Čo je program Euroscola?

Navštíviť Európsky parlament( ďalej len EP) v jeho sídle v Bruseli alebo v Štrasburgu je snom každého európskeho občana. Euroscola je významnou aktivitou Informačnej kancelárie EP na Slovensku. Prostredníctvom programu Euroscola navštívilo sídlo EP v Štrasburgu od roku 2006 vyše 1000 študentov a 100 pedagógov stredných škôl zo Slovenska. Euroskola je program pre študentov stredných škôl vo veku 16-18 rokov, ktorý vytvoril EP s cieľom priblížiť aktivity tejto európskej inštitúcie mladým ľuďom. Pracovné dni Euroscola sa konajú v EP od roku 1989 a každoročne sa na nich zúčastňuje okolo 10 000 mladých ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Projekt, akým je Euroscola má rozhodne veľký yznam aj na Slovensku. Študenti dostanú informácie o fungovaní európskych inštitúcií na rôznych podujatiach. V rámci projektu dostanú šancu stretnúť sa s poslancami EP, poslancami NR SR, poslancami miestnej a regionálnej samosprávy a inými zaujímavými osobnosťami.

Do Euroscoly 2010 sa na Slovensku zapojilo 23 stredných škôl a študenti 8 z nich, ktoré získali najlepšie bodové ohodnotenie svojich aktivít budú môcť naplniť svoj životný sen, prežiť deň v štrasburskom sídle EP a spolu s rovesníkmi z 27 členských krajín EÚ budú môcť rokovať ako skutoční poslanci EP.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na pozvanie projektových manažérov do súťaže zaiteresovaných škôl v projekte Euroscola 2010 som sa zúčastnila na diskusných fórach na Gymnáziu na Školskej ulici 8/234 v Považskej Bystrici, na Gymnáziu v Spišskej Starej Vsi, na SOŠ Bzinská 11 v Novom meste nad Váhom, na Súkromnom gymnáziu na Dneperskej ulici 1 v Košiciach a na Gymnáziu Š. Moyzesa 21 v Ružomberku. Veľmi sa teším, že dve z týchto škôl zaujali v poradí 8. víťazných škôl prvé a tretie miesto.

S radosťou môžem koštatovať, že všetky podujatia vďaka študentom a pedagógom škôl k problematike EÚ boli zrealizované na vysokej úrovni. Zaujal ma zaujímavý, inovatívny prístup škôl k problematike EÚ jednoduchou a zrozumiteľnou formou priblížiť európske témy študentom, ale aj obyvateľom obcí a miest.

Skryť Vypnúť reklamu

So študentami som diskutovala o problematike Európskej únie, jej smerovaní, výhodách, nevýhodách, o poslaní mladých ľudí v nej, či iných témach spojených s EÚ a o práci poslancov EP. Na diskusných fórach som mohla odovzdať študentom svoje 5-ročné skúsenosti získané v obobí 2004-2009 v EP pri tvorbe európskej legislatívy. Priniesla som študentom príklady ako môže EÚ a EP pomôcť ich regiónu a ľuďom, ktorí v ňom žijú.

Po ukončení môjho poslaneckého nandátu poslankyne EP som absolvovala a pripravujem ďalšie diskusné fóra o európskych otázkach na mnohých stredných školách a v tejto aktivite chcem pokračovať aj naďalej. V diskusiách so študentami vidím šancu priblížiť prácu poslancov EP mladým ľuďom. Zároveň ich povzbudzovať k tomu, aby sa aktívne zapájali do verejného života, zaujímali sa o prácu svojich zástupcov v miestnych a regonálnych samosprávavach, v NR SR a v EP, hlavne aby zodpovedejšie nakladali so svojim volebným právom a na voľbách sa aktívne zúčastňovali.

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu