Na Slovensku sa čoraz častejšie začali spomínať psie zápasy. Je to krutý spôsob zábavy pre niektoré skupiny ľudí, ktoré v sebe nemajú ani trocha súcitu ku týmto psom. Na tento druh zábavy sa používa mohutné plemeno psa Stredoázijský ovčiak ale samozrejme aj iné.
Stredoázijský ovčiak bol pôvodne vyšľachtený na stráženie stáda. Tento fenomén im priniesol novú úlohu, biť sa na povel pána a čo najmenej kňučať. Tieto psy sú týmto spôsobom týrané. Psy pri týchto zápasoch pociťujú veľký nátlak, strach a bolesť. Keď sa pes bráni útoku, majiteľ ho chytá za slabiny a hucká ho k boju. Psy od seba oddeľujú až keď jeden takzvane „zvýši hlas“ - začne viac kňučať. Nejeden pes sa počas bitky prederie ohradou, aby sa zachránil.
Aj keď sú tieto zápasy na Slovensku nelegálne, dejú sa v mnohých slovenských obciach ale i mestách. Najznámejšia je malá obec Kendereš, potom Rožňava, Trenčín aj Malacky.
Na tento prípad poukázala aj televízia Markíza prostredníctvom relácie Reflex. Odhalila, že na týchto zápasoch sa zúčastňujú aj policajti a nie kvôli vyriešeniu prípadu a zadržania chovateľov psov a usporiadateľov zápasov pri čine. Spolok Slovenská liga vlkodavov je všeobecne známa ako usporiadateľ a organizátor psích zápasov. Najčastejšie ich organizujú v Kendereši za malou krčmičkou. Keď televízia Markíza upovedomila políciu o svojich zisteniach polícia sa o tento prípad začala zaujímať.

Keď niekto nahlási takto týraného psa, prídu ľudia z Ochrany zvierat v sprievode policajtov, ktorí okamžite zatknú majiteľa týraného psa. Pes alebo aj viacerí, keďže sa chovajú zvyčajne vo väčších svorkách keby náhodou bol jeden vážne zranený a nemohol by bojovať, sú odovzdaní do veterinárskej starostlivosti, kde im veterinár ošetrí početné zranenia po zuboch a pazúroch protivníkov. Tieto zranenia sú bohužiaľ pre niektorých psov smrteľné, kvôli rozsiahlej infekcii a následnému zahnisaniu rany. Niektoré psy sa kvôli ich útočnosti nedajú ošetriť, a preto sa dávajú utratiť. Keďže sa tento krok veľmi nepodporuje, psy sú poslané na intenzívny výcvik pre problémových psov, kde ich špeciálni tréneri začleňujú do kolektívu ostatných psov. Takto od mala trénovaným psom k boju sa občas nedá pomôcť ani výcvikom, takže aby neohrozovali ostatných psov a hlavne zdravie ľudí, jediná možnosť je utratiť ich.

Majiteľovi takto týraného zvieraťa hrozí 8 - 10 rokov vo väzení. Potenciál týchto psov je veľký, aj preto sa z časti psov, ktorí úspešne prejdú výcvikom, môžu stať policajnými psami.
Ešte niečo o tomto plemene psa
Jeho pôvod je až z ďalekého Turkménska, kde slúžil ako strážny pes, obrana pre svojho majiteľa a spoločník. Feny sú menšie a ľahšie ako psy, aj preto sa na súboje používajú skôr samci, ktorí vážia až 50 kg a dorastajú do výšky 60 cm. Môžeme ho nájsť v rôznych farbách od bielej až po strakatú. Je to veľmi prispôsobivé plemeno psa.

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edoasijsk%C3%BD_pasteveck%C3%BD_pes