Referendum je v mnohých krajinách úplne bežná vec. Napríklad rozsah a dosah referenda vo Švajčiarsku je spojený rovnako s politickou tradíciou, ako aj s vyspelosťou demokratickej spoločnosti. Vo švajčiarskej praxi vidíme, že viaceré problémy sa stávajú predmetom politickej debaty, ktorá vyústi potom do ľudového hlasovania.
Účasť v referende je problémom aj vo vyspelých demokraciách. Aj napriek tomu je využívanie tohto inštitútu veľmi populárne, pretože občania cítia potrebu zúčastniť sa na procese prijímania politických rozhodnutí formou ľudového hlasovania. Poľsko je jedna z mála bývalých socialistických krajín, ktoré sa pokúšalo o zakotvenie i praktickú realizáciu referenda už v období rokov 1945 - 1989. Právna úprava a praktická realizácia referenda v postkomunistických krajinách vrátane Slovenska je stále v počiatočných štádiách. Menší problém spôsobili iba referendá o vstupe do Európskej únie. Na Slovensku bolo šesť referend. Z nich iba referendum o vstupe do EÚ bolo platné.
V Lisabonskej zmluve je zakotvené právo občanov na iniciatívu, ktoré umožňuje viac ako miliónu občanov vyzvať Európsku komisiu, aby prijala zákonodarné iniciatívy v konkrétnej oblasti. Bolo by možno zaujímavé ukotviť v našej slovenskej ústave takéto právo ľudu podávať návrhy zákonov, teda dať zelenú ľudovej iniciatíve. Možno potom by sa naši zákonodarcovia dozvedeli, aké zákony si ľudia skutočne prajú.
Kedy sa referendum stane skutočne prejavenou vôľou ľudu? Keď výsledok ľudového hlasovania bude záväzný pre samotný štát a jeho inštitúcie, parlament nevynímajúc. Poslanci by sa nemali vybíjať na tom, či si ešte pred plebiscitom zoberú alebo nezoberú imunitu, pretože chcú sami rozhodnúť bez referenda. Mali by skôr pripraviť zákon, ktorý zníži kvórum na účasť a dá referendu vážnosť, ktorá mu právom patrí.
Aj z tohto dôvodu je pre mňa nepochopiteľné, že podpredseda NR SR Róbert Fico na jednej strane spája hlasovanie o imunite s referendom, na druhej strane od referenda odrádza vlastných voličov. Dáva referendu naoko vážnosť a zároveň má záujem, aby nebolo úspešné. Rovnako ma prekvapilo aj stanovisko nášho slovenského prezidenta. Verím, že každý demokrat svoj postoj ešte prehodnotí a referenda sa zúčastní.