Fakt, že aktivačné príspevky dnes berie 49-tisíc ľudí a už 200-tisíc ľudí je v hmotnej núdzi, robí súčasne nastavený sociálny systém neudržateľným. Po novom ak nezamestnaný poberá dávku a nezačne pracovať, príde o tretinu základnej dávky v hmotnej núdzi. Podľa toho, aký bude nezamestnaný aktívny môže dostať k minimu ešte ďalších 38 eur alebo 85 eur. Motivačným príspevkom bude ocenená napríklad účasť a participácia na aktivitách v rámci komunitných centier. Cez príspevky chce štát tiež dostať viac detí zo segregovaných komunít na stredné školy. Jednou z hlavných podmienok získania príspevku je, že žiak nesmie mať ani jednu neospravedlnenú hodinu.
Na príspevok na bývanie, ktorý bude vyňatý zo zákona o hmotnej núdzi, sa pripravuje nový návrh zákona o príspevku na bývanie. Podľa súčasnej legislatívy práve tento príspevok nie je dostatočne kontrolovaný a v mnohých prípadoch výdavky nekorešpondujú s príspevkom. V zákone by mala byť ustanovená aj možnosť, aby v rámci osobitného príjemcu sa príspevkom na bývanie mohli uhrádzať aj nepriame náklady súvisiace s bývaním ako napríklad odvoz odpadu, daň z nehnuteľnosti a pod. Nízkopríjmové rodiny dĺžia obciam veľké sumy na nájomnom, a poskytovateľom služieb hlavne na odvoze odpadu, ale aj pri dodávke ďalších komodít.
Pri vytváraní pracovných príležitostí musia pomôcť všetky rezorty , aby každý, kto má záujem o aktivačné práce, bol uspokojený. Veľkú nádej vkladá ministerstvo do komunitných centier a terénnej sociálnej práce, kde by mohli nájsť pracovné príležitosti na jednej strane ľudia zo sociálne vylúčených komunít a na strane druhej aj absolventi stredoškolského a vysokoškolského štúdia zameraného na sociálnu prácu. V súčasnosti mnohí absolventi s týmto zameraním nenachádzajú uplatnenie a sú v evidencii nezamestnaných na úradoch práce. Zodpovednosť za ľudí v hmotnej núdzi musí zostať na štáte za aktívnej participácie miest a obcí, súkromného aj neziskového sektora.
Pri stretnutí zaznela aj potreba spolupráce štátu s cirkvami. Je dôležité, aby štát svojimi nástrojmi podporoval aktivity osôb, ktoré sa rozhodnú pre bezvýhradné angažovanie sa v prostredí sociálne vylúčeného spoločenstva. V súčasnosti mnoho kňazov a rehoľných sestier pracuje s členmi segregovaného spoločenstva hlavne so zameraním na cieľavedomé pôsobenie na mládež a postupné pretváranie ich morálky a životných postojov. Ich ocenenie ani zďaleka nezodpovedá prínosu ich práce pre spoločnosť. Z tohto dôvodu by v novom legislatívnom zámere mala byť zverená zriaďovateľská pôsobnosť v komunitných centrách aj cirkvám a misijní pracovníci by mali byť financovaní tiež z verejných zdrojov.
Mnohí občania v našich mestách a obciach , ktorí žijú v blízkosti „ neprispôsobivých" bubnujú na poplach. Denno-denne sa dozvedáme o mediálne známej rodine „ neprispôsobivých" v Malackách. Koľko je však takých rodín na Spiši a v Šariši a aká náročná je práca s nimi by mohli hovoriť práve starostovia z týchto regiónov na východnom Slovensku, ktorým sa darí mnohé problémy medzi majoritou a minoritou vyriešiť aj bez medializácie. Nestačí iba naša solidarita s majoritou, ktorá žije v blízkosti neprispôsobivých a ľútosť s chudobou a biednymi podmienkami života minority v segregovaných osadách. Pokiaľ sa nedocieli na Slovensku vymožiteľnosť práva, zmena prístupu a škrty v sociálnych dávkach nič sa nezmení. Odmena za prácu nemôže byť neustále nahrádzaná závislosťou na poberaní sociálnych dávok. Pracujúci, ktorí prispievajú svojimi daňami do systému predsa nemôžu byť na tom horšie ako tí, ktorí nikdy nepracovali.
Je takmer isté , že tento balíček zákonov nevyrieši všetky naakumulované problémy naraz. Dôležité je nájsť odvahu, hlavne tú politickú, aby sa zmeny v sociálnych zákonoch v čo možno najkratšom termíne prijali, zaviedli do praxe a v prípade niektorých nepredvídaných skutočností v zákonoch novelami postupne skvalitnili. Všetci si uvedomujeme, že je potrebná zmena, pretože súčasný sociálny systém sa stal neudržateľným. Je logické, že pripravované škrty v sociálnych dávkach sa stretávajú s nevôľou ich prijímateľov a strachom majoritného obyvateľstva z možných nepokojov. Ale keď sa ani nepokúsime o zmenu, tak na Slovensku sociálny systém už čoskoro úplne skolabuje.