reklama

Sloboda a zodpovednosť nemôžu existovať jedna bez druhej

"Podľa nás by malo prísť k zásadnej zmene zámenou princípu slobody za zodpovednosť," povedal Rafaj. Nečudujem sa, že nevedel uviesť, ako konkrétne, lebo ak by chvíľu skúsil porozmýšľať, zistil by, že takáto možnosť je logickým nezmyslom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)
zdroj: http://www.shooty.sk/frky
zdroj: http://www.shooty.sk/frky (zdroj: Shooty)

Skutočná zodpovednosť je vždy viazaná k rozhodnutiu a nositeľovi. To znamená, že na to, aby sme mohli vôbec uvažovať o prítomnosti zodpovednosti v nejakom konaní, musí činu predchádzať rozhodnutie. A na to, aby sme rozhodnutie mohli spraviť, potrebujeme slobodu. Ak totiž niekoho priviažeme k domu a povieme mu, že ho má strážiť a je zaň zodpovedný, nemôžme sa diviť, že sa pri prvej príležitosti utrhne a ujde. Rozhodnutie sme totiž urobili my, nie on.

Rafaj zrejme uvažoval tak, že sudcovia a súdni úradníci, novinári a vedenia vysokých škôl by sa mali správať zodpovedne. To v jeho jazyku znamená - plniť naše predstavy o tom, ako by to tu malo vyzerať, robiť to, čo my považujeme za správne. Nakázať sudcom, čo a kedy majú riešiť. Nalinajkovať novinárom, čo majú písať. Rozkázať školám, čo a koho majú učiť. Ak by toto malo byť obsahom zmeny ústavy, otvorene by sme sa priznali k totalite. A tým by sme občanom zobrali nielen slobodu, ale aj zodpovednosť, o ktorú pôvodne malo ísť. Keďže by sa totiž nemohli rozhodovať, čo a ako idú robiť, bolo by predsa hlúposťou vyhadzovať im neskôr na oči robenie chýb a prešľapov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to presne naopak - jedine zvýšením slobody je možné dosiahnuť reálnu zodpovednosť. Ak chceme, aby boli občania tohoto štátu naozaj zodpovední za svoj život, musí im ho najprv štát v čo najväčšej miere zveriť do rúk. Nie zobrať im peniaze a rozhodovanie zviazať množstvom nezmyselných pravidiel. Naopak, peniaze im nechať v rukách a množstvo pravidiel zmenšiť na nevyhnutné minimum. Až vtedy, keď bude človek držať opraty svojho života pevne v rukách, môžme začať volať po zodpovednosti. Dovtedy je to len holým nezmyslom, maskujúcim totalitárske chúťky tých, čo si myslia, že všetko vedia najlepšie.

Martin Poliačik

Martin Poliačik

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lektor kritického myslenia, propagátor zdravého spánku, konzultant a tréner Zoznam autorových rubrík:  SaSŠamanský šlabikárSo srdcom na dlaniS rukami na ruckach vozickaPeruánsky denníčekMúzou praštenýLen takS okom na hľadáčiku

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu