Niektorí politici si myslia, že Európska únia by nemala zasahovať v prípade Ukrajiny do jej vnútorných záležitostí. Aký zmysel by však mali neustále vyhlásenia Európskej únie týkajúce sa všeobecnej platnosti ľudských práv, keby sa pripustilo v prípade Ukrajiny, že táto otázka sa týka iba jej vnútorných záležitostí? V prípadoch, ktoré sa týkajú ľudských práv, je potrebné povedať jasné "Nie" aj formou bojkotovania samitu, a to hlavne z dôvodu, že sa jedná o takého dôležitého partnera, akým je práve Ukrajina.
9. júna 2011 prebehla v Európskom parlamente na základe spoločného uznesenia jedna z dôležitých rozpráv týkajúca sa Ukrajiny, prípadu Júlie Tymošenkovej a ďalších členov bývalej vlády. Sledovala som ju s veľkým záujmom, keďže som v rokoch 2004-2009 pracovala v Delegácii EP pre vzťahy s Ukrajinou.
Šesť rokov po Oranžovej revolúcii ukrajinskú politiku stále charakterizuje rivalita a napätie. Júlia Tymošenková má aj v súčasnosti značnú podporu ľudí na západe Ukrajiny a je nositeľkou nádejí miliónov Ukrajincov stať sa súčasťou európskej rodiny. Nemali by sme zabúdať, že Oranžová revolúcia bola priamou reakciou na pokus prezidenta Janukoviča sfalšovať prezidentské voľby v roku 2004. Za tento skutok však nebol nikdy stíhaný.
Rovnako ako moji kolegovia v Európskom parlamente i ja s veľkými obavami sledujem procesy s politikmi, ktorí sú obvinení niekedy až absurdným spôsobom. Metódy používané na vedenie vyšetrovania údajného porušovania zákona Júliou Tymošenkovou a ďalšími opozičnými politikmi úplne zdiskreditovali ukrajinské súdnictvo, políciu a súčasnú vládu. Správanie Janukoviča je lakmusovým testom dôveryhodnosti a odhodlania zaviesť na Ukrajine európske hodnoty. Svoj nesúhlas s jeho praktikami v týchto dňoch jasne vyjadrilo mnoho európskych štátnikov.
Úradujúca ukrajinská vláda kriminalizáciou svojich politických oponentov nesmie spolitizovanými procesmi odstrániť a umlčať opozíciu.Som presvedčená o tom, že náš prezident Ivan Gašparovič, pokiaľ sa hlási k demokratom, by mal rovnako ako mnoho európskych prezidentov vyjadriť premiérovi Janukovičovi svoj jasný nesúhlas s jeho praktikami v oblasti porušovania ľudských práv a do Kyjeva ani na užší samit by nemal ísť!
Pán prezident, pokiaľ sa hlásite k demokratom, zachovajte sa rovnako ako mnoho európskych prezidentov, ktorí vyjadrili premiérovi Janukovičovi jasný nesúhlas s jeho praktikami v oblasti porušovania ľudských práv a do Kyjeva ani na užší samit nechoďte!
Počas môjho mandátu poslankyne EP som sa v Kyjeve aj v Bruseli niekoľkokrát stretla s aktérmi ukrajinskej oranžovej revolúcie, s premiérkou vlády Júliou Tymošenkovou a s prezidentom Viktorom Juščenkom. Stále som v kontakte s mnohými opozičnými politikmi na Ukrajine. Rovnako sme rokovali niekoľkokrát aj s Viktorom Janukovičom, keď zastával pozíciu premiéra Ukrajinskej vlády. Bola som spoluautorkou uznesenia Európskeho parlamentu o spomienke na umelo vyvolaný hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 - 1933.
V Európskom Parlamente sme veľkou väčšinou prijali uznesenie, v ktorom sme jasne zdôraznili európsky výhľad Ukrajiny. Neurobili sme to raz, ale na základe našich rokovaní v Bruseli, v Kijeve, v Donecku aj na Jalte, mnohokrát...