Nigel Faragea, britský poslanec EP sedel v plenárnej miestnosti v Štrasburgu v rade tesne za mnou. Pamätám si ho ako najkritickejšieho poslanca EP na adresu EÚ. Takmer vždy vyjadroval nesúhlas s politikou a inštitúciami únie a svojimi cynickými poznámkami urážal takmer každú osobu v Európskom parlamente, či jej krajinu, z ktorej pochádzala. Svoje dostal aj Tony Blair a Spojené kráľovstvo, alebo Nicolas Sarkozy a Francúzsko. Dovolil si aj na Angelu Merkel a Nemecko. Z jeho úst som počula pochvalu na pôde Európskeho parlamentu snáď len pre Václava Klausa za jeho euroskeptický postoj k Lisabonskej zmluve. Nedávno nešetril ani predsedu Európskej rady Hermana Von Rompuya, ktorého označil za „tichého vraha európskej demokracie a európskych národných štátov" a jeho charizmu pomenoval „ Mokrou handrou". Nešetril ani Belgicko, na adresu , ktorého povedal: "To bude zrejme tým, že pochádzate z Belgicka, ktoré vlastne ani nie je krajinou." Tento poslanec EP sa nikdy nemusel v legislatívnej práci pretrhnúť a vždy bol vďačným objektom pre novinársku obec, pre kamery a mikrofóny. A veď v Spojenom kráľovstve sa blížia voľby a Faragea-ová strana kandiduje. Nie je to "SUPER" volebná kampaň?
Mohla som ja celé hodiny, dni, od rána do noci "makať "na nariadení o stavebných výrobkoch, alebo rozhodnutí o financovaní európskych noriem, alebo na definícii rámca pre označenie CE a potom to oduševnene vysvetľovať v štrasburskom hemicykli( plenárna miestnosť EP) , nikto z novinárov nevenoval tomu pozornosť. Iba v parlamentnom týždenníku sa napísalo, že moja legislatíva o normách, ktorú som spravodajcovala bola schválená 16.mája 2006 počtom hlasov 566. A čo to množstvo hodín strávených s lobistami, s kolegami poslancami vo výbore, so zástupcami Európskej komisie alebo Európskej rady alebo nejaké uznanie na Slovensku? Zabudni. Nad tým sa iba pousmejem. Keby aspoň v NR SR bola rovnaká zmienka ako v starej EÚ15-tke, že tieto legislatívy sú dôležité pre podnikateľskú obec alebo pre spotrebiteľov. Nič, ani šum.
O čom sa v slovenských médiách intenzívne hovorilo bola iba maďarská karta. Slováci vždy vedeli, keď v jedno-minútových vystúpeniach, kedy a ako prehovoril rumunský poslanec maďarskej národnosti László Tőkés, alebo keď náhodou sa vopred písomne prihlásil slovenský alebo maďarský kolega a náhodou mu aj predsedajúci udelil slovo.
Nikto, však nevysvetlil, ako funguje systém 1-minútových vystúpení, že poslanci vopred písomne musia zadefinovať tému a predsedajúci si v pléne na základe písomných žiadostí a témy vyberá rečníka. Predsedajúci nepripustí nikdy reakciu na predrečníka. Keď sa o to rečník pokúsi a je mimo zadefinovanej témy, mikrofón je vypnutý. Jedno-minútové vystúpenia trvali v Európskom parlamente 30 minút na začiatku každej plenárnej schôdze v Štrasburgu alebo v Bruseli. Mohlo vystúpiť približne 30 poslancov z viac ako stovky písomne prihlásených poslancov.Tento bod podľa rokovacieho poriadku slúžil poslancom na to, aby hovorili o rôznych témach, ktorým prikladajú svoju prioritu. Táto priorita väčšinou zaujímala iba poslancov, ktorých a priamo týkala.
A tak v novom období EP 2009-2014 majú slovenské média a hlavne politici SNS opäť žatvu. Veď do EP boli zvolení zástupcovia maďarskej nacionalistickej strany Jobbik Csanád SZEGEDI, Krisztina, MORVAI, Zoltán BALCZÓ, ktorí sú v skupine nezaradených poslancov. V tejto skupine nikdy nedostanú účasť na žiadnej legislatíve a v Európskom parlamente ich nikto neberie vážne. Stačilo však, že sa členovia polovojenskej organizácie Jobbik obliekli do uniformy Maďarskej gardy a dnes celé Slovensko vie, kto je Csanád Szegedi. Dokonca o jeho výrokoch sa nedávno rokovalo aj na pôde Národnej Rady Slovenskej republiky. Výborná a bezplatná reklama Jobbiku pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami v Maďarsku. A keď Jobbik získa dobré percentá v Maďarsku bude to výborná príležitosť pre SNS a SMER-SD ako ochraňovať Slovákov v blížiacich sa voľbách na Slovensku. A vďaka maďarskej karte v slovenských médiách profituje aj SMK aj MOST.
Čo ponúknu voličom maďarskí socialisti, keď za 8 rokov vo vláde zničili maďarskú ekonomiku? Maďarskú kartu. Veď ňou sa najlepšie zakrývajú prešľapy maďarskej socialistickej vlády. A čo ponúkne premiér Fico a SMER-SD slovenským voličom, keď sa o niekoľko sto tisíc zväčšil zástup nezamestnaných? Maďarskú kartu. A SNS na zakrytie svojich pochybných tendrov? Maďarskú kartu. A maďarský prezident László Sólyom? Vyšiel z Fideszu a pomáha mu v maďarských voľbách urobiť čo najlepší výsledok. Veď náš slovenský prezident Ivan Gašparovič, hoci sa tvári, že je nezávislý, nepomáha SMERU-SD? Neviem-neviem, že keby bol Róber Fico zaujal iný postoj k vlasteneckému zákonu, či by sme už na školách od 1.4.2010 každý pondelok povinne nespievali hymnu?
V Maďarsku vyhrá v blížiacich sa voľbách tá strana, ktorá ponúkne čo najnacionalistickejší program. Pritvrdzujú aj socialisti aj Fidesz a profituje aj Jobbik. „Jedine Maďarská socialistická strana dokáže zastaviť prienik pravice a zachovať sen o modernom a európskom Maďarsku" vyhlásil to v Budapešti na nedávnom masovom mítingu kandidát MSZP na post predsedu vlády Attila Mesterházy. Čo z toho, keď si na pôde európskej Socialistickej internacionály nedokáže porozumieť slovenský premiér Róbert Fico s bývalým maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányim alebo terajším maďarským premiérom Gordonom Bajnaim, ktorí sú predstavitelia maďarskej socialistickej strany? Prečo si nesadnú za jeden stôl súčasná slovenská a maďarská diplomacia? Využil všetky páky na zlepšenie slovensko-maďarských vzťahov náš veľvyslanec v Budapešti Peter Weiss? Prečo sa všetko odkazuje médiami, tlačovkami? Prečo sa vyťahuje maďarská karta pred každými voľbami na Slovensku? Či to boli európske, prezidentské alebo vuckárske voľby?
Moja odpoveď znie: Lebo slovenský volič sa dá dobre a ľahko oklamať.
Vždy, keď počujem, že sa v slovenskej politike vyťahuje maďarská karta spomeniem si na dve kartové hry. Keď som dostala žolíka, najlepšie všetkých štyroch, bolo to takmer isté víťazstvo. Keď som si z vejára kariet vybrala Čierneho Petra snažila som sa vymyslieť spôsob, ako sa ho najrýchlejšie zbaviť. Pamätám si, že "chudiak" Čierny Peter mnohokrát prenocoval zahodený v kúte ako výsledok môjho hnevu.
Z tohto dôvodu si kladiem otázky: „ Komu prospieva maďarská karta? Bude maďarská karta pre politické strany vo voľbách 12. 6.2010 Žolíkom alebo Čiernym Petrom?" Pre mňa bude maďarská karta vždy Čiernym Petrom, ktorý skončí zahodený v kúte.