivé? A zaujímalo by ich vôbec, že je to len ďalší z mnohých bludov, ktoré na internet kolujú, ak by som im podala nejaké dôkazy?
Zaváži u týchto ľudí argument, že táto vedkyňa svoje tvrdenia nepodložila vedeckými štúdiami? Ak ich ohúrila informácia o tom, že bola sedemkrát nominovaná na Nobelovu cenu, bude ich zaujímať, že zoznamy nominovaných sú tajené 50 rokov, a tak prakticky o komkoľvek možno povedať, že bol x-krát nominovaný na Nobelovu cenu? Použijú sedliacky rozum, na ktorý sa často odvolávajú pri obhajovaní zaručených potravinových kúr, a zamyslia sa, prečo teda tú Nobelovu cenu aj nedostala a prečo rakovina stále existuje?
Od narodenia syna si oveľa viac všímam tzv. protiočkovaciu kampaň. Keďže vrhnúť sa na čítanie článkov na stránkach, ktoré majú väčšinou v názve slovo sloboda, nie je môj štýl, hľadala som spôsob, ako sa zorientovať v spleti informácií. Narazila som na knihu Zvrátená veda od Bena Goldacrea, ktorého prednáška na TEDe ma zaujala už dávnejšie pre kritiku procesov testovania liekov a (ne)zverejňovania štúdií. Goldacre je lekár, ale nie je posluhovač farmaceutických spoločností. Na mušku si berie kohokoľvek, kto sa snaží na základe falošných tvrdení nabaliť na cudzom nešťastí, ľudskej dôvere alebo hlúposti.
Kniha začína pár príkladmi o tom, prečo neveriť rôznym detoxikačným kúram, krémom s prídavkom vzácnych minerálov či podivuhodné cvičenia, kde si krúžením prstom po pupku máte zlepšiť okysličenie krvi v mozgu. Veľkú kapitolu venuje homeopatii, ktorú rozdupe vedeckými argumentami. Zaujímavé však je, že homeopatiu nezavrhuje ako takú. Hovorí, že sila homeopatov je najmä v ľudskom a individuálnom prístupe, ktorý je častovýrazne lepší než ten u doktorov. A tak ich vyzýva, aby si práve toto overili v štúdiách a následne na tom zakladali svoj biznis a nie aby klamali o liečivých účinkoch svojich cukríkových tabletiek a očierňovali klasickú medicínu.
To priamo súvisí s placebo efektom, ktorému sa venuje v ďalšej kapitole. Alternatívna medicína deformuje naše porozumenie svojím telám. Podstúpime detoxikáciu a cítime sa lepšie, aj keď ľahší o stovky eur. Popritom sa cítime lepšie kvôli placebo efektu. Ak by sa niekto pýtal, prečo sa placebo efekt nepoužíva takým spôsobom aj v bežnej medicíne, tak je to kvôli etickým predpokladom v lekárskej profesii, kedy by lekár nemal klamať alebo zavádzať pacienta, alebo čo i len zľahčovať jeho chorobu.
Nasledujú ďalšie kapitoly o antioxidantoch, o britskej "odborníčke" na výživu Gillian McKeithovej či omega-3 mastných kyselinách. Kým tieto záležitosti sú viac-menej neškodné a "len" pripravujú ľudí o milióny, kapitola o vitamínovom podnikateľovi Mathiasovi Rathovi, ktorý šíril informácie o tom, že lieky na HIV sú jedovaté a AIDS dokáže byť vyliečený multivitamínmi, mal desivý dopad. Rath dostal podporu juhoafrického prezidenta Thaba Mbekiho a jeho vláda odmietala viesť programy antiretrovírusovej medikácie. Podľa knihy v roku 2005 až miliónu HIV pozitívnych ľudí v JAR boli tieto lieky takto odopreté. A za tým všetkým stál človek, ktorý sa medzitým nabalil na predaji multivitamínov proti HIV a AIDS.
Kapitolami sa prelínajú informácie o tom, ako sa robia výskumy, aké kritériá musia štúdie spĺňať, ako si overiť informácie, kde nájsť hodnoverné zdroje. Aj keď je kniha plná príkladov jednotlivcov či firiem, ktoré sa priživujú na pseudovedách či klamstvách, najväčšiu zodpovednosť kladie Goldacre na médiá: "Ak sa vašou radou riadi obrovské množstvo ľudí a vy sa predsa mýlite - nech sú vaše úmysly akékoľvek dobré - môžete spôsobiť naozaj veľké škody, pretože dopady mierneho navýšenia rizika sú znásobené veľkosťou populácie, ktorá zmení svoje správanie. Práve z tohto dôvodu majú novinári osobitnú zodpovednosť."
Goldacre píše, že v tom, aké prípady si médiá vyberajú a v spôsobe, ako o nich informujú, vytvárajú stále akúsi paródiu na vedu. Veda je vykreslená ako nepodložená, nepochopiteľná, vedci sú zobrazení ako odtrhnutí od reality. "Správ v oblasti vedy spadajú väčšinou do troch kategórií: bláznivé, prelomové a desivé." Tak keď najbližšie natrafíte na nejaký článok z oblasti vedy či zdravej výživy, skúste si ho najprv priradiť do niektorej kategórie, následne si fakty skúste potvrdiť v nejakých štúdiách a až potom sa rozhodujte, či jej budete veriť a prípadne sa podľa nej začnete aj správať či stravovať. Ak si nie ste istí, skúste sa obrátiť na ľudí, ktorí stoja za blogom www.lovcisarlatanov.sk, ktorý je tiež veľmi zaujímavým a užitočným čítaním.
Konšpiračné teórie a zaručené recepty na čokoľvek sú tu dlhšie než samotný internet a s jeho príchodom si zobrali z neho to najhoršie. Je na nás ľuďoch, aby sme si z neho zobrali to najlepšie a informácie, ktorým chceme veriť a prípadne aj šíriť, si poriadne overili z rôznorodých a najmä vedeckých zdrojov. Zvrátená veda je kniha, ktorá mne osobne pomohla sa v tej záplave informácii a zdrojov orientovať.
A keďže už svoj účel u mňa splnila, rada ju posuniem ďalej. Vyplňte formulár nižšie a jednému z vás, ktorého email vygeneruje generátor náhodných čísel, knihu pošlem. Súťaž bude prebiehať do 12.2.2014.
Aktualizácia: Do súťaže sa zapojilo 655 emailov a generátor náhodných čísel vybral 141. v poradí. Je to rus....a.g......a@gmail.com. Všetkým ostatným ďakujem za účasť.
Loading...