Žltý narcis je symbolom prebúdzajúceho sa života.

16.apríla 2010 sa  ulice našich miest rozžiarili žltými narcisami.  Tento prvý jarný kvietok  svojou slniečkovou farbou  dominoval nielen v jarnej mestskej kvetinovej výzdobe, na pultoch kvetinárstiev, v narodeninových alebo meninových kyticiach, ale aj na klopniach sák náhliacich sa žien a mužov. Narcis je symbolom smrti a spánku, ale aj zmŕtvychvstania. Žltý kvet nám pripomína jarné slnko, prebúdzajúci sa život. Bolo pre mňa povzbudzujúce vidieť skupinky dobrovoľníckych tímov  žiakov a študentov rôzneho veku, ktoré zaplnili námestia a ulice našich miest, aby pomohli zrealizovať v poradí už 14. ročník verejnej finančnej zbierky Ligy proti rakovine. Patrí im moja vďaka, že sa tejto úlohy zodpovedne ujali a organizátorom, že už po 14 krát túto zbierku zorganizovali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Rakovina je jednou z najobávanejších chorôb modernej spoločnosti. V Európskej únii je 331 392 ženám každoročne diagnostikovaná rakovina prsníka. Táto moderná choroba je ročne hlavnou príčinou smrti 89 674 žien prevažne vo veku od 35 do 59 rokov.

Skríning rakoviny prsníka pre ženy v celej EÚ je názov písomného vyhlásenia, ktoré bolo schválené v Európskom parlamente 19.apríla 2010. Vyhlásenie vyzýva na zavedenie celonárodných skríningov rakoviny prsníka v každej členskej krajine EÚ a žiada, aby Európska komisia každé dva roky vypracovala štúdiu o dosiahnutom pokroku v tejto oblasti. Štatisticky je preukázané, že vyšetrenie mamografom môže u žien vo veku od 50 do 69 rokov znížiť počet úmrtí spôsobených rakovinou prsníka až o 35 %,

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyhlásenie vyzýva členské štáty, aby v súlade s usmerneniami EÚ do roku 2016 vytvorili multidisciplinárne jednotky špecializované na choroby prsníka. Zároveň žiada Komisiu, aby pravidelne predkladala správy o pokroku. o certifikácii jednotiek špecializovaných na choroby prsníka a aby na túto činnosť poskytli primerané finančné prostriedky.

Verím, že aj vďaka tohoročnej zbierky a štedrosti tých, ktorí sa do zbierky zapojili a do konca apríla 2010 prostredníctvom poslanej SMS-ky ešte zapoja, sa budú financovať projekty, ktoré spolu s peniazmi aj zo 7. rámcového programu EÚ pre vedu a výskum pomôžu zachrániť chorým to najdrahocennejšie život.

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu