Dalo nám:
Diskusiu o tejto dôležitej európskej téme v rodinách, v médiách, v pohostinstvách, v školách, na ekonomických a politických fórach. Adoptuj si Gréka, ktorý bude robiť všetko za Teba, na čo nemáš čas :- spať za Teba do 11-tej - chodiť za Teba na kávu, - dodržiavať obednú siestu - večer za Teba vysedávať v krčme. My sme si jedného adoptovali a konečne máme po starostiach. Môžeme robiť od rána do večera:-)
Keďže Euroval je na Slovensku spájaný iba s pomocou pre nezodpovedné Grécko, tento vtip o jedinečnej možnosti adoptovať si Gréka za 500 EUR získava prvenstvo nie len na sociálnych sieťach , ale aj v priateľských rozhovoroch.
Kvôli adopcii však nemusíme ísť ani do Grécka. Veď Grékom podobných nájdeme päť stovák tisíc už aj na Slovenku. Viac ako 200 000 občanom Slovenska platíme sociálne dávky aj bez toho , či položia cez deň čo len krížom slamy. Počet závislých na sociálnych dávkach nám neustále narastá. A takúto sumu nájsť v slovenskom rozpočte už na rok 2012 tiež nie je maličkosť.
Sebavedomie, že malé Slovensko si dovolí nesúhlasiť aj s partnermi, od ktorých prioritne závisia naše ekonomické výsledky. Škoda, že nesúhlas SaS a jej dôvody proti navýšeniu Eurovalu si neosvojila aspoň jedna zo 16 krajín Eurozóny. Vtedy by mohli byť hrdí, že svojimi argumentami dokázali presvedčiť partnerov. Konanie SaS-ky, ktoré môže zabezpečiť blokáciu v slovenskom parlamente síce v slovenskej verejnosti boduje, ale v celej Eurozóne nenachádza pochopenie partnerov.
Vezme nám:
Dôveryhodnosť pre našich partnerov v Eurozóne. Stávame sa nedôveryhodným partnerom nielen pre krajiny, od ktorých prioritne závisia naše ekonomické výsledky, ale aj pre celú Eurozónu. Rovnako ako všetci členovia Eurozóny aj Slovensko ako jej 17. člen má rovnakú zodpovednosť za budúcnosť Eurozóny ako ktorýkoľvek z jej členov, či malý alebo veľký členský štát. 16-tka si to uvedomuje veľmi jasne a pre národné parlamenty navýšenie Eurovalu predstavuje šancu zabrániť dopadom globálnej finančnej a ekonomickej krízy. Súhlasím , že pre fungovanie Eurozóny treba nastaviť jasné pravidlá, potom zabezpečiť ich dôsledné dodržiavanie a trestať nezodpovedné správanie jej členov.
Íri boli tiež odporcami Lisabonskej zmluvy, ktorú nakoniec na naliehanie EÚ na druhý pokus v opakovanom referende schválili. Dnes sú radi, že zo záchranného mechanizmu EFSF, takzvaného dočasného Eurovalu, ktorý schválil aj slovenský parlament aj s podporou SaS, dostali na svoju záchranu niekoľko desiatok miliárd z 250 miliárdovho euro-balíčka. Pripomínam, že írska ekonomika bola európskym keltským tigrom. Írsko dosiahlo taký stupeň ekonomického rastu, s ktorým sa od konca 90-tych rokov zaradilo medzi najvyspelejšie krajiny Európskej únie. Stalo sa príkladom mnohých krajín vrátane Slovenska, ktoré hľadali „recept" na rýchly rast svojej ekonomiky. Dnes patrí medzi krajiny odkázané na pomoc.
Ak po ratifikácii navýšenia Eurovalu v EÚ-16-tke slovenský parlament vďaka SaS navýšenie Eurovalu zablokuje, sme na najlepšej ceste k izolácii. Je otázka, či nám bude mať v čase núdze kto pomôcť.
P.S. Keďže som optimistka, verím, že pred hlasovaním v slovenskom parlamente sa predstavitelia SaS s premierkou dohodnú na rozumnom riešení. Držím palce!