Bajo a Domino, podobnosť čisto (ne)náhodná.

Keď sme pred 3 rokmi bojovali proti stavbe Bajo pri Sade Janka Kráľa, bolo to nielen preto, že sme chceli a chceme ochrániť národnú kultúrnu pamiatku, ale aj preto, že išlo o princíp. Princíp odmietajúci aroganciu moci a prepojenosti ľudí zo samosprávy s investormi. A dnes to tu máme znova. Na Jasovskej ulici. Ale poďme poporiadku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Stavbu Bajo nakreslil starostov brat, Marián Bajan. Naprojektoval vysokú 25 poschodovú budovu (neskôr ju skresal na 16 poschodí) , súčasťou projektu bolo aj rozšírenie cesty pri sade na 4 prúdovku a tým by sa znehodnotilo celé prostredie Sadu Janka Kráľa. Manželka investora, Ing. Franzová, ktorá dnes sedí na stoličke ako poverená vedením oddelenia územného konania a stavebného poriadku MČ Petržalka stavbu posudzovala. V tom videl problém aj prokurátor.

A videl ďalšie neštandardné postupy mestskej časti Bratislava Petržalka. Stavený úrad nechával investorovi neprimerane dlhý čas na dokladanie ďalších a ďalších materiálov, hoci existovalo jasné vyjadrenie mesta proti výstavbe Bajo. Investor následne 18.decembra 2012 predložil mestu novú projektovú dokumentáciu, no do dnešného dňa nie je známy výsledok posúdenia zo strany mesta. Stavebný úrad v Petržalke preto stále čaká. Ide však už o novú stavbu. Ako sa vyjadril prokurátor, postup stavebného úradu bol nadštandardným voči stavebníkovi. Bol mu poskytnutý čas pol roka navyše. Je to preto, že ide o brata starostu, alebo spriatelenú firmu pána Franza, ktorého manželka sedí na významnej rozhodovacej stoličke na stavebnom úrade u Bajana? Je táto kontroverzná stavba tak prioritná pre mestskú časť?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tu sa dostávame do súčasnosti na Jasovskú ulicu. Opäť stavba veľmi rozporuplná. Blízko, priam v tesnej blízkosti existujúceho domu.

Arogancia starostu dovoliť túto stavbu je ukážková. Dotknuté sú práva existujúcich obyvateľov. Znížený svetelný komfort, hlučnosť pri výstavbe nového domu, porušenie územného rozhodnutia, že stavba má byť viac ako 18m od existujúceho obytného domu. Skutočnosť? Len 16 metrov. A to sa tu má stavať aj električka. No niekto potreboval zhodnotiť pozemok. V tom je celý fígeľ. Ten niekto je majiteľ pozemku. Marián Skovajsa, bývalý kontrolór mestskej časti Bratislava Petržalka, dnes šéf Podniku verejnoprospešných služieb Petržalka veľký starostov kamarát. Veď aj domy postavili vedľa seba na Trnávke.

SkryťVypnúť reklamu

Áno, hovorím o Bajanovi, ktorý je starostom v Petržalke, aj keď býva v rodinnom dome na Trnávke. Takýmto ľuďom nevadí, ako sa stavia v Petržalke a že sa stavia pred oknami niekoho iného.

Stavbu Domino na Jasovskej naprojektoval opäť starostov brat Marián Bajan prostredníctvom firmy Bajoprojekt, kde bol pred nástupom do funkcie predsedom predstavenstva Vladimír Bajan, dnešný starosta. Autorom projektu je Ing. Franz a jeho manželka, už dnes spomínaná Ing. Franzová, sediaca na stoličke šéfky stavebného úradu v Petržalke (pri projekte Bajo figurovali ako investori). Najprv mala mať stavba 2-3 podlažia, potom 4 a nakoniec ich V.Bajan údajne povolil 7. Čudujete sa?

SkryťVypnúť reklamu

Na záver ešte fakt, že obyvatelia dotknutej lokality nie sú účastníkmi stavebného konania. Samozrejme, že je to ak nie porušením stavebného zákona, tak minimálne v rozpore s dobrými mravmi. Tak ako celý projekt Bajo aj Domino. Na základe spomenutého i zistení stavebnej inšpekcie by mala stavba byť okamžite zastavená. Samozrejme Petržalská samospráva na čele s Vladimírom Bajanom s tým neponáhľa. Stavia sa ďalej.

Preto je načase podať podnet na prokuratúru, tak ako v prípade Bajo. A skromne len dodávam, že starosta stratil morálne právo ďalej viesť petržalskú samosprávu. Dva krát urobil to isté a v prospech tých istých ľudí proti obyvateľom svojej mestskej časti. Konal proti verejnému záujmu a preto nemá morálne právo ďalej byť starostom.

Iveta Plšeková

Iveta Plšeková

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viceprimátorka Bratislavy, lekárka, Predsedníčka Petržalského okrášľovacieho spolku a občiansky aktivista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu