Prvého realizačného projektu programu revitalizácie, ktorý je financovaný z úradu vlády a z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu sa v okrese Stará Ľubovňa zúčastnilo 10 obcí (Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Hromoš, Ľubotín, Jakubany, Kyjov, Novú Ľubovňu, Orlov a Sulín). Do druhého projektu je momentálne zapojených 22 zo 44 obcí okresu ( Čirč, Hajtovka, Hniezdne, Chmeľnica, Jakubany, Kamienka, Kolačkov, Kyjov, Lacková, Legnava, Lesnica, Litmanová, Lomnička, Matysová, Mníšek nad Popradom, Orlov, Plavnica, Podolínec, Stará Ľubovňa, Šarišské Jastrabie, Údol a Vislanka) a jeho ukončenie je naplánované v marci 2012. Prezentácie starostov obcí potvrdili manažérske schopnosti Ivety Kundrátovej, starostky obce Matysová, ktorá aj napriek tomu, že v I. kole obec neprešla, zrealizovala protipovodňové opatrenia z vlastného rozpočtu obce, Stanislava Turlíka, starostu obce Nová Ľubovňa, Miroslava Pokrivčáka, starostu obce Hraničné, Petra Timočka, starostu obce Orlov, Juraja Chamilu, starostu obce Kyjov, Jána Horánskeho z obce Kolačkov, a ďalších.
V okrese Stará Ľubovňa vďaka týmto projektom získalo prácu 301 dlhodobo nezamestnaných. V 1.realizačnom projekte pre 94 osôb (1.4.-30.9.2011) bolo vyčlenených z Európskeho sociálneho fondu 280 699,26 EUR. V 2.realizačnom projekte 207 osôb( 1.10. 2011 -31.3.2012) 594 697,76 EUR . Sekundárne bolo do projektov pracovne zapojených ďalších cca 220 pracovníkov cez firmy, ktoré realizovali tieto opatrenia.
Na projekty revitalizácie a prevencie pred povodňami získali tieto obce spolu 2 milióny 400 tisíc eur, vďaka ktorým už bolo vybudovaných viac ako 3 500 vodozádržných prvkov. Tieto dokážu v krajine zadržať viac ako pol milióna m3 vody.
Realizované projekty sú zo strany starostov hodnotené pozitívne a očakávajú v budúcom roku ich ďalšie pokračovanie. Starosta obce Litmanová Vasiľ Vislocký poznamenal: "Na obecnom úrade už evidujeme žiadosti občanov, ktorí by sa chceli do projektu zapojiť v ďalších kolách." Starosta Jakubian Jozef Dufala vo svojej prezentácii povedal :" Na Slovensku platí všeobecne, že Rómovia nechcú pracovať. Skúsenosti nášho vodného majstra v Jakubanoch sú však opačné. Obyvatelia osady oceňujú, že príležitosť revitalizovať krajinu v celom chotári Jakubian dostali hlavne dlhodobo nezamestnaní z rómskej komunity."
Starostovia obcí prešli od slov o nutnosti protipovodňových opatrení k činom a ukázali, že dokážu realizovať finančne úsporné a technologicky účinné opatrenia prevencie pred povodňami v krátkom čase. Realizácia protipovodňových opatrení nie je len o možnosti dať v obciach akúkoľvek prácu dlhodobo nezamestnaným. Je to o revitalizácii krajiny, ochrane proti povodniam ale podľa výpovedí ľudí, ktorí dostali príležitosť pracovať na vodných projektoch, je to hlavne šanca nebyť dlhodobo na pokraji záujmu spoločnosti a zbaviť sa frustrácie zo spoločenskej nepotrebnosti."
Naše poďakovanie patrí premiérke Vlády SR Ivete Radičovej za jej podporu projektu prevencie pred povodňami. Rovnako Ing. Michalovi Kravčíkovi CSc. výkonnému manažérovi tohto programu z Úradu vlády SR, splnomocnencovi vlády SR pre územnú samosprávu a integrovaný manažment povodí a krajiny Ing. Martinovi Kováčovi, Mgr. Helene Polákovej, vedúcej sekretariátu splnomocnenca vlády SR a tímu pracovníkov za ústretovosť, rýchle a promptné manažovanie projektu.