Špina pod palcom Jany Laššákovej

Písmo: A- | A+

Dnes sme sa v Národnej rade dožili dvoch precedensov, ktoré slovenskú politickú kultúru sťahujú k novému dnu. Rýchly a účelový návrh na odvolanie jedného člena Súdnej rady a vyradenie celej sady opozičných návrhov zákonov z rokovania schôdze.

zdroj: http://www.topky.sk
zdroj: http://www.topky.sk 

Ráno o 11.00 Ústavnoprávny výbor odporučil Národnej rade odvolať člena Súdnej rady Dušana Čima. Hodinu sme sa pýtali predkladateľky, podpredsedníčky parlamentu a predsedníčky poslaneckého klubu strany Smer-SD Jany Laššákovej, čo je dôvodom tohto náhleho kroku. Odpovede sme sa nedočkali. Mantra „je to ústavne konformné“ bola zopakovaná takmer každým vládnym poslancom. Čo sa stalo, že Dušan Čimo zrazu stratil dôveru zákonodarného zboru? Vyjadril sa nekvalifikovane? Vykonal nejaký nemorálny čin? Zmenilo sa podstatne jeho mentálne alebo fyzické zdravie? Nič z toho neodznelo. Dôvodom by mohla byť názorová nezhoda medzi smerákmi a pánom Čimom. Potom mi ale nie je jasné, prečo ho parlament neodvolal hneď na prvej schôdzi, na ktorej Smer získal pohodlnú väčšinu. Z uvedeného mi vyplýva len jedno – smeráci buď nevedia, ako by Dušan Čimo o týždeň hlasoval vo voľbách predsedu Súdnej rady a predsedu Najvyššieho súdu a potrebujú ho nahradiť niekým „čitateľnejším“, alebo to vedia a chcel by hlasovať nie podľa ich predstáv. A tam je dôvod na rýchlu výmenu ešte jasnejší.

Potom, o 13.00, pri prijímaní programu schôdze, prišla ďalšia rana. Pani podpredsedníčka Laššáková dala návrh, aby bolo zo schôdze vyradených 11 opozičných návrhov zákonov. Údajne totiž súvisia s komunálnymi voľbami a boli by zneužité na predvolebnú kampaň. Na tej istej schôdzi, na ktorej prichádza v skrátenom legislatívnom konaní návrh na kozmetické zmeny vo vyplácaní vianočných príspevkov, vlajkovej lodi smeráckej sociálnej propagandy. Toto už je ozaj gól. Jeden zo základných pilierov demokracie – legislatívna iniciatíva volených zástupcov v parlamente, dostala na držku, lebo vládna väčšina si zmyslela, že o niektorých veciach by sa pred voľbami nemalo rozprávať.

Ako to bude vyzerať pred parlamentnými voľbami? Vyradíme celý vládny balíček hrania sa na Ježíška? Sľubované cestovanie zadarmo pre študentov a dôchodcov? Navýšenie minimálnej mzdy? Veď každá strana a každý jednotlivý poslanec predkladá svoje návrhy ako ukážku toho, že je schopný napĺňať svoje predvolebné sľuby a realizovať svoju víziu o spoločnosti, s ktorou pred voliča predstúpil a na základe ktorej získal svoj mandát. A rovnako tak ich sčasti predkladá preto, aby voličovi ukázal, že stojí za to dať mu dôveru opäť. V tomto zmysle je takmer každý návrh zákona súčasťou predvolebnej kampane a teda by bol podľa smeráckej logiky nevhodný na prerokovanie. Čo je samozrejme nezmysel.

Smeru tečie do topánok a začína robiť chyby. Ďalej a viac ohýba základné demokratické princípy, na ktorých slovenská spoločnosť má stáť. Prestáva dodržiavanie pravidiel aspoň predstierať a okato zneužíva svoje právomoci. A práve v komunálnych voľbách, kvôli ktorým ten dnešný cirkus vznikol, im to volič môže spočítať. Pevne verím, že v decembri aj vďaka týmto prešľapom už Slovensko až tak červené nebude.

Skryť Zatvoriť reklamu