Na Slovensku v oblasti vody nezdravá rivalita namiesto spolupráce

Sme svedkami, že na Slovensku sa nedá veľmi hovoriť o spolupráci medzi vodohospodármi. Nezdravá rivalita spôsobila zrušenie programu revitalizácie krajiny, ktorý svojimi opatreniami mal za cieľ zadržať vodu v prírode a vytvoriť 30 000 pracovných miest pre dlhodobo nezamestnaných. V dnešných dňoch rezonuje v mysliach primátorov a starostov otázka: "Budú musieť protipovodňové úpravy odstrániť? O tom, že voda je pre život človeka nesmierne dôležitá nikto nepochybuje. Valné zhromaždenie OSN schválilo na svojom 47. zasadnutí v decembri 1992 v Rio de Janeiro rezolúciu, ktorá 22. marec vyhlásila za Svetový deň vody. Rok 2013 je navyše z iniciatívy OSN vyhlásený za „Medzinárodný rok spolupráce v oblasti vody." Voda dokáže ľuďom narobiť aj veľa starostí, preto je spolupráca vodohospodárov veľmi dôležitá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Vodný tím z rómskej osady v Jakubanoch revitalizuje povodňami poškodenú krajinu
Vodný tím z rómskej osady v Jakubanoch revitalizuje povodňami poškodenú krajinu (zdroj: Ing.arch. Zita Pleštinská)

Nezdravá rivalita medzi slovenskými vodohospodármi spôsobila, že:

Vláda Róberta Fica od roku 2013 „Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR 2011" zrušila. Úradníci na Obvodných úradoch životného prostredia na základe rozhodnutia Ministerstva životného prostredia, ktoré vzniklo z podnetu Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., Banská Štiavnica (SVP, š. p.) zahájili správne konania proti obciam, ktoré realizovali projekty obnovy poškodených častí krajiny.

Budú musieť samosprávy protipovodňové úpravy odstrániť ?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primátori a starostovia majú do určeného dátumu preukázať, že zrealizované protipovodňové opatrenia nie sú v rozpore s verejnými záujmami chránenými stavebným zákonom, najmä s cieľmi a zámermi územného plánovania a osobitnými predpismi. Keď doklady nedoložia, budú musieť protipovodňové úpravy odstrániť.

Protipovodňové úpravy nie sú čierne stavby!

V čase podávania žiadostí v rámci II. realizačného projektu "Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR 2011" na úrad vlády, primátori a starostovia požiadali stavebné úrady o vydanie rozhodnutí o zmene využívania územia. Stavebné úrady preskúmali žiadosti s projektovými dokumentáciami a na základe stanoviska Obvodných úradov životného prostredia vydali stanovisko, že „všetky úpravy, ktoré obsahuje program revitalizácie krajiny nie sú stavbami, ale opravujú to, čo bolo poškodené a nanajvýš je možné vydať rozhodnutie o využívaní územia a nie stavebné povolenie."

SkryťVypnúť reklamu

Klasická realizácia protipovodňových stavieb (regulácia vodných tokov) aké robí Slovenský vodohospodársky podnik od projektovej dokumentácie, povoľovanie až po realizáciu stavby trvá niekoľko rokov.

Občania, ktorí okúsili ničivú silu povodní v roku 2010 a 2011, neustále prostredníctvom primátorov miest a starostov obcí žiadali a žiadajú Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., Banská Štiavnica (SVP, š. p.) aby zintenzívnil prevenciu proti povodniam. Rýchlo koncentrovaná dažďová voda, ktorá priteká z poškodenej krajiny do potokov v správe SVP š. p a Štátnych lesov robí obciam nemalé starosti hlavne pri silných búrkach a prietržiach, pretože vodu nemá čo zadržať a potoky sa v obciach vylievajú zo svojich korýt už pri prvom nárazovom nápore vody. Vodohospodári pri riešení povodní sa v minulosti a bohužiaľ aj v dnešnej dobe sústreďujú na reguláciu potokov a nie na odstraňovanie príčin a tak projektujú, schvaľujú a realizujú drahé a často málo efektívne protipovodňové opatrenia priamo v obciach. Od prípravy projektovej dokumentácie, povoľovanie až po realizáciu stavby trvá niekoľko rokov. Riešenie mnohých problémov, pokiaľ sa stavby nedostanú do priorít SVP š.p., neprichádza a obce si takmer vždy musia poradiť samé. Väčšinou sa problémy po povodniach riešia záchrannými prácami, čo sú však iba dočasné riešenia. Výhodou je, že financie vynaložené pri záchranných prácach sa po vyhlásení mimoriadnej situácie, refinancujú v plnej výške.

SkryťVypnúť reklamu

Občania neriešením problémov musia žiť v strachu a v obavách, kedy sa povodne znova zopakujú.

Aj z tohto dôvodu primátori miest a starostovia obcí privítali Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR 2011. Vďaka tomuto programu sa v krátkom čase zrealizovali finančne úsporné a technologicky účinné opatrenia prevencie pred povodňami. http://www.tyzden.sk/reportaz/ako-zdrzat-vodu-v-lese.html

Dnes sa programom inšpirujú nielen v Nórsku, ale aj v ďalekej Indii.

Nezdravá rivalita medzi vodohospodármi neprospieva ani samotným vodohospodárom, ale hlavne neprospieva občanom.

Práve v roku 2013, ktorý OSN vyhlásila za „Medzinárodný rok spolupráce v oblasti vody, " by si vzťahy slovenskí vodohospodári mali vyriešiť najprv doma a hlavne prestať so „žabo-myšími" vojnami s primátormi a starostami prostredníctvom Obvodného úradu životného prostredia. Inak Medzinárodný rok spolupráce v oblasti vody neprinesie očakávania, ktoré vytýčila OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Rómov treba zamestnať na oprave poškodenej krajiny, aby pomáhali obciam a tým si získavali vážnosť v obciach

Rómovia, ktorí pracovali na protipovodňových opatreniach, pracovali poctivo a za túto prácu boli vďační. Dostali prácu na šesť mesiacov a polepšili si spolu so stravnými lístkami o 317 €.

Verím, že zdravý rozum nakoniec zvíťazí a primátori a starostovia nebudú musieť protipovodňové úpravy vybudované v rámci Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR 2011, odstrániť. Keby sa tak stalo, Slovensko by bolo na smiech medzinárodnej vodohospodárskej rodiny, a to si slovenskí vodohospodári určite neželajú.

Milí vodohospodári, vymeňte nezdravú rivalitu za spoluprácu! Bude to krásne posolstvo roku 2013- Medzinárodného roku spolupráce v oblasti vody."

http://vybrali.sme.sk/c/Na-Slovensku-v-oblasti-vody-nezdrava-rivalita-namiesto-spoluprace

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

109 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu