Viacerí ekonómovia a poslanci kritizujú, že v tento magický dátum 12.12.12 v NR SR schválený budúcoročný rozpočet stojí stojí na vode. Zahraničné firmy zvažujú odchod zo Slovenska, nezamestnanosť v krajine stúpa a vláda ruší veci (rovná daň) ktoré fungovali a nikto ich nepovažoval za problém. Vláda neprišla s ničím pozitívnym, čo by rovnú daň nahradilo a bolo by symbolom pre investorov smerom do sveta. Ani o zlepšení vymožiteľnosti práva nie je reč a tu je Slovensko žiaľ na úrovni krajín tretieho sveta. Nový zákonník práce sa už začína prejavovať pred jeho účinnosťou od nového roku a to preventívnym prepúšťaním zamestnancov ešte tohto roku. Také informácie som dostal aj osobne od viacerích majiteľov firiem na Slovensku. Budúci rok to môže byť s krajinou skutočne problematické. Po nástupe Smeru do väčšinovej vlády v marci 2012 som článkom v blogu vyzval pána Fica aby naopak znížil rovnú daň s prihliadnutím na to, že ekonomiku v krajine naštartujú len nižšie dane. Rovná daň sa nedávno v parlamente zrušila a od nového roku sa zvýšia na Slovensku dane.
Vláda teda zhoršuje svojou činnosťou to, čo občania považujú za obrovský problém - stúpajúca nezamestnanosť. Pritom nerieši veci, ktoré budú rozhodovať o budúcnosti Slovenska, ako je rozvoj vzdelanostnej spoločnosti (veda, výskum a vzdelanie). V súvislosti s dosť chaotickým vzdelávacím systémom sa hovorí výlučne o platoch učiteľov, nie o žiaducich systémových zmenách k lepšiemu školstvu. To sa v budúcnosti krajine vypomstí.
Ale jednu vec vláda predsa len rieši - rómsku otázku. Teda nie celkom vláda, tá to totiž šikovne hodila na plecia opozičnému OĽaNO, aby to láskavo vyriešili za nich.
A ešte do toho všetkého príde pred vianocami účet na 40 miliónov za zákaz zisku zdravotných poisťovní. Tu pána premiéra dobehla jeho vlastná, nezmyselná iniciatíva, počas jeho prvého vládnutia. Pravdepodobne prehraté milióny verejných eur, ale aj poškvrnená prestíž Slovenska, ako krajiny kde sa skutočne oplatí investovať bude asi výsledkom. Včera som mal rozhovor s jedným nemeckým investorom, ktorý sa mi zdôveril, že si plánovanú investíciu nedaľeko Bratislavy (po rozhovore so svojou bankou) predsa len posunie a počká si, aký bude ďaľší vývoj na Slovensku. Atraktivita Slovenska sa teda už reálne začína zhoršovať.
Tu samozrejme prišiel predaj 49% podielu nemeckého E.ON Ruhrgas a Gaz de France (ktoré sú združené v spoločnosti Slovak Gas Holding) v Slovenskom plynárenskom priemysle, a.s. (SPP) na odpútanie pozornosti od iných problémov veľmi vhod. Štát získa kontrolu nad touto firmou. Skvelé! SPP ale pozostáva z troch zložiek - z tranzitu (eustream), z distribúcie a z obchodu. SPP vynášajú jej dcérske firmy, ktoré majú na starosti tranzit a distribúciu, nie však matka, ktorá vykonáva obchod s plynom. SPP obchod je v skutočnosti stratový podnik. Citát predsedu predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynského "Za obdobie rokov 2008 až 2011 sme v regulovanom segmente vytvorili kumulovanú stratu vo výške zhruba 200 miliónov eur".
Pripadá vám výhodné, aby štát vlastnil 100 percent jednej stratovej spoločnosti? Premiér Fico tvrdí, že je nutné aby takú firmu štát kúpil, keďže je to strategický podnik. Ziskové časti SPP sa následne predajú do rúk českej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). Pre zahraničného investora je to samozrejme výhodné, nakoľko sa nemusí starať o stratový obchod. Je tu ale jeden možný problém do budúcnosti. Vzhľadom na dobré kontakty jedného z nových majiteľov v Rusku, je dosť pravdepodobný aj scenár neskoršieho predaja ďalej - do ruských rúk. To už potom bude skutočne strategický podnik Slovenska... O takomto niečom sa pri takom veľkom (štátnom) biznise vo vláde vôbec neuvažuje? Tie akcie sa mali predať občanom Slovenska a nie do Čiech.
Keďže má pán premiér Fico ešte viac moci ako počas svojej prvej vlády, úmerne tomu bude zodpovedať aj veľkosť možných materiálnych i nemateriálnych škôd pre krajinu. Je výborné, že vláda začala konsolidovať financie štátu. Aká je tu realita. Čo prvá vláda Smeru zasiala, to druhá vláda Smeru teraz žne, Radičovej kabinet mal totiž len krátku životnosť. Pravica bola za poslednych 7 rokov iba rok a pol pri moci a za jej vlády sa dlh dokonca znížil. Verejné financie sa teda vláde vymkli z rúk práve pred voľbami 2010. Kto bol vtedy premiérom? Uhádli ste.
Treba si konečne naliať čašu čistého vína. Pán Fico je skvelý rétorik na kritiku vládnucich a na zbieranie percent. Doc. JUDr. Robert Fico CSc. je právnik, politik, ale bohužiaľ nie ekonóm. Spomenuté profesie sú vhodné akurát tak do opozície, kde nemôžu krajine poškodiť. Problém ale nastane potom, keď sa tie nazbierané percentá premenia na volebné víťazstvo, ako sa to stalo na jar tohto roku. Tam už moc rétorika nezaváži, čo si s krajinou v tak vážnej medzinárodnej kríze ekonomicky počať. Tak sa začnú zvyšovať dane, odvody, rôzne poplatky, ... Veď to nejako už koniec-koncov len dopadne a v najhoršom to bude zaplatené aj tak z vrecák daňových poplatníkov.
Keď ale v jednej krajine (hocikde na svete) nebude riadne fungovať ekonomika, tak nie je a ani nebude na tie, v predvolebnej kampani, toľko proklamované sociálne istoty pre občanov. Túto veľmi jednoduchú matematiku by si bolo treba v národe asi čo najskôr osvojiť.
Otázka teda znie, ide Slovensko smerom k ekonomickému (a teda aj k sociálnému) úpadku? Odpoveď sa dozvieme už v roku 2013.