Čo sa dá teda robiť v Lomničke?

Som nesmierne rada, že do rómskych osád vstúpila katolícka cirkev, kňazi a rehoľné sestry, ktoré robia obrovskú misiu. Iba, keď žijú medzi nimi môžu pochopiť filozofiu rómskeho života:„ Prežiť dnešný deň."  Aj z tohto dôvodu chcem, aby sa skúsenosti a z nich vyplývajúce podnety Martina Majdu, kaplána z Lomničky, dostali do éteru. Som presvedčená, že by mohli byť podnetné aj pre našich zákonodarcov v NR SR.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Pomáhajú Vám médiá a mimovládne organizácie?

Vyriešenie rómskeho problému znemožňujú práve média a mimovládne organizácie, pretože práve im vyhovuje súčasný stav v osadách. Mimovládky potrebujú, aby rómsky problém existoval, lebo inak by boli zbytočné. Mnohé profitujú na projektoch typu - Ako odnaučiť Rómov fajčiť alebo ako ich naučiť hrať futbal. Niektoré z nich získavajú obrovské sumy peňazí na svoju činnosť, nevedia však povedať, čo to oni vlastne s tými Rómami robia. A skontroloval už niekto efekt týchto projektov? Možno sa naučia rómske deti tancovať, hrať na hudobnom nástroji, ale koľko z nich sa po 18-tke zamestná? Lomnička je známa mnohými projektami, do ktorých Európska Únia investovala nemálo peňazí a efekt? Až 85 percent Rómov v Lomničke z radov ekonomicky produktívnych obyvateľov je nezamestnaných. A média? Stále nás kritizujú, že Rómov diskriminujeme. Počúvame obviňovania aj zo západu, akí sme neľudskí, pretože našich Rómov tu utláčame. Oni prídu raz za čas, akože na kontrolu a vidia smutný pohľad, neporiadok v dedine, v osade, deti s holými zadkami a je im to ľúto a tak nás kritizujú, že nič nerobíme. Potom nám dajú nejaké peniaze, aby sme im postavili domy a upratali im. To nie je riešenie. Práve toto ich naučilo len brať. My medzi nimi žijeme a bývame a vidíme denne tú biedu a je nám to ľúto, ale som si istý, že keď im budeme len dávať, bez vyžadovania protihodnoty, k ničomu ich nevychováme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Verejnoprospešné práce treba sprísniť.

Musí pracovať každý, kto je zdravý a poberá sociálne dávky. V prípade, že nepracuje, treba mu časť dávok zobrať. "Žijem medzi nimi" hovorí kaplán Martin Majda a „zo skúsenosti vidím, keď sa im siaha na peniaze, vtedy urobia, čo sa vyžaduje. Treba počítať samozrejme aj s revoltou, ale treba postupovať nekompromisne. Samozrejme vždy treba počítať s tým, že oni v každom systéme nájdu všetky medzery a vymyslia milión výhovoriek, ktoré vyzerajú vierohodne, len aby sa vyhli práci a povinnosti. My tu máme toľkých ľudí na maródke. Len jedno je zaujímavé, že drvivá väčšina z nich vyzerá oveľa zdravšie ako ja sám. Oni si svojou doslova drzosťou vydobyjú potvrdenie, že sú chorí, aj keď nie sú. Možno by bolo treba pre nich určiť nejakého lekára, ktorý by prísnejšie posudzoval ich práceschopnosť.

SkryťVypnúť reklamu

A starosta? Dokáže upratovačka bez základného vzdelania viesť obecný úrad? Bola som starostka s vysokoškolským vzdelaním s niekoľkoročnými skúsenosťami zo štátnej správy a pri obecnej agende som sa často zapotila. Na mestských úradoch majú aspoň úradníkov, ale starosta na obecnom úrade musí byť všestranný odborník v mnohých oblastiach.

Pokiaľ sa nesprísnia podmienky a kritéria pre kandidátov na starostu obce, aspoň aké také vzdelanie. Ak na čele obce nebude stáť niekto nezaujatý a s prísnou autoritou, naozaj nič sa nepohne. Starosta musí zaveliť, že sa ide upratovať pri verejnoprospešných prácach a ide sa.

SkryťVypnúť reklamu

Ste zato, aby v osadách boli zriadené policajné stanice?

Možno by bolo vhodné uvažovať o zriadení stálej policajnej stanice v rómskych osadách. Myslím, že časom to bude nutnosť v každej obci, súčasťou ktorej je rómska osada, ak budeme chcieť udržať poriadok. Dovtedy by bolo dobré posilniť hliadky, najviac asi počas vyplácania sociálnych dávok, vtedy to tu vyzerá katastrofálne. My tu máme vtedy štátne sviatky. Večer takmer všetci pijú. Rodičia doma a deti vonku. A už nehovorím o rušení nočného pokoja po desiatej hodine večer. Keby to bolo možné aj viaceré hliadky by mohli mať v tých dňoch službu a najmä počas nocí. A ak chytia maloletého podnapitého, pokuta by mala smerovať k rodičom, alebo aj za to, že sú vôbec deti neskoro v noci vonku. Policajti musia mať posilnené kompetencie. Ak vidia, že sa koná trestná činnosť, nech stačí, že svedčia oni na súde. Policajti mi vravia, že nemôžu nič spraviť, aj keď v Lomničke vždy pri vyplácaní podpor sedia všetci úžerníci na stoličkách pri úrade a vyberajú dlhy.

SkryťVypnúť reklamu

Nerozumiem tomu, vidia to, a nič nemôžu urobiť?

Policajt musí byť najmä medzi Rómami autoritou, veľmi prísnou a k tomu by mu mali pomôcť aj naše zákony. Keď naši Rómovia prekročia právny poriadok, musia byť potrestaní, nikdy by nemala nastať zo zákona taká situácia, žeby boli nepotrestateľní.

Najčastejšie sa asi stáva, že ak Rómovia niečo spravia a dostanú pokutu, nemajú im ju z čoho vziať, stiahnuť. Pokuta je nevymožiteľná. Oni sú si toho vedomí, že im často nemôže nikto nič spraviť.

Rodičia páchajú trestnú činnosť, tak že posielajú malé deti, aby boli oni nepotrestateľní. Prečo im v takýchto prípadoch nesiahneme aj na životné minimum a dávky? To stačí urobiť len raz a oni si už potom dajú pozor na jazyk i správanie. Naozaj zisťujem, že pre nich je najmotivujúcejšie:„Zoberieme vám peniaze, ale nedáme ich ani osobitnému príjemcovi." Aké je to potrestanie, že nedostanú peniaze oni, ale osobitný príjemca?

Mali by mať deti povinnú školskú dochádzku?

Som presvedčený, že až do 18 rokov. Aj tak nič nerobia len chodia a buntošia po nociach. Keby vedeli, že musia ráno vstať, nechodili by v noci po dedine. Prečo im dávame navyše štipendiá, len za to, že sa im uráčilo prísť do školy. Keď už, tak si zaslúžia iba prospechové, keď sa snažia a učia. Ak vyplácanie sociálnych dávok a rodinných prídavkov bude závislé od toho, či chodia deti do školy, rodičia si dajú záležať na tom, aby ich deti do školy chodili. Veľký problém je najmä so strednými školami. Tam deti nemusia chodiť a je ich tam ťažko dostať a aj ich udržať. Ale užitočnejšie by bolo, keby boli tam donútení chodiť, ako keď sedia doma. A znovu ich zaviazať, že inak nedostanú dávky. A dávky by im mali zobrať aj za neslušné správanie v škole, za zníženú známku zo správania a pod.

A čo hovoríte na E-pay karty?

E-pay karty? Len nech sa za to nedá kúpiť alkohol a cigarety a aj obchodníkov treba prísnejšie trestať, ak predajú. Keď policajt zaistí dieťa s alkoholom v rukách, nech sa potrestá rodič i predávajúci. U nás je na dennom poriadku, že deti nosia víno rodičom. A ešte spôsob nakupovania niektorých? „Dajte mi cigarety, víno a za ostatné rožky." A tiež by to mohla byť výhoda, že by už nemali z čoho dávať úžerníkom a prehrávať v automatoch. Automaty sú ďalší veľký problém, tie by sa mohli zakázať v malých dedinách a mestečkách, alebo dať aspoň zastupiteľstvu, či občanom právo, aby mohli automaty nepovoliť, keď ich nechcú v dedine alebo v meste mať. O toto prosím úpenlivo vzhľadom na situáciu u nás, veď v Podolínci je až 63 hracích automatov. Len dúfam, že nevzniknú vzbury, lebo to keď im človek siahne na „ich" peniaze - to je nepochopiteľné, čo oni dokážu. Ale jednoznačne oni nemôžu rozhadzovať peniaze nás, ktorí pracujeme, na hlúposti. Mali by dostať jedlo, šatstvo, zaplatiť energie, prípadne iba nejaké stravné lístky.

Súhlasíte s osobitným príjemcom?

Osobitný príjemca je dobrým krokom, len sa modlím za každého takéhoto odvážlivca, aby neskončil v base, alebo na psychiatrii. Treba aj jemu posilniť kompetencie a dať poriadnu právnu ochranu. Čo sa týka práce treba povedať a je pravdou, že pri všetkej dobrej vôli dať im prácu, mnohí z nich sú nezamestnateľní, lebo nemajú skončenú takmer žiadnu školu, a mnohí sú aj nevzdelávateľní. V poriadku, ale aj taký dokáže zbierať smeti a drevo v lese a aspoň to treba využiť. Vybudovať niečo na spôsob sociálnych podnikov. Čistili by aj okolité dediny, lúky, kopali na stavbách. Nemusí to robiť stroj, ale nech sa to dá robiť nezamestnaným za tie peniaze, ktoré už teraz poberajú a nevyžaduje sa niekedy žiadna protihodnota.

Na záver nášho rozhovoru Martin Majda dodal: "Zdá sa to byť veľmi prísne, čo hovorím, ale záleží mi na Rómoch, ako otcovi, ktorý keď chce dobre vychovať svoje deti musí byť popri láskavosti aj prísny."

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,087 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

147 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

109 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu