V rokoch 2003 až 2006 pribudlo na Slovensku 137 tisíc pracovných miest, nezamestnanosť klesla z 20 pod 10%. Ktorej krajine sa podarilo dospieť k takýmto číslam, za tak krátku dobu? Zásadné zmeny sa v spoločnosti, pracovný trh nevnímajúc, dejú vtedy, keď niečo nefunguje a zlyháva. Na Slovensku sa už rok učíme, že zásadne treba meniť úspešné a fungujúce veci, tak ako Zákonník práce, sporivý pilier, dane, zdravotné poisťovne a podobne.
Nazeranie na pracovnoprávne vzťahy ako na prostredie, v ktorom zamestnávatelia zotročujú a zneužívajú zamestnanacov je prežité, alebo aspoň malo byť. Virtuálna ochrana zamestnancov je premiérovým dobre vymysleným komunikačným posolstvom, reálne však novela zákonníka zamestnancom vôbec nepomôže, skôr uškodí. Pracujúci vo fabrikách pri pásoch vedia akurát to, že ich zamestnávateľ bude musieť platiť ich kamarátov združených v odborových organizáciách. Zmeny v zákonníku im platy nezvýšia a Ficovmu záujmu o Zákonník práce by voliči v pozitívnom duchu rozumeli oveľa viac, keby im premiér tvrdil, že vďaka novele sa ich platy zvýšia o XY korún.
Zamestnanci však v novele tratia na úkor odborárov, ktorí majú podľa návrhu Zákonníka práce rozhodovať o pracovnom čase všetkých ostatných zamestnancov. Odborári robia zajtra 19. júna o 13,00 hod. pred parlamentom podpornú akciu za prijatie zákonníka, ktorého znenie je od jeho zverejnenia už aj tak značne "vykastrované". Zajtra budú mať občania, okrem iného aj odborári, možnosť ukázať ako vážne to so zákonníkom myslia. Zdá sa, že okrem odborárov to úprimne myslia aj mladí ľudia, ktorým zákonník asi nie je ukradnutý. Bude to opäť zaujímavá konfrontácia dvoch svetov...