Bankárov ťažký sen

Prisnilo sa raz jednému bankárovi, ako požičal štátu, ktorý si chcel žiť na lepšej úrovni, než na akú mal. Pôžičky sú totiž ako drogy, je ťažké zbaviť sa závislosti na nich. Vlastne všetky štáty si takto žili a požičiavali, ale tento to už nejako nevládal splácať. Bankár však chcel svoje peniaze späť aj s úrokmi a tak navrhol výhodné riešenie. Výhodné hlavne preňho. Štát dostane ďalšiu dávku, ale ostatné štáty si musia požičať, aby mu pomohli splatiť jeho súčasnú dlžobu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Bankár sa slastne obrátil na druhý bok, pretože takýto vývoj sa mu páčil. Dostane peniaze od tohto štátu aj s úrokmi. Navyše peniaze na to si všetci aj tak požičajú od neho a splatia mu ich tiež s úrokmi. Tak to sa môže stať naozaj len v sne. Alebo žeby nie?Sen sa však začal uberať iným smerom. Objavil sa tu maličký štát, ktorý si povedal, že on nikomu na drogy prispievať nebude, a basta! Bankár sa najprv zarazil, ale pokúsil sa s úsmevom amerického prezidenta tomu štátiku dohovoriť. Nejako to nezabralo, tak skúsil metódu cukor a bič. Ponúkol zlepšiť úroky, potom pohrozil nižšími dávkami. Začal ho verejne karhať za všetko, čo sa mu nepodarilo, ešte zhoršil ekonomické podmienky investorom a tak ďalej. U iných to zabralo, tak prečo nie v tomto štáte, ktorý je menší než mnohé veľkomestá.No ten malý štát začal nahlas hovoriť o bankrote ako jedinom riešení a tým odpísaní všetkých dlhov. Vraj keď fyzické osoby môžu vyhlásiť osobný bankrot a po troch rokoch sa im všetky dlhy anulujú, potom si to môže aj štát, keďže je demokracia, dať do zákonov a podľa nich sa riadiť. Iným štátom sa to tiež začínalo celkom pozdávať. Pre bankára to ale znelo ako nočná mora. Teraz sa ponúkali len dve cesty: Buď všetkým štátom odobrať právo rozhodovať o finančných otázkach a presunúť ho na niekoho, koho by mal pod palcom a urobiť to veľmi rýchlo. Alebo použiť najmodernejšiu zbraň: zamerať sa na vnútornú destabilizáciu štátu. Nepríjemný sen. A bankár sa z neho nedokáže prebudiť.

Ján Poloha

Ján Poloha

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek bežného výskytu, ale nie hromadného typu. Kresťan, technik, so záujmom o históriu, ale vždy hľadajúci iný pohľad na veci ako je ten "bežný". Zoznam autorových rubrík:  Kresťanstvo s ručením obmedzenParadoxyCamino de SantiagoEkonomické rozprávkyPoéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu