Od septembra 2009 sa prestali uvádzať na európsky trh klasické číre žiarovky so spotrebou 100 Wattov a viac. Od minulého septembra sa zákaz rozšíril na 75-Wattové žiarovky a od septembra toho roka končí výroba a dovoz čírych svetelných zdrojov s triedou efektívnosti horšou ako C a spotrebou 60 Wattov a vyššou. Predajne budú môcť svoje zásoby vypredať až do roku 2012, kedy sa stiahnu z trhu žiarovky až do príkonu 15 wattov. Od roku 2016 sa nebudú predávať ani halogénové žiarovky.
Zákaz uvádzať na európsky trh klasické číre žiarovky EÚ zaviedla so zámerom znížiť spotrebu elektrickej energie, znížiť emisie skleníkových plynov a ďalších škodlivých látok. Vďaka prechodu na energeticky efektívnejšie svietidlá môžu európske domácnosti šetriť energiu a prispieť k dosiahnutiu cieľov EÚ v oblasti ochrany klímy.
Šetrenie energie má svojich priaznivcov aj odporcov. „ Zelená" časť Európanov plesá. Euroskeptici to považujú za ekodiktatúru. Známy euroskeptik, český prezident Václav Klaus vyzval ku skupovaniu „ edisonoviek „. Niektorí experti by spotrebiteľské rozhodnutie nechali na výber spotrebiteľom. „Zelení" by zas v ekológii ešte pritvrdili . Určite by rozhodnutie nenechali na výbere spotrebiteľa, veď keby bol ekologickejší výrobok len o cent drahší väčšina ľudí by si ho nekúpila.
Európska asociácia spotrebiteľov tento krok EÚ uvítala. Okrem úspor energie nový typ žiaroviek má niekoľkokrát dlhšiu životnosť ako „ edisonovka". Asociácia ANEC, ktorá zastupuje európskych spotrebiteľov v otázkach európskej normalizácie upozornila na „riziko vysokého obsahu ortuti v nových ekologických žiarovkách." Dôležitá je aj účinná recyklácia starých žiaroviek . Spotrebitelia by mali mať právo bezplatne vrátiť staré žiarovky v predajniach.
O tom, aký bude osud nových úsporných žiaroviek, o koľko percent sa nám v EÚ podarí ušetriť energiu, ktorá sa spotrebovala na svietenie „edisonovkami" páliacimi kovové vlákno vo vákuu za veľkého príkonu, alebo či išlo iba o ekodiktatúru, ukážu nasledovné roky.