Prečo idem dnes pred NRSR

Písmo: A- | A+

To, čo sa deje na Slovensku sa týka mňa aj vás. Preto sa pripájam k protestu proti korupcii, ktorá nás oberá nie len o peniaze, ale aj morálku.

Tak ako sme stáli v piatok 14.11.2014 na námestí SNP, tak idem protestovať proti korupcii aj dnes. Nemyslím si totiž, že výmena niekoľkých ministrov, či dokonca „dvojky“ Smeru niečo veľké zmení. Nie, ak táto zmena predstavuje len kampaň pred voľbami, či vnútrostranícke boje, ktoré nemajú s bojom proti korupcii nič spoločné. Slovenské zdravotníctvo je asi najokatejším príkladom fungovania veľmi efektívneho a výnosného systému, kde sú upozornenia na rozkrádanie ignorované (boj pána doktora Suchánka proti nákupu predraženého CT v piešťanskej nemocnici je len maličkou špičkou obrovského ľadovca). A kde mnohým vplyvným zainteresovaným akoby išlo len o presadzovanie si svojich súkromných záujmov. Akoby títo vplyvní ľudia zabúdali, že nenarábajú so svojimi peniazmi, ale majú konať vo verejnom záujme. A kde statoční ľudia, ktorí sa snažia rozkrádaniu zabrániť, čelia zastrašovaniu a dezinformačným kampaniam (to vtedy, keď sa „zodpovední“ snažia odvrátiť pozornosť od svojho zlyhania).

Toto sa tu deje už dlhšie a dôvody môžu byť nasledovné:

  • Obrovská koncentrácia politickej a ekonomickej moci: táto umožňuje dosadiť si ľudí ako na šachovnici do kľúčových orgánov, ktoré potom schvaľujú veci na „príkaz zhora“. Títo ľudia potom následne môžu znásilňovať a ignorovať pravidlá až po hranicu formálneho znenia zákona, to aby sa „zákon neporušil“. Vzhľadom na ich politické krytie sme dospeli k tomu, že správanie týchto ľudí je arogantné a majú pocit že môžu všetko. Tak ako majú tí hore pocit, že môžu všetko „lebo vyhrali voľby“. A kontrolné orgány a zodpovední činitelia sa pozerajú iným smerom, pretože nie je v ICH záujme, aby sa niečo rušilo či menilo.

  • Nezáujem verejnosti: na rozkrádanie nášho verejného majetku ako by sme si zvykli. Ale nemali by sme si zvykať. Pretože sme spoluvinníkmi. V demokracii môžu politici len to, čo im voliči dovolia. Čím väčšia tolerancia voličov, tým arogantnejšie správanie politikov. Ako povedal klasik, jednou z najlepších vlastností tohto národa je jeho miernosť. Zvyká si rýchlo. No a nadávať na gauči a protestovať na internete je síce pohodlné, ale málo účinné.

Toto čo som napísal doteraz je možno síce pravda, ale je to už klišé ktoré už bol veľakrát povedané. Preto skúsim konkrétne povedať, prečo sa ma to týka a prečo je veľmi ťažké nájsť dôvod neprotestovať proti súčasnému stavu.

  1. My platíme za tento štát. Ak priemerný Slovák zarobí v hrubom 857 EUR, každý mesiac dá na zdravotné poistenie (on plus zamestnávateľ) 119 EUR, na daniach z príjmu 80 EUR. Starobné a ďalšie odvody nerátam. Zhruba 200 EUR na daniach a zdravotnom. Tieto peniaze samozrejme zväčša miniete, spotrebné dane sú individuálne, niečo sa dá na nájom a niečo sa ušetrí. Ak by ste ale minuli na akékoľvek výdavky aspoň polovicu platu, len na DPH ste zaplatili približne 90 EUR. Takže 290 EUR zaplatíte mesačne na dani z príjmu, zdravotnom a DPH. Možno keby sa toľko nerozkrádalo, aj dane by mohli byť nižšie.

  2. Čo máme z tých peňazí? Aby som to zhrnul: na nič nie sú peniaze. Nie je na platy učiteľov, nie je na podporu rodín s deťmi, nie je na platy sestričiek, nie je na opravu ciest, nie je na nič. A to sa ešte na každého obyvateľa pripadá dlh 7 800 EUR a tento rok sa navýši o ďalších 300 – 400 EUR. Zaujímavé, že v rozpadávajúcich sa nemocniciach, kde preťažený a slabo zaplatený personál robí nadčasy desiatky hodín mesačne sa aj na nákupe potrebného prístroja, ktorý môže zachrániť život, sa „musí“ ukradnúť aspoň niekoľko desiatok percent skutočnej ceny. Zaujímavé, že po tých rozbitých cestách chodí pomerne veľa luxusných áut (Bratislava má luxusnejší vozový park ako Praha či Berlín). Takže platíme tento štát, peniaze sa strácajú a nám je to fuk? Lebo aj tak nič nezmeníme?

  3. Čo môžeme zmeniť? Je veľmi lákavé povedať, že poďme všetko zmeniť a keď budeme veľmi kričať, tak sa to všetko zázrakom spraví za týždeň a pokoj. Zmeniť zákon nie je zložité, máme veľmi veľa zákonov, ktoré sa ale nedodržiavajú. Prečo? Opäť sme pri politickom krytí a nezáujme verejnosti. Je tiež lákavé povedať, že všetkých vymeňme a potom to bude OK. Lenže ak sa dostanú noví ľudia do starého systému a verejnosť opäť zabudne sa občas zaujímať o to, čo sa deje, je možné, že sa to opäť vráti do starých koľají. Ľudia často nie sú zázračné víly ani princovia a občas je vidina rýchleho zisku silnejšia ako morálne hodnoty. Práve preto potrebujú mať pocit, že niekto sa pozerá. A že keď urobia chybu tak vznikne na nich tlak. A pokiaľ sa nerozhýbu politici, tak ľudia na nich musia tlačiť. Tak to proste funguje. A pokiaľ sa vám nechce chodiť protestovať každý mesiac, trochu si rozmyslite, koho budete voliť v roku 2016.

Neverím na krvavé revolúcie. Prinášajú cárov, autokratov a nekonečné série pomsty a bojov. Mali sme šťastie na nežnú revolúciu, ktorá nepriniesla veľa obetí. Naopak – priniesla nám možnosť rozhodovať o vlastných životoch a tým aj o smerovaní tejto krajiny. Tieto možnosti zďaleka nevyužívame naplno, pretože sa stále ešte učíme. Každopádne by sme mali tým na hradnom vŕšku odkázať, že nám nie je jedno, čo sa tu deje. Že sme si vedomí toho, že máme občianske práva a zodpovednosť a že moc sme im neprepožičali na to, aby si robili čo chcú, ale aby slúžili tejto krajine. A nie sebe. Že nie sme ovce, ktorým stačia istoty... že sa nič nezmení.

Preto dnes idem pred NRSR. Ak máte pocit, že sa vás to týka, vyjadrite protest. Máte na to právo. Politici sa vždy boja ľudí v uliciach. Pokojnejší sú vtedy, keď sa ľudia starajú hlavne o seba, sú zahrabaní v robote, pred TV či v krčme. Taká stabilita a istoty hneď otvárajú nové možnosti - na náš účet. Ale nezabúdajme, že moc bezmocných prekvapila politikov aj v novembri 89. Máme to v rukách.

P.S.: Viem, že tento blog píšem na SME. Ale nový si založím až po nejakej dobe.

P.S.2: Dnešný pochod pred NRSR

Skryť Zatvoriť reklamu