Nechcem, aby sa prejedli peniaze z Bruselu.

Slovensko sa nachádza v druhom polčase druhého programovacieho obdobia 2007-2013. Z celkovej alokácie pre jedenásť operačných programov bolo ku koncu júna 2010 zmluvne prerozdelených takmer 41 percent sumy. K dispozícii Slovensku zostáva takmer 7 miliárd EUR. Ako tieto peniaze využiť, aby projekty slúžili ľuďom, ktorí nevyčerpali zatiaľ ani cent, a aby sa regionálne rozdiely v najzaostalejších regiónoch nestierali iba de jure, ale de facto?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Európska komisia v polovici rozpočtového obdobia zverejnila revíziu regionálnej politiky, kde hodnotí každý štát a analyzuje ako využíva fondy EÚ. K štátom s najefektívnejšími štruktúrami zo staršej EÚ 15 patrí Belgicko a z novej EÚ 12 zase Estónsko. Najhoršie obstálo Bulharsko a Rumunsko. V Bulharsku vyplávali na povrch mnohé škandály, keď politici zodpovední za fondy prideľovali lukratívne zákazky svojim príbuzným. Slovensko svojim nástenkovým tendrom a sociálnymi podnikmi tiež nepotešilo Európsku komisiu, ktorá sprísnila kontroly čerpania eurofondov aj u nás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Centrálny koordinačný orgán prejde po zmene kompetencií na nové Ministerstvo dopravy, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu, ktoré bude pod taktovkou ministra Jána Figeľa.

Od vedenia nového ministerstva očakávam, že

  • sa pokúsi v spolupráci s Európskou komisiou vyjednať zmenu, prípadne zrušenie diskriminačných pólov rastu, ktoré znevýhodnili mnohé slovenské obce a zabránili im čerpať z balíka štrukturálnych fondov. Ak by to už nebolo možné, tak vylobuje možnosť predložiť združené projekty miest a obcí. Na mieste by bolo zvážiť aj prehodnotenie výziev a priorít, pretože ekonomické kritéria a hlavne trvaloudržateľnosť projektu sa doposiaľ prioritne nebrali do úvahy.

  • zabráni aj mnohým predraženiam prác a dodávok materiálov či už v oblasti stavebných prác alebo IT technológií.

  • zabezpečí stransparentnenie celého procesu rozhodovania o fondoch EÚ

  • odstráni korupciu a klientelizmus pri rozhodovaní o tom, ktorý projekt bude úspešný alebo neúspešný z fondov EÚ.

  • prehodnotí prehnanú výšku provízie za schválený projekt, ktorá sa už za poslednej vládnej garnitúry pohybovala aj okolo 30 percent žiadanej sumy

  • zníži zbytočné papierovačky spojené s predkladaním projektov, posilní verejnú kontrolu systému čerpania eurofondov,

  • zjednoduší systém financovania nákladov formou paušálnych príspevkov.

  • zjednoduší systém platieb pri projektoch financovaných hlavne z Európskeho sociálneho fondu, aby sa žiadatelia nedostávali do vážnych finančných existenčných problémov, z dôvodu, že svoje peniaze nedostali viac ako rok. Verím , že pri kontrolách platieb sa už bude menej bazírovať na drobnostiach v účtovných dokladoch, ale naopak dôkladnejšie sa bude kontrolovať vynakladanie finančných čiastok nielen z hľadiska správneho zaúčtovania, ale aj z hľadiska efektívnosti vynaložených prostriedkov a na dosiahnutie cieľov projektu.

Verím , že vďaka zodpovedným politikom s európskymi skúsenosťami vo vedení nového Ministerstva dopravy, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu budeme vnímať európske fondy ako niečo dobré a prínosné pre náš každodenný život.

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,087 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

239 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu