V spojitosti s MDŽ sa v mojich spomienkach nenachádza negatívna skúsenosť, aj napriek tomu, že v niektorých ľuďoch tento deň vyvoláva rozpaky a odpor. Pre mňa to boli skôr príjemné posedenia v pracovnom kolektíve a pozornosť, ktorou nás zahŕňali naši kolegovia zvlášť tento deň. Po nežnej revolúcii som nevenovala tomuto sviatku nejakú zvýšenú pozornosť. Na Slovensku sa po nežnej revolúcii sústreďujeme skôr na máj, kedy rôznymi akadémiami oslavujeme Deň matiek, aby sme vyzdvihli rolu ženy ako matky.
K tomuto sviatku som sa viac priblížila až ako poslankyňa Európskeho parlamentu. Každý rok sme si tento deň v Európskom parlamente pripomínali v iných súvislostiach. Aká je teda história MDŽ?
Medzinárodný deň žien ustanovila II. medzinárodná konferencia žien v roku 1910 v Kodani, ktorej sa zúčastnilo 100 delegátok zo 17 krajín. Konferencia určila, aby sa 8. marec každoročne oslavoval ako deň boja žien za sociálne a politické zrovnoprávnenie, za medzinárodnú solidaritu, proti militarizmu a vojne. Dátum zvolila na počesť prvého organizovaného vystúpenia žien z krajčírskych a textilných dielní v New Yorku 8. marca 1857 proti krutému vykorisťovaniu a diskriminácii.
Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený.
8. marec 2009 sa niesol v duchu roka Európskeho medzikultúrneho dialógu, ktorý prebiehal od januára do decembra 2008.
Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek toho roku otvorí plenárne zasadnutie 8. marca 2010 v Štrasburgu vyhlásením pri príležitosti 99. výročia Medzinárodného dňa žien. Tohoročný MDŽ sa bude niesť v znamení boja proti násiliu páchaného na ženách. Jeho zmyslom je vzdať poctu všetkým obetiam násilia a upozorniť na tento problém. Boj proti násiliu na ženách je jednou z priorít španielskeho predsedníctva.
Ženy vnášajú do života spoločnosti hodnoty ako mier, kultúru, krásu a eleganciu. Rovnako treba hovoriť o pozitívnom prínose žien v rozličných sférach hospodárskeho, verejného, kultúrneho aj politického života. Ženy zároveň ochraňujú rodinu, sú milujúce matky a manželky, sú plné pokory a ľudského dobra.
Ženy sú samozrejme iné ako muži, majú iné potreby, preferencie a hierarchiu hodnôt. Nie som za emancipáciu v poňatí feminizmu, ale podporujem poskytnutie rovnosti šancí pre ženy v oblastiach trhu práce i verejného života. Som za nové modely správania a ohodnotenia aktivít žien. Som za efektívne odstránenie prekážok pri hľadaní zamestnania, prístupe k odbornému vzdelávaniu a iným životným príležitostiam. Som za to, aby sa práca v domácnosti , ale aj starostlivosť o deti delila medzi obidvoch partnerov tak, aby sa ženy nemuseli rozhodovať medzi materstvom, deťmi na jednej strane a kariérou na strane druhej. Len vďaka pochopeniu a pomoci manžela a celej rodiny sa môžu ženy naplno angažovať v spoločnosti.
Aj, keď sú na tento deň rôzne názory môžeme ho vnímať ako príležitosť poďakovať všetkým príslušníčkam nežného pohlavia za to, aké sú krásne, dobré, starostlivé, úžasné, a akí sme radi, že ich máme.