Projekt, akým je Euroscola má rozhodne veľký yznam aj na Slovensku. Študenti dostanú informácie o fungovaní európskych inštitúcií na rôznych podujatiach. V rámci projektu dostanú šancu stretnúť sa s poslancami EP, poslancami NR SR, poslancami miestnej a regionálnej samosprávy a inými zaujímavými osobnosťami.
Do Euroscoly 2010 sa na Slovensku zapojilo 23 stredných škôl a študenti 8 z nich, ktoré získali najlepšie bodové ohodnotenie svojich aktivít budú môcť naplniť svoj životný sen, prežiť deň v štrasburskom sídle EP a spolu s rovesníkmi z 27 členských krajín EÚ budú môcť rokovať ako skutoční poslanci EP.
Na pozvanie projektových manažérov do súťaže zaiteresovaných škôl v projekte Euroscola 2010 som sa zúčastnila na diskusných fórach na Gymnáziu na Školskej ulici 8/234 v Považskej Bystrici, na Gymnáziu v Spišskej Starej Vsi, na SOŠ Bzinská 11 v Novom meste nad Váhom, na Súkromnom gymnáziu na Dneperskej ulici 1 v Košiciach a na Gymnáziu Š. Moyzesa 21 v Ružomberku. Veľmi sa teším, že dve z týchto škôl zaujali v poradí 8. víťazných škôl prvé a tretie miesto.
S radosťou môžem koštatovať, že všetky podujatia vďaka študentom a pedagógom škôl k problematike EÚ boli zrealizované na vysokej úrovni. Zaujal ma zaujímavý, inovatívny prístup škôl k problematike EÚ jednoduchou a zrozumiteľnou formou priblížiť európske témy študentom, ale aj obyvateľom obcí a miest.
So študentami som diskutovala o problematike Európskej únie, jej smerovaní, výhodách, nevýhodách, o poslaní mladých ľudí v nej, či iných témach spojených s EÚ a o práci poslancov EP. Na diskusných fórach som mohla odovzdať študentom svoje 5-ročné skúsenosti získané v obobí 2004-2009 v EP pri tvorbe európskej legislatívy. Priniesla som študentom príklady ako môže EÚ a EP pomôcť ich regiónu a ľuďom, ktorí v ňom žijú.
Po ukončení môjho poslaneckého nandátu poslankyne EP som absolvovala a pripravujem ďalšie diskusné fóra o európskych otázkach na mnohých stredných školách a v tejto aktivite chcem pokračovať aj naďalej. V diskusiách so študentami vidím šancu priblížiť prácu poslancov EP mladým ľuďom. Zároveň ich povzbudzovať k tomu, aby sa aktívne zapájali do verejného života, zaujímali sa o prácu svojich zástupcov v miestnych a regonálnych samosprávavach, v NR SR a v EP, hlavne aby zodpovedejšie nakladali so svojim volebným právom a na voľbách sa aktívne zúčastňovali.