Slovensko už asi nepotrebuje ani export

Dnes zatvoril v Mníchove po troch dňoch svoje brány medzinárodný veľtrh Inter Solar 2013, najväščí svetový veľtrh v oblasti využitia slnečnej energie a to aj pre elektroautomobily. Zúčastnilo sa ho 1.330 vystavovateľov zo 47 krajín sveta a veľtrh navštívilo viac ako 50.000 návštevníkov zo 150 krajín. Slovensko je tu žiaľ zastúpené len 1 (slovom jednou) firmou. Česť Slovenska tu teda zachraňuje jedným stánkom firma GeoModel SOLAR s.r.o. Len preto pred výstaviskom veje, po dlhom čase, opät aj slovenská zástava. Pre porovnanie susedné Rakúsko bolo zastúpene 40 vystavovateľmi. Popri veľtrhu prebiehala ešte aj odborná konferencia o najnovších technológiách tejto branže zo 400 referentami a vyše 2.000 účastníkmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Žeby Slovensko nemalo v tejto inovatívnej oblasti budúcnosti čo ponúknúť! Najmä v čase stúpajúcej nezamestnanosti by bolo viac ako žiadúce "rozbehnúť" konečne tento zanedbaný segment slovenského exportného hospodárstva. Na to je ale potrebné sa prezentovať na takomto veľthu svetovej klientele. Tam mala ísť podpora ministerstva hospodárstva a nie na také pochybné projekty, akým bola kauza panelákovej spoločnosti Grandwood.

Obrázok blogu

Veľkou škodou naďalej zostáva fakt, že sa Slovenská rebublika nedokáže prezentovať svojimi výrobkami, ako iné krajiny EÚ a celého sveta. Slovensko sa tak stáva opäť tou povestnou "čiernou dierou", tentokrát na mape svetovej inovácie v solárnej oblasti. Čo vo veci početnejšej účasti slovenskćh firiem na tomto veľtrhu urobila kompetentná agentúra SARIO, poťažne ekonomické oddelenie slovenského konzulátu v Mníchove ostáva záhadou? Hospodárska konzulka si dokonca nedala ani tú námahu, aby túto jedinú slovenskú firmu počas veľtrhu na stánku aspoň navštívila. Tomu sa povie perfektná arogancia v takejto štátnej funkcii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutočne by bolo asi efektívnejšie toto ekonomické oddelenie konzulátu zrušiť a ušetrené peniaze dať radšej do podfinancovaného zdravorníctva. S toho by mala krajina určite väčší osoh. To by ale musel niekdo na príslušnom ministersve začať rozmýšlať aj ekononomicky. Veď taký hospodársky konzul(ka) stojí republiku za jeden rok celkom slušnú sumu a táto (ne)činnosť je ešte aj financovaná z daní občanov.

Sú teda všetky tie štátne agentúry na podporu slovenskho hospodárstva (finacované samozrejme tiež daňovými poplatníkmi), rôzne memorandá a vyhlásenia monisterstva v podstate len, ako sa zvykne hovoriť na Slovensku, na „kočku"? Zdá sa mi, že áno.

SkryťVypnúť reklamu

Toto je teda v praxi tá, toľko proklamovaná nová ekonomická diplomacia, ktorá už dávno mala naplno pracovať v záujme hospodárského rozvoja Slovenskej republiky a ktorú dával do popredia podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí? Či je toto efektívne presadzovanie ekonomických záujmov Slovenska v zahraničí, ponechám na súdneho čitateľa. Dostane sa konečne táto realita na stôl aj pánovi podpredsedovi vlády a ministrovi Lajčákovi? A keď náhodou áno, aké budú konečne opatrenia na zlepšenie tohto úbohého stavu ekonomickej diplomacie Slovenska.

Foto autor

Pavol Podolay

Pavol Podolay

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. ----------------------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu