1. Návrhy zmien legislatívy v oblasti dávok v hmotnej núdzi a služieb v zamestnanosti.
- novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi
- zmeny platnej legislatívy o dávkach v hmotnej núdzi s dôrazom na zvýšenie motivácie k aktivite poberateľov dávok
- zmeny zákona o službách v zamestnanosti
2. Problematika vymožiteľnosti práva
- vymožiteľnosť škôd páchaných na obetiach trestných činov
- vymožiteľnosť exekúcií, pokút a iných sankcií za priestupky
- zodpovednosť zákonného zástupcu za tresnú činnosť a priestupky páchané maloletými osobami
3. Zmena motivácie k získavaniu kvalifikácie
- predĺženie povinnej školskej dochádzky po získaní kvalifikácie
- zodpovednosť rodičov za dodržiavanie povinnej školskej dochádzky
Na jednej strane boli skúsenosti, práca v teréne, pozitívne a negatívne príklady, ktoré prezentovali primátori miest, starostovia obcí a zástupcovia miestnej štátnej správy.
Na druhej strane boli pripravované legislatívne zmeny, o ktorých informovali štátni tajomníci Lucia Nicholsonová, Jaroslav Ivančo, Branislav Cimerman a poslanci NR SR Štefan Kužma, Jana Dubovcová a Ľudovít Kaník.
V obciach, kde marginalizovaná komunita spôsobuje primátorom a starostom na čele vrásky, nás zástupcovia samosprávy informovali o rôznych spôsoboch, ktorými sa snažia zmierniť napätie medzi neprispôsobivými a majoritou. V mestách a v obciach sa prijímajú rôzne nové, prevratné opatrenia, ktoré by mali priniesť úspech. Zatiaľ však márne očakávame od nich efekt.
Základný dôvod ich neúspechu je na Slovensku absolútna nevymožiteľnosť práva. Ak dieťa kradne, okradnutý sa nikdy nedočká náhrady. Tých občanov, ktorí poberajú sociálne dávky, nemožno potrestať pokutami. Ľudia, ktorí sa nechcú vzdelávať a nechcú pracovať, dostávajú bez práce viac peňazí, ako tí, ktorí pracujú. Tí, ktorí pri vybavovaní úradných záležitostí uvádzajú, že sú negramotní, nevedia sa podpísať, ani vyplniť jednoduché tlačivo, sú schopní urobiť skúšky a majú vodičské preukazy. Na Slovensku sa môžu rodičia nestarať o vlastné deti a štát ich zato odmení rôznymi príspevkami. Úplne samozrejmé je zanechanie novorodeniatok v pôrodnici bez akéhokoľvek postihu. Niekto musí urobiť desať, niekedy aj pätnásť a viac vlámačiek, aby sa dostal do väzenia....
Nezodpovedných členov marginalizovanej komunity pokazil štát, teda my , zatiaľ majorita, pretože súčasný systém sociálnych dávok je nastavený tak, že bez zásluh, bez práce , bez akejkoľvek námahy, im dávame peniaze, ktoré jej nepomáhajú, ale ju doslova degradujú. Zlé správanie, nie je možné potrestať, udelené pokuty sú v dnešnom právnom systéme nevymožiteľné.
Na Slovensku sme povýšili práva nad povinnosti. Zabúdame však, že takto obmedzujeme a porušujeme práva iných. Alkoholik dostane peniaze za nič. Ten, kto mu ich dáva robí mu zle a škodí mu a stáva sa spolupáchateľom opitého, ktorý bije a mláti neraz zmrzačuje a zabíja. Všetci očakávame od nami zvolených primátorov a starostov, že si problémy na svojom území vyriešia sami. Ako však majú hrať s kartami podľa pravidiel, s ktorými sa nedá hrať?
Pomoc tým, ktorí si nevedia pomôcť sami, je iba vtedy účinná, ak sa vďaka nej stav zmení k lepšiemu. Inak to nie je pomoc, iba zametanie problémov kdesi pod koberec. Peniaze dávané za nič sa na druhý a tretí deň rozkotúľajú a lepšie sa majú opäť iba predajcovia alkoholu a cigariet, vlastníci hracích automatov, nie tí odkázaní.
V našej obci bol tento týždeň odvoz veľkoobjemového odpadu. Z vedľajšej mestskej časti Podsádok denne prichádzala stovka Rómov rôznych vekových kategórií, aby si veľkoobjemový odpad odniesli a tak si prilepšili k sociálnym dávkam. Aj toto je svedectvo, že vedia, keď chcú robiť.
Potrebujeme zmenu práva, aby sa nastolila spravodlivosť, poriadok. Aj v Polomke, primátori, starostovia , zástupcovia miestnej štátnej správy spolu s legislatívcami, zástupcami príslušných rezortov, hľadali riešenia. Komunitní pracovníci, zamestnaní v samosprávach, pripravili podrobné a presné vymedzenia legislatívnych zmien , ktoré je potrebné urobiť v právnom systéme. Keď nebudeme nič robiť a budeme sa iba prizerať, sme spoluzodpovední za zvyšovanie agresivity, nenávisti a paradoxne takýmito zákonmi škodíme nielen samotnej rómskej zatiaľ ešte minorite, ale aj nám, zatiaľ ešte majorite.
V Nižných Ružbachoch žije rodinka šiestich detí, ktorým zomreli obidvaja rodičia, ktorí postupne podľahli ťažkým chorobám. Najstaršia z detí sa právne stala ich mamou, aby svojich súrodencov vychovávala. Šesť súrodencov so svojou starkou žilo donedávna v dome bez vody. Nemali studňu s vodou, ale mali najhlbšiu studňu vzájomnej lásky a úcty. Takýmto rodinám by mal štát pomáhať. Mnohokrát však tieto rodiny zostávajú odkázané iba na „Modré z neba."
Pri železničnom priecestí, na ceste smerujúcej z Penziónu Bučnik, v ktorom sa konala konferencia , som sa nachvíľku zastavila pri pamätníku, na ktorom je dvanásť mien, ľudí, ktorí zahynuli v sobotu 21. februára 2009 ráno na tomto železničnom priecestí. Do zájazdového autobusu, ktorý vtedy smeroval do tamojšieho lyžiarskeho strediska Bučník, narazil motorový osobný vlak. Pri nehode zahynulo 12 cestujúcich z autobusu, 20 boli zranení. V spomienkach a v modlitbách...