Patrí medzi najstaršie ulice v meste a ťahá sa popri východných hradieb, kde stála pôvodná osada, z ktorej sa postupne rozrástlo mesto. Je zaujímavá svojím dosť nezvyčajným tvarom - má dve výškové úrovne a pripomína slzu, ktorej hrot smeruje k terajšiemu Západoslovenskému múzeu, pôvodne klariského kláštora a kostola Nanebovzatia Panny Márie (trnavské klarisky sú prvým dejinným príkladom usadenia sa mendikantov na území Slovenska v stredoveku)


a jej zaoblená časť sa napája na Námestie sv. Mikuláša, ktorému dominuje rovnomenný gotický kostol, postavený na najvyššom bode Trnavy. Strednú časť ulice tvorí parčík s lavičkami, na ktorých sa veľmi príjemne sedí hlavne za teplých letných večerov.




Ulicu po oboch stranách lemujú meštianske domy s gotickými základmi, no vďaka početným prestavbám a úpravám majú väčšinou charakter neskorších stavebných štýlov. Niektoré sú ešte v chatrnom stave a čakajú na opravu, no mnohé už prešli rekonštrukciou, vynikajú svojou krásou a sídlia v nich rôzne firmy, hotely a inštitúcie.


Kapitulská ulica zaujala aj filmárov, takže keď ste vo Veľkonočný pondelok pozerali v televízii starší slovenský film Štvorylka, tak časť exteriérov sa natáčala práve tu, konkrétne pri tomto dome:

Ako bývalo kedysi zvykom, kľúčové kamene nad portálmi, rímsy nad oknami či hroty balkónov boli zdobené a ešte vždy sa tu dajú nájsť zaujímavé architektonické ozdobné prvky:






Aj keď je Kapitulská ulica veľmi pekná, verím, že časom ešte viac opeknie. Rád si počkám, až budú všetky domy rekonštruované, parčík vynovený, možno aj spestrený nejakými plastikami a ozdobnými lampami. No aj v tomto stave mi zakaždým dobre padne prejsť sa po nej a chvíľku si posedieť na lavičke. A keby niekto z vás chcel, môžeme si ísť spolu sadnúť na kávu, možnosti na tejto ulici sú.