V okrese Stará Ľubovňa máme 42 obcí a 2 mestá, v ktorých žije 51666 obyvateľov. Celo okresné štatistiky sú v podstate optimistické, čo sa týka počtu narodených detí. V staroľubovnianskej pôrodnici uzrelo v roku 2010 svetlo sveta 927 novorodencov. Niektoré malé obce zaznamenali nulovú pôrodnosť, takže ich osud bude za niekoľko rokov spečatený. Veľmi nemôžu byť spokojné ani väčšie obce, pretože v niektorých zomrelo viac obyvateľov ako sa narodilo. Najväčšie plusy zaznamenali obce s rómskymi osadami. Suverejné víťazstvo v pôrodnosti v našom okrese získala obec Lomnička s takmer čisto rómskou komunitou. V tejto obci pribudlo 85 detí. Prvé dieťatko v roku 2011 sa narodilo mamičke z Lomničky, ktorá v 23. rokoch porodila už piate dieťa. Priemerný vek obyvateľov v tejto obci je 18, 5 roka.
Pozoruhodné je, že 99,9 percent obyvateľov je nezamestnaných, teda obec nijako do spoločného rozpočtu neprispieva, iba ho vyciciava. Minimálny plat novej starostky obce Márie Oračkovej je 1637,90 EUR, teda súčin koeficientu 2,20 podľa počtu obyvateľov( 1001-3000) a priemernej mzdy , ktorá bola v roku 2009 na úrovni 744,50 eur. Obecné zastupiteľstvo jej túto sumu zaokrúhlilo asi na 2000 EUR. Mária Oračková je absolventkou Základnej školy a robila upratovačku na úrade svojho predchodcu, svojho otca Gustáva Oračka. Pod jej riadenie spadá aj miestna základná škola so 753 žiakmi, v ktorej pracuje 65 vysokoškolsky vzdelaných pedagógov.
Takýto na slovenské pomery „slušný" plat je lákadlom pre kandidátov na starostov aj v tejto „malebnej" dedinke, kde obyvatelia žijú zo sociálnych dávok, ktoré hneď prvý deň po vyplatení dávok prehrajú v 63 hracích automatoch v prevádzkach podnikateľov neďalekého mestečka Podolínec. Pomáhajú si aj kradnutím dreva, alebo rôznymi kúskami, ktoré často rieši 27- čka policajtov Obvodného oddelenia v Podolínci. Vďaka novej primátorke Podolínca Mgr. Ivete Bachledovej sa tu už konečne pohli ľady s automatmi. V čase vyplácania dávok by mali byť kontroly, ktoré budú robiť mestskí policajti. Tí pripravia aj fotodokumentáciu, ktorá by mohla presvedčiť našich zákonodarcov, aby svojou legislatívou sprísnili povoľovanie a zjednodušili rušenie automatov v prevádzkach podnikateľských subjektov v meste.
Možno keby príspevok pre obec závisel od schopnosti občanov obce prispieť do spoločného rozpočtu, potom nech si už občania gazdujú ako chcú a nech si zvolia na čelo svojej obce koho chcú. Starosta by dostal plat iba z toho, čo si v obci vyprodukujú, koľko ľudí sa zamestná, koľko odvedie obec daní štátu. Jedným kritériom by mohli byť aj ušetrené prostriedky znížením kriminality. Tam by sa dalo pre obec získať toľko prostriedkov, o výške ktorých nemáme ani predstavu. Táto výška sa dá vyčísliť v niekoľkých tisícoch eur mesačne, keď zoberieme do úvahy všetky prostriedky, ktoré musí vynaložiť polícia, okresný súd, okresná prokuratúra, obvodný úrad pri prejednávaní priestupkov a tresných činoch našich milých spoluobčanov v Lomničke.
Uvedomujem si, že priniesť účinné systémové opatrenia si vyžaduje čas, možno jedno kompletné programové vyhlásenie vlády, novú funkciu ministra pre rómsku problematiku s kompetenciami a peniazmi na systémové riešenia a nadšencov v radoch našej 150-tky na prijatie účinnej legislatívy. No keď budeme neustále pchať hlavu do piesku a tváriť sa, že nič sa nedeje, tak sa problémy budú nabaľovať ako snehová guľa, ktorá nás raz privalí.
Uvedomujem si, že je to veľmi dlhá cesta, ktorá bude trvať roky a potrebujeme veľa financií. Potrebujeme množstvo platených komunitných pracovníkov, ktorí budú pracovať v teréne, pretože každá veková kategória tohto etnika si vyžaduje špeciálny prístup. Zatiaľ prevažná väčšina finančných prostriedkov z európskych fondov nepriniesla želané výsledky a skončili v „čiernej diere". Iba niekoľko nadšencov vykonávalo nevďačnú výchovnú prácu v komunitných centrách niekedy aj za „vatikánske", pretože z nejakých dôvodov neboli úspešní pri získaní europeňazí. Mám na mysli osud komunitných pracovníkov nášho úspešného komunitného centra v mestskej časti Podsádek v Starej Ľubovni. Štát musí nájsť peniaze na platy komunitných pracovníkov, ktorí si potom na svoje aktivity budú získavať peniaze z eurofondov.
Svoj blog som napísala preto, aby som faktami upozornila, že v dôsledku populačného boomu tohto etnika sa natoľko zmenia demografické počty v obciach s rómskymi osadami, že sa tento fakt stane neprekonateľným problémom. Ľudia, ktorí sú nútení žiť v blízkosti osád, sú zúfalí, pretože ich problémy s osadníkmi sa iba stupňujú a začínajú hraničiť s kriminalitou obrovských rozmerov. Aj 200 nových policajtov pomôže v boji proti kriminalite iba vtedy, keď sa zmení súčasná legislatíva, ktorá im dá do rúk účinné nástroje a nevyhnutné kompetencie.