Prečo naša planéta nie je rapsódia v modrom?

Marec máme zafixovaný v pamäti ako mesiac knihy. Mesiac, v  ktorom je aj deň žien. Už menej ako mesiac, v ktorom jeho 22.deň valné zhromaždenie OSN vyhlásilo za Svetový deň vody. Inšpiroval ma práve mesiac, ktorý je mesiacom knihy a súčasne aj vody, a preto som siahla znovu aj po knihe Voda pre ozdravenie klímy - Nová vodná paradigma od autorského kolektívu M. Kravčík, J. Pokorný, J. Kohutiar, M. Kováč, E. Tóth.Táto kniha bola často mojou spoločníčkou v dočasnom výbore pre klimatické zmeny v Európskom parlamente. Svoju náklonnosť jej neraz vyslovil aj môj kolega vo výbore a v súčasnosti predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek aj bývalý komisár pre životné prostredie Stavros Dimas. Kniha, ktorá bola mojim darčekom pri stretnutiach s predstaviteľmi parlamentu vo Wellingtone na Novom Zélande aj v austrálskych mestách Sydney , Canberra , Melbourne. Oslovila študentov na univerzitách v Sydney a Melbourne v Austrálii, v meste Christchurch na južnom ostrove Nového Zélandu, rovnako aj vo Washingtone a v Pekingu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Farby sú okolo nás. Sú súčasťou nášho života. Zelená je symbolom vegetácie. Je farbou harmónie, evokuje vo mne pokoj. Žltá je farbou slnka, vytvára vo mne pocit tepla. Keď tieto dve farby zmiešam vznikne modrá. Čo vo mne evokuje modrá? Modré je nebo, modrá je aj voda, ktorá znamená život. Aj preto je modrá symbolom našej planéty. Čo asi inšpirovalo George Gershwina, keď napísal Rhapsody in blue teda Rapsodiu v modrom? Ani v žltom, ani v červenom, ani v bielom, ale práve Rapsódiu v modrom.

Voda je základnou podmienkou na to, aby existoval život na Zemi. Voda je našou sprievodkyňou počas celého nášho života. Od chvíle, keď sa narodíme, až po posledný deň nášho života. Berieme ju ako niečo samozrejmé, čo k nám zákonite patrí. To, že to tak celkom nie je, pravda, zistíme až vtedy, keď ju zrazu nemáme, alebo nám prestane tiecť z vodovodného kohútika.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Urbanizované mestá so svojim asfaltovým a betonovým povrchom zamenili zeleň v mestách. Odkanalizovávajú dažďovú vodu do riek a následne do morí a spôsobili týmto zásahom menší výpar, zníženie vlhkosti a menšie ochladenie mikroklímy v urbanizovaných oblastiach, čo spôsobuje zvýšenie pocitového tepla.

V októbri 2009 si publikácia vyslúžila ocenenie českého ministra životného prostredia Ladislava Mika v pražskom Divadle Járy Cimrmana. Pri tejto príležitosti premiér českej vlády Ján Fischer povedal: "Ľudské konanie odkláňa prírodu z rovnováhy, preto je dôležité, že medzi nami sú ľudia, ktorí sa snažia prírode túto rovnováhu vrátiť."

SkryťVypnúť reklamu

Kniha sa zaoberá podstatou a pôvodom vody v krajine s ambíciou zmeniť súčasnú prax odvodňovania odlesňovaním, poľnohospodárskou činnosťou či kanalizovaním dažďových vôd v mestách a navrhujú konkrétne jednoduché riešenia.

Som presvedčená, že keď dokážeme Novú vodnú paradigmu podľa autorského kolektívu zaviesť do praxe naša planéta bude opäť Rapsódiou v modrom.

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu