Centralizmus alebo riadenie európskych fondov z regiónov?

Nie som zástanca centralizmu. Aj keď ministerstvá tvrdia, že oni najlepšie vedia ako by sa malo nakladať s eurofondami, v podstate ide o získanie vplyvu nad európskymi peniazmi konkrétnymi politickými stranami. Vychádzajúc aj z reality dnešných vyšších územných celkov( ďalej len VÚC) som zástanca, že aktívna regionálna politika  by sa mala robiť priamo v regiónoch, čo by úlohu regiónov výrazne posilnilo. Verím, že regióny by nemali problém posilniť svoje administratívne kapacity a vypracovať adresné regionálne programy. Za dôležité pokladám koncentráciu zdrojov na rozvojové priority regiónov. Myslím, že cez svojich  zástupcov v regionálnych zastupiteľstvách, by občania dokázali lepšie kontrolovať rozdeľovanie európskych peňazí, ako sa deje v súčasnosti na centrálnej úrovni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

VÚC by mali mať vyčlenené samostatné zdroje na podporu mikroregionálnych aktivít a lokálnych projektov, v rámci ktorých sa naskytne možnosť financovať investície na miestne komunikácie, verejné priestranstvá a rozvoj infraštruktúry cestovného ruchu. Dôležitá je aj revitalizácia mestských častí. Pre rozvoj vidieckej ekonomiky je potrebné využiť miestne danosti a zdroje. Som za to, aby sa lepšie využíval potenciál na zvyšovanie inovačnej kapacity regiónov.

Z hľadiska čerpania európskych peňazí sa mi zdá zmysluplnejších 11 regiónov v Čechách ako napríklad Liberecko, Jižní Čechy, Šumava, Plzeňsko, Západočeské lázně, Severozápadní Čechy a ďalšie a 3 regióny na Morave ako Jižní Morava, Střední Morava, Severní Morava a Slezsko. Poznajúc poľský systém, kde implementujú gminy a euroregióny, vidím väčšie možnosti pre jednotlivé poľské mestá a obce, čo najefektívnejšie využiť európske fondy pre zvýšenie životnej úrovne obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj na základe skúseností prednostky okresného úradu, starostky obce, keď sme robili cezhraničné projekty s našimi partnermi sa netajím, že v oblasti súčasného usporiadania 8 VÚC by sa mi viac pozdával model 12 žúp. Opodstatnenosť mojej úvahy som si overila aj ako členka výboru pre regionálny rozvoj v Európskom parlamente. Vychádzajúc z konzultácií s mojimi kolegami, územie založené na historickom základe a spoločných tradíciách je akčnejšie. Som presvedčená, že historické regióny s právnou subjektivitou aj na Slovensku by dokázali pripraviť a zrealizovať projekty s väčšou pridanou hodnotou a efektívnejšie využiť európske peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad, ak zoberiem územie VÚC Prešovského samosprávneho kraja patria sem historický Spiš, Šariš a Zemplín. Paradoxne väčšia časť Spiša je v prešovskom VÚC a malá časť je aj v košickom VÚC. Toto rozdelenie historického Spiša neprospieva jeho rozvoju a nezbližuje obyvateľov.

Spiš (po latinsky: Scepusium, po maďarsky: Szepes, po poľsky: Spisz, po nemecky: Zips) je označenie turistického regiónu Slovenska, ktorý je medzi ľuďmi zaužívaný a poznajú ho pod týmto názvom aj v zahraničí. Spišská župa sa rozkladala prevažne v severovýchodnej časti dnešného Slovenska. Jej malá časť leží v dnešnom južnom Poľsku, medzi riekami Dunajec a Bialka a štátnou hranicou so Slovenskom. Aj keď územie Spiša nemá v súčasnosti politickú subjektivitu, môžeme ho v celoeurópskom meradle prirovnať k Burgundsku alebo Baskicku vo Francúzsku, k Tirolsku v Rakúsku. Spiš ako Spišská diecéza je aj jedna z diecéz na území Slovenskej republiky. Súčasťou historického územia Spiša je päť okresov Spišská Nová Ves, Levoča, Poprad, Kežmarok a časť okresu Stará Ľubovňa po obec Chmeľnicu.

SkryťVypnúť reklamu

VÚC Prešovského samosprávneho kraja vytvorila po voľbách v 2009 akési miesta prvého kontaktu v Poprade a v Humennom, kde by mali pôsobiť približne dvaja zamestnanci. Tu by si mohli obyvatelia kraja a predstavitelia inštitúcií vybaviť záležitosti spadajúce do kompetencií Prešovského samosprávneho kraja. Tu by sa dozvedeli o potrebnom postupe, a na ktorý odbor sa majú obrátiť. Mali by k dispozícii tlačivá a formuláre. Prirodzene, že konkrétnu vec by museli vybaviť na príslušnom odbore v Prešove. Aj táto požiadavka vychádza zdola, ale problematiku akčnosti regiónov to nerieši.

Rada by som si vyjasnila v širšej diskusii, či by z hľadiska väčšej akcieschopnosti nebolo potrebné položiť tému 12 žúp opäť na rokovací stôl a zaoberať sa touto problematikou . Alebo zaoberať sa aspoň korektúrou VÚC. Napríklad okres Spišskú Novú Ves pripojiť ku okresom tvoriacim historický Spiš a začlenených do VÚC Prešovského samosprávneho kraja. Rovnako urobiť úpravy v jednotlivých VÚC pokiaľ vznikli takéto disproporcie počas územného členenia.

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

147 článkov
INESS

INESS

109 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

276 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu