
Slovenská zástava pred veľtrhom opäť chýbala
Medzinárodný veľtrh remesiel (Internationale Handwerksmesse) je jeden z najvýznam-nejších veľtrhov pre remeslá a stredných podnikateľov v Európe. Tohtoročné ťažisko veľtrhu je téma nových regeneratívnych energií a energetickej účinnosti v súvislosti so stále stúpajucími cenami energie. Téma, ktorá je celkom iste zaujímava aj na Slovensku. Je preto na škodu, že najmä v týchto ekonomicky ťažkých časoch sa zo Slovenska nezúčastňujú žiadne firmy na takejto významnej medzinárodnej prezentácii. Nechce sa mi veriť, že by Slovensko zo svojimi zručnými remeselníkmi nemalo čo ponúknuť na takomto medzinárodnom fóre. Či sa už nadobro stratili tie povestné slovenské remeslá? Pritom nezamestnanosť na Slovensku stúpa.
Slovensku stále chýba aktívny ekonomický lobing v zahraničí, čo bola aj téma môjho príspevku na vedeckej konferencii Matice slovenskej koncom februára 2013 v Martine, ktorej som sa zúčastnil ako zástupca Deutsch-Slowakische Wirtschaftsunion (DSWU). V rámci diskusie som bol potom osobne napadnutý predsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) pánom Furdíkom, že taký Volkswagen ma predsa nepotrebuje a ani DSWU. To teda bol úžastný argument od jedného dobre plateného štátneho úradníka (ako sa v diskusii prítomným sám pochválil!) na adresu všetkých nás žijúcich mimo republiky, ktorí sa snažíme nezištne pomáhať Slovensku!

Príklad českej expozície na veľtrhu - rezbárske remeslo na Slovensku vymrelo?
Dôležitosť tohto veľtrhu podčiarkla aj účasť hostí na slávnostnom otvorení, kde v rámci panelovej diskusie vystúpili také osobnosti, ako ministerský predseda Bavorska Horst Seehofer, zastupujúci generálny sekretár OECD Yves Leterme, nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Dr. Rösler, ako aj prezident Nemeckého zväzu remeselníkov Otto Kentzler.

Dokonca aj nemecká kancelárka Angela Merkel zavítala na veľtrh, kde sa už tradične stretáva s vedúcimi predstaviteľmi najväčších nemeckých podnikateľských združení. Toto stretnutie je už roky známe pod názvom mníchovský špičkový rozhovor nemeckého hospodárstva s nemeckým kancelárom.
Zostáva len dúfať, že pod novým podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (pod toto ministerstvo patrí aj ekonomické zastúpenie konzulátu) sa toto konečne prebudí zo zimného spánku a vydá sa na správny smer. Veď rozvíjať práve ekonomickú diplomaciu by bolo už skutočne na čase. A k tomu patrí zaiste aj dobrá prezentácia krajiny (dokonca s podporou EÚ) na medzinárodných veľtrhoch. Za predošlého ministra zahraničia ostalo žiaľ len pri sľuboch, ktoré som si dokonca osobne vypočul v budove na Hlbokej ceste v Bratislave. Zmení sa to za nového konečne k lepšiemu?
Hospodárske oddelenie Generálného konzulátu v Mníchove by malo predsa len aktívnejšie prispievať k pozitívnej prezentácii Slovenskej republiky v tak silnej ekonomickej krajine, akou bezosporu Slobodný štát Bavorsko je. Bol by to samozrejme aj prínos k rozvoju slovensko - nemeckých hospodárskych vzťahov. Veď Nemecko je pre Slovensko kľúčovým ekonomickým a aj politickým partnerom v súčasnosti a zaiste ním bude aj v budúcnosti. Alebo sa v tomto mýlim?
Fotky autor