Prvý deň seminára sa konal v rokokovej sieni Úradu vlády Švábska, kde sme diskutovali s prezidentom krajinskej vlády Karlom Michaelom Scheufele a vládnymi riaditeľmi Úradu vlády Švábska Franzom Feiglom a Thomasom Weberom o verejnej správe v Bavorsku, hlavne jej modernizácii v oblasti štátnej správy. Veľmi zaujímavé boli informácie o modernizácii verejnej správy na miestnej úrovni , ktoré sme získali od Thomasa Schuhmaiera z mestského úradu mesta Memmingen, ktoré má 42 000 obyvateľov. Na čele mesta je primátor mesta Dr. Holzinger a mestskú radu tvorí 40 členov.
Podotýkam, že slobodný štát Bavorsko s hlavným mestom Mníchov s počtom obyvateľov 12 494 781 sa člení na 7 Regierungsbezirke ("vládnych obvodov") Týchto 7 vládnych obvodov sa ďalej člení na 71 Landkreise ("krajinských okresov") a 25 Kreisfreie Städte ("miest bez okresu", čiže štatutárnych miest na úrovni okresu). Na čele vlády slobodného štátu Bavorsko je premiér Horst Seehofer (CSU).
Príklady zacielené na civilnú ochranu so zameraním hlavne na ochranu pred povodňami- prevencia a opatrenia v prípade katastrofy nám prezentovali na Úrade ochrany pred požiarmi a katastrofami mesta Augsburg, ktorý zamestnáva okolo 270 hasičov a odborníkov CO. Mesto má vybudovaný systém varovania 50 sirénami, ktoré je možné spustiť jednotlivo alebo všetky naraz. Obdiv účastníkov seminára si vyslúžilo vybavenie mesta Augsburg hasičskou technikou, ktorá je na veľmi vysokej úrovni. Najmodernejšie hasičské autá sú prispôsobené na umiestnenie kontajnerov, obsah ktorých tvoria napríklad pripravené vrecia naplnené pieskom, alebo bol nám przentovaný kontajner s konštrukčným systémom zostavenia povodňovej steny, s ktorými je možné za niekoľko minút v čase povodní navýšiť hrádzu rizikových tokov riek. V ukážke 20 členné družstvo hasičov dokázalo postaviť za 10 min protipovodňovú stenu na dĺžku niekoľko desiatok metrov s výškou viac ako 1,30 m aj s rozprestretím vodotesnej fólie v spodnej časti zabezpečenej vrecami naplnenými pieskom. Úrad má zavedený integrovaný systém na 112-ku, ktorý nepretržite počas 24 hodín obsluhuje 16 zamestnancov . Úrad disponuje s riadiacou miestnosťou vybavenou kvalitnou technikou, ktorá je využitá v prípade katastrof.
Vo večerných hodinách sme si druhý deň semináru pozreli najstaršie sociálne sídlisko sveta" Fuggerei", ktoré založil bohatý Jakob Fugger pre chudobných mesta Augsburg. Nájom na jeden rok bez vykurovania stojí do dnešnej doby nominálnu cenu jedného Rhýnskeho zlatého, čo je aktuálne 0,88 Eur a tri modlitby za priaznivcov a celú Fuggerovu rodinu. V súčasnosti v 140 bytoch a 67 domoch žije asi 150 ľudí. Najprominentnejším obyvateľom sídliska bol v minulosti Franz Mozart, pradedo Wolfganga Amadea Mozarta. Pamätnú tabuľu na jeho spomienku sme našli na jednom z domov sídliska. Súčasťou prehliadky mesta Augsburg bol dom, v ktorom vytvoril mnoho pozoruhodných diel svetoznámy spisovateľ Bertolt Brecht. Augsburg je po Triere druhé najstaršie mesto Nemecka.
Zlatým klincom seminára bola prehliadka zrealizovaného projektu protipovodňovej ochrany Hochwasserschutz Obere Iller - polder Weidachwiesen, s ktorým nás oboznámil Helmut Weis, zástupca vedúceho vodohospodárskeho úradu Kempten. Projekt bol zrealizovaný medzi mestami Fischen a Thanners na úseku 25 km v blízkosti toku rieky Iller, ktorá spôsobila katastrofickú povodeň v roku 1999. Súčasťou projektu je ochranný val, Polder Weidachwiessen a diaľnica, ktorá napomáha rozvoju cestovného ruchu v tomto čarovnom kúte Bavorska. V tejto oblasti pôsobí známa firma Bosch, ktorá financovala viadukt pre peších nad stavbou. Projekt v hodnote 101 miliónov Eur bol realizovaný spolufinancovaním z prostriedkov EÚ ( 29 miliónov Eur), slobodného štátu Bavorsko ( 59 miliónov Eur), krajinskou vládou a samosprávami Švábska ( 13 miliónov Eur). Polder Weidachwiesen sa nachádza na ploche 180 ha s kapavcitou 6,3 iliónov m3 s možnou hĺbkou 7m bola projektovaná na tristo ročnú vodu. Okrem tohto poldra sa v blízkosti rieky Iller nachádzajú tri prírodné jazerá a jeden suchý polder, ktoré v čase preplnenia koryta rieky Iller je možné dopustiť a tak znížiť hladinu rieky a rýchlosť toku.
Cieľom seminára je poučiť sa z dobrej praxe partnerov v Bavorsku pri efektívnom využívaní finančných prostriedkov z vlastných štátnych zdrojov a eurofondov pri modernizácii verejnej správy a v oblasti civilnej a protipovodňovej ochrany. Nemci hlavne v oblasti protipovodňových opatrení nenechajú nič na náhodu. Ničivá sila povodne v roku 1999 a následne hroziacej povodne v roku 2005 zodpovedných nenechala ľahostajnými a vyburcovala ich k aktivite a vypracovaniu projektov, ktorých realizácia je významnou prevenciou pred povodňami.
Moja vďaka patrí pracovníkom ministerstva vnútra SR , slobodného štátu Bavorsko a krajinskej vláde Švábska za zorganizovanie seminára, za osobnú angažovanosť zástupcov bavorského ministerstva vnútra a krajinskej vlády Švábska a získané informácie počas štyroch dní seminára. Veľmi si cením, že som mohla byť súčasťou slovenskej delegácie. Informácie v oblasti civilnej ochrany a protipovodňovej ochrany získané na tomto seminári sú pre mňa veľkou výzvou a budem sa ich snažiť využiť vo funkcii prednostky, predsedníčky krízového štábu a Bezpečnostnej rady Obvodného úradu Stará Ľubovňa.