Eurovision Song Contest - finále

Tak, už je toto divadlo úspešne, resp. neúspešne za nami. Aj tých pár skladieb, ktoré by mali ako takú šancu obstáť na medzinárodnej pôde, bolo bez milosti odsúdených na nepostupové priečky. Z celej súťaže ma naozaj zaujalo len jedno hudobné zoskupenie - skupina Mukatado. Keď kvôli ničomu inému, tak už len kvôli nim sa oplatilo pozerať Eurosong. V mojich očiach aj ušiach to bol jednoznačný favorit. Veľmi som im želala, aby so svojou skladbou Ja sa mám, postúpili. Je to mimoriadne vydarený popový song s orientálnym nádychom, ktorý ovplyvnil imidž aj samotnej speváčky. Vďaka diváckemu hlasovaniu počas finálového večera vystrelili až na bronzovú priečku. V tej chvíli to však už bolo v rukách poroty, ktorá sa nakoniec rozhodla pre Nelu a Kamila. V minulosti Slovensko na Veľkej cene Eurovízie reprezentovali prevažne pomalé skladby. Prečo porota nevybrala niečo rezkejšie? Prečo to musela byť opäť balada, a ešte k tomu pieseň bez akejkoľvek štruktúry a konceptu, len preto, že sa niekto hral na Whitney Houston?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Naopak, k interpretom, ktorí sa ukázali v dobrom svetle a predviedli solídne skladby, patrili Mária Čírová a Robo Opatovský. V prvom prípade sa jedná o začínajúcu talentovanú speváčku a skladateľku, ktorej prajem, aby sa jej v rámci slovenskej hudobnej scény podarilo etablovať medzi všetky tie Kirschnerovky a Smotanovky. A ten druhý spomínaný predstavuje po rokoch tvorby lacných, sladkých žuvačiek príjemné prekvapenie. Nič viac a nič menej. Asi poslednou skladbou, ktorá si z mojej strany zaslúži pozitívne hodnotenie, je Bolo bolo od Zachariáša Hubáčka. Za modernú pieseň s r'n'b soundom si pán producent zaslúži pochvalu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu je ešte zopár mojich postrehov. Stojím si za tým, že imidž je u hudobníkov druhoradý. Ale niektoré podivuhodné úkazy doslova kričia po spätnej väzbe. Tak napríklad líder kapely VIP. Že vraj sú to ťažkí rockeri. Tí sa však podľa mňa zaobídu bez mejkapu a očnej linky, pokiaľ to samozrejme nie je vaše poznávacie znamenie ako v prípade skupiny KISS. Ani dlhé vlasy ešte z nikoho neurobili rockera, že Robo?

V Moskve majú šancu uspieť len tí, ktorí disponujú talentom, príjemným vzhľadom, a čo je najdôležitejšie, silnou skladbou. Čiže tzv. full package. Otázne je, či všetky tieto podmienky spĺňa český nominant, skupina Gipsy. V každom prípade ma Romale v ich podaní veľmi pobavilo, v tom najlepšom zmysle slova. Po istom čase na Slovensko opäť zavítal spevák s iránskymi koreňmi Arash. Duetom, ktorý v nedeľu večer zaspieval so svojou speváckou, aj životnou partnerkou menom Aysel, bude však reprezentovať Azerbajdžan. Ich pieseň Always bola veru už z iného súdka, nie ako tie naše nahrážky od Petry Kepeňovej a jej podobným.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa nakoniec ukázalo, hlavným poslaním slovenskej verzie pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest bolo zviditeľnenie sa umelcov. O tom, že väčšine z nich sa to podarilo, ale z negatívnym dôsledkom, už radšej pomlčím. Neopomenuteľný je aj fakt, že podstatnú časť všetkých súťažiacich tvorili bývalí superstáristi snažiaci sa za každú cenu predrať na televízne obrazovky, pričom drvivá väčšina z nich nemá hudobnému fanúšikovi čo ponúknuť. Preto je myslím na mieste zapochybovať o kvalite tohto projektu z dielne STV. Ako raz niekto povedal, "bol to lacný výpredaj pseudocelebrít".

Natália Podhorná

Natália Podhorná

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kto som. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu