V súčasnosti je v Lomničke okolo 970 voličov z 2300 obyvateľov. No každé 4 roky sa počet voličov zvyšuje a za pár rokov budú mať vo voľbách rozhodujúce slovo. Platí to aj o ďalších obciach okresu Stará Ľubovňa, v ktorých sa počet obyvateľov v miestnych osadách rýchlo navyšuje. Po skúsenosti v Lomničke by mala vláda zároveň vyčleniť aj peniaze na výstavbu nových väzníc, aby boli pripravené do ďalších volieb.
Ako prebiehal volebný kolotoč v Lomničke v nedávnych voľbách do VÚC? Veľmi ma zaujal tento špecifický systém volieb. Do volebnej miestnosti vstúpili 5 voliči a dostali obálku a volebný lístok. Za plentou prázdnu obálku zalepili a čistý volebný lístok vyniesli z volebnej miestnosti a odniesli ho na dohodnuté miesto. Tam sa lístky zakrúžkovaním upravili a vyplatila sa dohodnutá odmena. Ďalší voliči si už potom do miestnosti zobrali upravené lístky a zase doniesli naspäť z volebných miestností čisté. A tak sa to opakovalo takmer pri všetkých voličov, ktorí boli voliť. Kupovanie hlasov v Lomničke rezonovalo aj v médiách, ale vinník sa nenašiel. Stačí sa pozrieť do výsledkov volieb v Lomničke a pochopíte, ktorí z politikov by mohli vzbudiť podozrenie.
O údajnom kupovaní hlasov v miestnej levočskej osade Nad tehelňou sa po voľbách šepkalo aj v Levoči . V takmer pätnásťtisícovej Levoči rozhodlo o primátorovi dvanásť hlasov. Na políciu boli oznámené skutočnosti, že v levočskej osade ktosi počas volieb kupoval primátorove hlasy za balíčky s jablkami a múkou, tá však nezistila nič. Porazený kandidát za prehrou videl podozrenie z kupovania hlasov tamojších Rómov, preto podal odvolanie na Ústavný súd. Ústavný súd vec dôsledne preskúmal a dospel k záveru, že voľby v Levoči boli neplatné. Rovnako sa udialo aj v obci Svinia a v ďalších obciach. V obci Svinia, v ktorej z 1660 obyvateľov žije asi 950 Rómov, si musia voľbu starostu a poslancov obecného zastupiteľstva z dôvodu kupovania hlasov tiež zopakovať, pretože Ústavný súd vyhlásil voľby v celom rozsahu za neplatné.
Chcem veriť, že prijatím tejto legislatívy bude konečne koniec kupovaniu voličských hlasov. Nepríde to však samo. Dôležité bude nájsť a odsúdiť vinníkov.
Veľmi často v poslednom čase komunikujem s obyvateľmi Lomničky. Udivuje ma ich otvorenosť a pravdovravnosť. Povedia vám všetko, o úžere, o kupovaní hlasov, o starostke, o škole, o riaditeľke školy a o učiteľoch, o kontrolórke, o upratovačovi, o kostole, o kňazoch, o ľuďoch, ktorí prichádzajú do Lomničky...Pochvália, posťažujú sa, aj požalujú. Vyvolávajú súcit vo mne, ktorý využívajú ako manipuláciu na dosiahnutie svojich cieľov ako je požičanie peňazí akože pre svoje deti na lekárske ošetrenie, oblečenie, jedlo, ale tuším, že peniaze využijú aj tak na alkohol, cigarety a ako návnadu do automatov...Porozprávajú mi aj o boji niekoľkých táborov. Hlavne toho starostkinho , ale aj táborov neúspešných kandidátov na starostov. Dokonca existuje aj petícia proti starostke obce, ktorej vytýkajú, že uprednostňuje svoju rodinu na aktivačných prácach. Porozprávajú a posťažujú sa mi aj na úžeru, avšak svedčiť proti úžerníkom zo strachu, nikto nepôjde. Ani si nechcem predstaviť, čo nás čaká pri Sčítaní obyvateľov domov a bytov 2011, keď sčítacích komisárov bude vyberať starostka obce. Možno by mali viac chodiť po osade pochôdzkari, aj oni by sa veľa dozvedeli...