
Na Slovensku je veľa šikovných a talentovaných ľudí, ktorí robia veľmi veľa pre našu krajinu. Jednou z nich je aj Vierka Dubačová, laureátka Krištáľového krídla 2012. Jej slová: „Tým, že objavujeme svet mentálne postihnutých, objavujeme Ameriku sami pre seba. Či sa doplavíte do Indie, alebo objavíte Ameriku, to je v Božích rukách. Každá tvorba inscenácie je nejaká cesta do nepoznaných končín," často rezonujú v mojej mysli.
Vierka je krehká a veľmi skromná žena s obdivuhodným zapálením pre svoju prácu. Sála z nej silná energia, ktorá nabíja všetkých okolo seba. Založila jedinečné Divadlo z Pasáže. Divadlo, v ktorom mentálne postihnutým hercom výrazne pomohla k ich začleneniu do spoločnosti. Divadlo, ktoré sa snaží posúdiť výzvy európskych hodnôt, ako sú xenofóbia, strach z rôznych slobôd cez umelecké vystúpenia. Divadlo, ktoré pre divákov prináša divadelné predstavenia nesúce okrem umeleckej výpovede aj silne ľudské posolstvá. Divadlo, ktoré vždy necháva v mojom vnútri silné emócie a neopakovateľné zážitky.
Spolu s kolegami vytvorila aj chránené bývanie pre svojich hercov, kde môžu plnohodnotne žiť. Je riaditeľkou medzinárodného festivalu komunitného divadla a bola tiež ambasádorkou Európskeho boja proti chudobe. Vierka hovorí: "Snažíme sa našich hercov aj vzdelávať a začleniť ich do bežného života. Po tých rokoch vidím, že naši herci sa naučili otvorenejšie rozprávať svoje príbehy, aby im spoločnosť rozumela. Dospeli sme spoločne do štádia, že si už uvedomujú aj druhý level. Divadlo nehrajú iba pre svoje potešenie, ale otvárajú spoločnosť aj vo vzťahu k všetkým postihnutým ľuďom. To je naše hlavné poslanie - vzdelávať vo vnútri i navonok."
Vierka ma zasvätila do tajomstva Arteterapie. Je to čarovné slovíčko, ktoré znamená neoceniteľnú spoluprácu dvoch ľudí, odborníka na terapiu a odborníka na arte. Terapia umením je veľmi krásna, vždy silne emotívna a často aj veľmi bolestivá. Obohacuje toho, kto tvorí, aj toho, kto ju vedie. 4. ročník festivalu Arteterapia 2009 bol pre mňa výnimočným.
V roku 2009 sme s Vierkou pripravovali všetky náležitosti v zmysle pravidiel, ktoré pre udelenie ceny európskeho občana boli stanovené v Európskom parlamente. Komisia z veľkého počtu nominovaných vybrala 37 víťazov z 15 členských štátov EÚ. Divadlo z Pasáže, ako prvý kandidát zo Slovenska, získalo Cenu európskeho občana.
Moje obrovské „Ďakujem," patrí Vierke Dubačovej a všetkým pracovníkom Divadla z Pasáže za to, že dokážu obetovať seba, aby nachádzali skryté zákutia v hĺbkach duší svojich blízkych a otvárali tak spoločnosť vo vzťahu k všetkým postihnutým ľuďom.