Lokálna autonómia na Slovensku je spájaná s právom na samostatnosť prakticky pre každú sídelnú jednotku, teda aj pre maličké obce. Máme napríklad obec Príkra v okrese Svidník, ktorá má 5 obyvateľov alebo obec Belejovce, v ktorej žije 22 obyvateľov. Takéto malé obce sú príkladom, prečo v nich rozvoj stagnuje.
Poľské LAU 1 a LAU 2 sú inšpiráciou pre slovenskú samosprávu
Poľsko s rozlohou 312 685 km2 a počtom obyvateľov 38 116 000 má 16 vojvodstiev, 379 powiatov a 2478 gmin
Poľsko patrí medzi postkomunistické krajiny, ktoré si udržali obecnú štruktúru z čias pred rokom 1989. V poľských podmienkach je zaujímavá skutočnosť, že územná samospráva je realizovaná až na troch úrovniach.
1. NUTS 2 = Vojvodstvá 5% samosprávnych výdavkov
2. LAU1 = POWIAT = Územná jednotka- okres ( NUTS 4) 15% samosprávnych výdavkov
3. LAU 2 = GMINA = Územná jednotka zahrňujúca viac obcí ( NUTS 5) 80% samosprávnych výdavkov
Priemerná veľkosť poľských Gmin má okolo 12-15 000 obyvateľov, čo je porovnateľné s belgickými, dánskymi alebo finskými LAU2.
(LAU = Local administrative unit)
Prečo poľský model?
Poľsko a Slovensko zdieľajú spoločnú štátnu hranicu v celkovej dĺžke 541 km. ( Okres Stará Ľubovňa má 90 km hranicu).
Existuje jasná historická prepojenosť, ktorá je pre niektoré slovenské regióny ako napríklad SPIŠ ešte jednoznačnejšia.
Obe krajiny zdieľajú veľmi podobnú zahraničnú politickú orientáciu, ktorá vychádza z členstva oboch krajín v EÚ, OECD, NATO.
Spoločensko-polititická a hospodárska prepojenosť oboch krajín
Územná samospráva realizovaná v podmienkach samosprávy na Slovensku na dvoch úrovniach , teda Obec-VÚC bráni k intenzívnejšej cezhraničnej spolupráci hlavne z dôvodu kompetencií a rozpočtu. Napríklad slovenská hraničná obec Mníšek nad Popradom má 659 obyvateľov. Poľská Gmina Piwniczna - Zdrój je zlúčená z 1 mesta a 7 obcí a má cca 12 780 obyvateľov
Głębokie 500 ob.
Kokuszka 650 ob.
Łomnica - Zdrój 2000 ob.
Młodów 530 ob.
Wierchomla Mała 90 ob.
Wierchomla Wielka 650 ob.
Zubrzyk 360 ob.
Piwniczna-Zdrój 8000 ob.
Zlúčením viacerých obcí do LAU 2 a vrátením LAU 1 teda okresnej úrovne samosprávy na Slovensku by sa umožnila intenzívnejšia cezhraničná spolupráca slovenských regiónov na úrovni okresov, participácia na spoločných projektov a využívanie štrukturálnych fondov.
Slovenské obce v dnešnom globalizovanom svete nemôžu ostať samostatné autonómne jednotky. Treba preskúmať rôzne modely samospráv v EÚ a vybrať ten, ktorý bude pre Slovensko najjednoduchšie realizovateľný a najefektívnejší. Čím skôr vytvoríme efektívne partnerské územné celky, tým väčšiu šancu dostanú pre svoj rozvoj aj malé obce.
Vopred ďakujem za vecnú diskusiu k tejto téme. Verím, že vygeneruje podnety pre MV SR pri príprave programu ESO a následne pre legislatívcov, ktorí budú v národnom parlamente tento program schvaľovať.