AI - pravdy a lzi

Je skutocne umela inteligencia to, co si pod nou clovek predstavuje? Dokaze stroj, ci uz kremikovy alebo kvantovy mysliet? Umela inteligencia, tolko krat omielana v literature a znasilnovana filmovymi rezisermi. Je to skutocne tak komplikovana vec?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Umela inteligencia. Niektorym ludom nabehne pri tomto pojme mraz po chrbte.

Ale ste si isty, ze chapete tento pojem spravne? Skuste si polozit otazku: "Ako by som vysvetlil co sa za tymto pojmom skryva?"

Nieje to lahka otazka a zatial ju ani tie mudrejsie hlavy z nasej spolocnosti nedokazali vysvetlit. Ani z technickeho ani z akehokolvek ineho pohladu zatial tento pojem nebol uplne presne definovany.

Kedze clovek zo svojej docela arogantnej pozicie nahliada na inteligenciu ako na pojem identifikovany a uzko spaty s pojmom clovek, tak je problem pre roznych ludi rozne definovat AI. Nesnazim sa nijak ludsku inteligenciu zhodit, alebo znesvatit, avsak inteligencia samotna je docela problematicky zachytitelna vec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O ano, IQ a tomu podobne prostriedky na vyhodnocovanie vysky inteligencie. Osobne IQ (ani to svoje) vobec neuznavam.

Ale spet k teme. Kedze inteligenciu clovek identifikuje so svojim druhom, je jasne, ze z prveho pohladu sa snazi chapat umelu inteligenciu ako nieco napodobujuce myslenie cloveka. Tato vlastnost sa vsak s umelou inteligenciou priliz nespaja.

Ludkse riesenie problemov je znacne individualne od osoby k osobe. Je silne prepojene so strukturou mozgu ktora doteraz nieje ani len z malej casti prebadana.

Mozog sa sklada z miliard neuronov. Pocet kombinacii zapojeni a sirenia signalu v takejto sustave je trosku problematicke vycislit. Skuste si predstavit miliardu faktorial (10^9!). Lenze to by bolo v pripade mozgu ako uplneho grafu, avsak dva neurony mozu byt spojene viacerymi dendritmi, cize uz z toho mame hypergraf. A to je uz matematika o inom.

SkryťVypnúť reklamu

Druhu cast skladacky tvori pocitac. V dnesnej predstave je to subor mechanickych suciastok, kremikovych a inych. V skutocnosti je to realne beziace program, avsak simulovat na takom mediu mozog je nerealne. Problemy spojene len s administraciou prostredia simulacie su vo vecsom meritku neutiahnutelne.

Cize toto bude asi zla cesta k pochopeniu pojmu Umelej inteligencie.

Ono Umela inteligencia je preto umela, lebo nechce byt ludska. Tu sa dostavame ku kamenu urazu celeho problemu. Umela inteligencia nieje simulacia ludskej (to tiez nieje UPLNE pravda).

Pre lepsie pochopenie uvediem tzv. Turingov test. Pan Turing je vsobecne znama postavicka (Turingove stroje). Polozil teoreticke zaklady dnesnych pocitacov. Zaujimal sa aj o vztah Cloveka a Stroja. Vytvoril test ktory pozostava z testovanej osoby a "dalnopisu". Osobu pripojime na "dalnopis" (komunikacnu linku) a nechame ju komunikovat so strojom. Ak nieje schopna povedat ci si pise so strojom alebo clovekom, stroj vykazuje znamky inteligencie.

SkryťVypnúť reklamu

Z jedneho pohladu by sa dalo povedat, ze umela inteligencia je riesenie komplikovanych problemov, akym komunikacia a jej chapanie urcite je. Avsak umelou inteligenciou mozme napr. nazvat aj program riesiaci efektivne problem obchodneho cestujuceho (TSP problem).

Tento problem pozostava zo sady miest a vzdialenostmi medzi nimi. Cestujuci musi prejst vsetky mesta ale po najkratsej moznej ceste. Tento problem je tzv. NP-uplny. Znamena to, ze je riesitelny v exponencialnom case (e^n, pre n miest). Umele inteligencie dokazu prist na skoro najlepsie riesenie v zlomku tohoto casu. To niekedy nedokaze ani clovek.

SkryťVypnúť reklamu

Umela inteligencia moze riesit rozne problemy, ulohy i zadania. To ze to je inteligencia nezmena, ze s vami bude hovorit, ale znamena to ze vie riesit niekedy aj specificke problemy, pre ktore bola navrhnuta.

Ludsky mozog je schopny adptacie. Je toho schopna aj umela inteligencia?

Ale samozrejme. Uz pekne dlhu dobu existuju umele inteligencie so schopnostou ucit sa. Kto hral Black and White sa s takouto formou inteligencie aj stretol. Avsak tieto inteligencie nevykazuju az take uspechy ako by clovek cakal, totiz maju tendencie ucit sa "hluposti". Cize veci ktore vedu k zlym strategiam rieseni problemu. Clovek je jednoducho lepsi v zabudani.

Ucenie, adaptacia, to sa da vsetko simulovat. Ale je to strojove, umele myslenie, nie ludske. Co je lepsie ponecham na citatela, aby rozhodol.

Neuronove siete su dalsim prvkom sposobujucim chaos v celom nahlade na vec. Ide o subor neuronov prepojeny s anorganickymi suciasktami schopny pracovat na urcitych problemoch. Jedna sa o vyuzitie prirodneho modelu, u ktoreho je snaha naprogramovat tieto neurony na riesenie urcitych problemov.

Cize co je Umela inteligencia vlastne? Len prefikany program schony riesit problemy? Ako som uz pisal, doteraz to nieje jasne.

Tymto by som ukoncil taky choaticky uvod do tejto problematiky. Ak sa mi podari vymysliet dalsi clanocek, skusim trosku hlbsie zavrtat a prebrat rozne druhy umelych inteligencii a ich mozne uplatnenie (hry, TSP, internet).

Tomáš PLCH

Tomáš PLCH

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ešte stále som matfyzák "_". Som divný človek, často až príliž zahĺbený do myšlienok ktorým nerozumiem. Rád hľadám chyby na sebe i na ľudoch. Nechápem spoločnosť a neverím ľuďom, čo si myslia, že tvoria dejiny, poznajú božiu vôľu a príliž často používajú slovo "milovať".Zbožňujem adrenalín, dobré víno a kvalitný maskáč. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

109 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu