Pozorne som si prečítala pripravovaný zákon a považujem ho za zložitý, z ktorého mi potom vzhľadom na zložité definície uniká jeho podstata. Verím, že pracovné skupiny, ktoré ho budú postupne doľaďovať a dopiľlovať ,ho podstatne zjednodušia. Našla som v ňom niekoľko definícií SVS, ktoré budú podrobené verejnej diskusii. Keby som bola legislatívcom, moja definícia SVS by mohla znieť nasledovne:
Za SVS považujeme zoskupenie ľudí, ktorí trpia hmotnou núdzou dlhodobo, niekoľko generácií, a bývajú na jednom teritoriálnom území, prevažne v osadách. Na základe ukazovateľov sociálno-ekonomických, vzdelanostných a úrovne bývania, prípadne iných špecifických ukazovateľov je možné určiť stupeň rizikovosti daného územia.
Nemyslím si, podľa mojich skúseností , že členov SVS trápi, že žijú tak, ako žijú. Naopak som presvedčená, že im takýto život vyhovuje a vôbec nemajú záujem svoj život zmeniť a začleniť sa do spoločnosti. Sami si môžu za tento stav a čestne si priznajme, že my sme ich pokazili. Priznám sa, že ani mne nevadí, že chcú žiť tak ako žijú potiaľ, pokiaľ im neplatíme z našich daní za to, aby leňošili, nič nerobili a parazitovali na nás. A koniec koncom je chudobný ten člen SVS, ktorý má satelit, mobil, auto, ktoré kŕmi drahým benzínom alebo naftou a hrá na automatoch?
Nedajme im sociálne dávky pre nič za nič a žiadajme od nich, že keď chcú prežiť, nech sa začlenia do spoločnosti , nech tiež rátajú centy od výplaty k výplate , nech si dokážu zo svojej mzdy zaplatiť odvody, nájomné za bývanie, elektriku, vodu , za štúdium, za jedlo. Začleňme ich do života našej spoločnosti, aby sme si boli seberovní, a potom nikto na nikoho nebude nadávať.A samozrejme, nech si upracú pred svojimi domami nie za peniaze, ale rovnako ako my. Mala som nedávno šancu presvedčiť sa o tom v Lomničke, keď haldy špiny a odpadu v miestnom potoku nikoho "netankovali."No napokon po odvysielaní príspevku v TV-správach v Markíze 28.3.2011 sa obyvatelia obce spamätali a v sobotu 2.4.2011 si urobili brigádu a obec trochu upratali. Neviem dokedy im tento relatívny poriadok vydrží, ale je tu aspoň posun v ich zmýšľaní.
V prípade, že to sami členovia SVS nedokážu a majú záujem zmeniť svoj spôsob života, pomôžme im! Dobudujme komunitné centrá z peňazí, ktoré sme doposiaľ dávali im na ich sociálne dávky. Máme množstvo ľudí, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie a majú ukončenú sociálnu prácu, ktorí si dnes veľmi intenzívne hľadajú svoje uplatnenie. Tak zabijeme jednou ranou dve muchy. Využijeme vysokoškolsky vzdelanú pracovnú silu zameranú na sociálnu prácu a pomôžeme členom SVS začleniť sa do spoločnosti. Máme misijných dobrovoľníkov, ktorí keby dostali aspoň minimálnu mzdu, dokázali by s mladými zo SVS robiť voľno časové aktivity od výmyslu sveta.
Kde, komu a na čo dať financie z eurofondov? Zistime si spätnú väzbu po zafinancovaných a zrealizovaných projektoch, zhodnoťme si aktivity zafinancované EÚ na Slovensku napríklad v Európskom roku chudoby 2010. Vyvoďme trestnoprávnu zodpovednosť za nevydarené sociálne podniky, získajme naspäť peniaze, ktoré použijeme pre komunitných a misijných pracovníkov.
Desatoro je desať nábožensko-etických príkazov a zákazov, ktoré podľa Biblie dal Boh (Jahve) prostredníctvom Mojžiša Židom, a ktoré prevzalo aj kresťanstvo a islam. Sedem z desiatich preberme do zákona úplne jednoducho: Cti otca svojho i matku svoju, Nezabiješ. Nezosmilníš. Nepokradneš. Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho. Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho. Dajme do zákona o SVS prísne tresty za ich nedodržiavanie a zabezpečme vymožiteľnosť práva.
V prípade, že na rizikovom území nedokáže starosta spravovať verejné financie, vyhlásme nútenú správu obce a dosaďme štátneho úradníka, ktorý bude správcom na tomto rizikovom území. Potom sa nemusíme zaoberať ani so vzdelaním starostu, ktorý dostal dôveru svojich voličov a ani s nápadom odčleňovať osady od obcí referendom.
Zaplaťme nie za narodenie dieťaťa, ale za výchovu a starostlivosť a uvidíme ako sa to osvedčí.
A pracovných príležitostí? Tých máme pri čistení korýt riek a rúbaní drevín v ich okolí na tisícky. Obce márne teraz hľadajú ľudí v zmysle §50j, pretože v súčasnosti sa osadníkom neoplatí pracovať. Len lesy môžu zobrať ďalších 800 až 900 ľudí . Lesníci veria, že nedopadnú ako niektoré obce, ktoré márne zháňajú ľudí, čo by sa podieľali na protipovodňových prácach. Ak sa členovia SVS dokážu zaktivizovať, dajme im viac a po dobrom odvedení podradnejšej roboty nech získajú lepšiu prácu samozrejme aj lepšie zaplatenú. Musíme nastaviť systém tak, aby sa členom SVS oplatilo pracovať.
Poslanec NR SR Števo Kužma vo svojom blogu: http://stefankuzma.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=261495&bk=24091 napísal ako treba zmeniť systém, aby sa oplatilo obyvateľom osád pracovať. Článok do dnešného dňa prečítalo viac ako 15239 ľudí a článok získal karmu 24,11. To znamená, že sa to čitateľom páči a je to zároveň veľká výzva a šanca pre našich 150 legislatívcov, ako tento zle nastavený sociálny systém zmeniť a rovnako zabezpečiť aj vymožiteľnosť práva! Už sa teším na stretnutie v Polomke, ktoré bude 12.4.2011 a dúfam, že sa posunieme v tejto agende zase o krôčik ďalej.