Kam sa podel môj syr?

Útla kniha s týmto názvom už niekoľko rokov okupuje naše kníhkupectvá, ale prečítal som si ju len nedávno. Počas toho som sa nemohol zbaviť pocitu, že mi to pripomína politickú situáciu na Slovensku. Stupňuje sa tlak odborárskych organizácii na vládu a vyhlasujú sa štrajky, vyhráža sa hromadným podaním výpovede... Čo to má spoločné so syrom?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Samozrejme je to komplikovanejšie, než by táto kniha, na alegorickom príbehu (ktorý tvorí jej podstatu) obklopenom diskusiou bývalých spolužiakov a nekončiacich slovách chvály, mohla poskytnúť. To, čo mne udrelo do očí je prístup Leňa a Beňa - tak sa volajú dve z hlavných postáv v tejto knihe (podľa českého prekladu). Po tom, čo sa im minul syr na obvyklom mieste bludiska, kde ho každý deň nachádzali, sa jeden z nich rozhodol čakať na tom mieste, až kým mu "niekto" nevráti ten syr naspäť. Druhý z nich sa po krátkom váhaní rozhodol to miesto opustiť a hľadal iné miesto v bludisku, kde by snáď mohol byť nejaký syr.V prístupe týchto človiečikov sa odzrkadľuje dnešná situácia. Učitelia, ani doktori nie sú spokojný so "syrom", ktorý od svojej/našej vlády dostávajú. Ale zatiaľ čo jedni ostávajú na mieste, druhí sú ochotní vybrať sa ďalej a hľadať lepší syr v inom mieste tohto bludiska.Neviem, ako by reagovali učitelia, po prečítaní tejto knihy. Možno by naďalej štrajkovali, alebo by sa medzi nimi našli kvázi-štrajkokazi, ktorí by radšej podali výpoveď a skúsili nájsť svoj syr niekde inde. Niektorí učitelia naozaj inú možnosť ako štrajkovať nemajú. Ale nie sú na tom rovnako aj mnohí doktori? Osobne však fandím práve tým, ktorí sú ochotní vstať a ísť ďalej, pretože v tomto porovnaní sú to práve oni, ktorí riskujú viac. Nech teda získajú viac.

Ján Poloha

Ján Poloha

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek bežného výskytu, ale nie hromadného typu. Kresťan, technik, so záujmom o históriu, ale vždy hľadajúci iný pohľad na veci ako je ten "bežný". Zoznam autorových rubrík:  Kresťanstvo s ručením obmedzenParadoxyCamino de SantiagoEkonomické rozprávkyPoéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu