Rehoľné sestry Terézia, Jacoba, Pavla a Viktória z Misie školských sestier sv. Františka pracujú v nízkoprahovom dennom centre pre deti a rodinu v Lomničke . Sú vybavené veľkou dávkou trpezlivosti pre sociálne poradenstvo, základné sociálne služby, ošetrovateľskú starostlivosť a organizáciu voľnočasových aktivít. Mnohovravná je aj práca dobrovoľníkov v pastoračnom centre Rómov v Čičave, v rómskom duchovno-spoločenskom stredisku v Krížovej Vsi. Džido pani - Živá voda, katolícka rómska gospelová kapela z Krížovej Vsi, vedie mladých ľudí k poznaniu Boha. Bez pomoci dobrovoľníkov by kapela nedokázala byť na festivaloch úspešná, zbližovať ľudí a vzájomne sa obohacovať. Ľudia , ktorí sa vracajúci z výkonu trestu, alkoholici, narkomani nachádzajú svoj domov a dobrovoľnícke srdcia v Inštitúte Krista Veľkňaza v Žakovciach. Veľa dobrovoľníkov prostredníctvom Fóra pomoci starším, ktoré má sídlo v Prievidzi, pomáha staršej generácii mnohými zaujímavými aktivitami. Poznám veľa nadšencov pracujúcich v sociálnej sfére , ktorí sú združení v lokálnych partnerstvách sociálnej inklúzie. Ich platy ani zďaleka nezodpovedajú ich prínosu pre spoločnosť. Bez ich terénnej práce by sme nemali podrobne zmapovanú situáciu marginalizovaných skupín obyvateľov a mnohé úspešné projekty, ktoré sa zrealizovali a realizujú.
V prospech širokej turistickej verejnosti nezištne pracujú dobrovoľníci značkujúci turistické chodníky. Na turistických značkovaných chodníkov na Slovensku v celkovej dĺžke viac ako 13 000 km odpracovali tisícky hodín , aby sprístupnili najkrajšie a najzaujímavejšie kúty našej vlasti. Práca značkára je len pre fanatikov. Okrem toho mnohí z nich stihnú organizovať turistický život vo svojom okolí, spracúvajú podklady pre vydávané turistické mapy, sú spoluautormi turistických publikácií, zabezpečujú pre značkované turistické trasy potrebné informačné prvky - smerovky a tabuľky miestneho názvu, zabezpečujú schodnosť turistických chodníkov.
Veľa dobrovoľníkov, ktorým nie sú ľahostajné znečistené rieky, vyrúbané lesy, zamorené ovzdušie, nelegálne skládky, sa angažuje v oblasti ochrany životného prostredia. Každý rok dobrovoľníci vyzbierajú v blízkosti rieky Dunajec tisíce vriec odpadu, ktorý nedbanliví turisti zabudnú v Pieninách.
Dobrovoľníkov nájdeme aj v rôznych oblastiach života v našich mestách a obciach. Pôsobia v mnohých speváckych, divadelných ale aj v hasičských spolkoch. Zachovávajú tradície a dedičstvo otcov.
V tomto Európskom roku dobrovoľníctva 2011, obzvlášť v 23. a 24. septembrový deň, ktoré sú dňami dobrovoľníctva na Slovensku, máme príležitosť dobrovoľníkom poďakovať. Svojim veľkým a úprimným „ Ďakujem" spomeňme si na ľudí, ktorí pomáhajú nie z povinnosti, ani za peniaze , ale z lásky. Sú to známi aj neznámi hrdinovia, bez ktorých by bola naša spoločnosť oveľa chudobnejšia.