O troch-štyroch grošoch.

Každý z nás zrejme veľmi dobre pozná rozprávku o troch grošoch. Kde jeden múdry sedliak dokázal uživiť tri generácie z troch grošov a za to si zaslúžil stať sa kráľovským radcom. Od tých čias sa veľa udialo, na miesto radcov nastúpila generácia jeho synov. Tí boli tiež múdri a vymysleli prvú reformu verejných financií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Po ťažkej vojne so susedným kráľovstvom bolo málo mužov otcov, ktorí by živili svoje rodiny, pretože mnohí zomreli v boji za svojho kráľa a pokoj v zemi. Múdri radcovia navrhli kráľovi, aby sa on zo svojej pokladne staral o všetkých dôchodcov a deti, ale tak, aby všetci pracujúci ľudia zo svojich platov dávali peniaze do kráľovej pokladne. Kráľ bude z pokladne múdro rozdeľovať všetkým, ktorý nemajú nikoho, kto by sa o nich postaral, ale aj tým, ktorí ešte majú svoju rodinu – aby nerobil výnimky. Veď pokojnú starobu aj detstvo si zaslúži každý, a preto aj odvody by mal platiť každý. Myšlienka to bola dobrá, lebo žiaden starec neostal o žobráckej palici a ani jedno dieťa nemuselo kradnúť. Kráľovstvo sa rýchlejšie pozviechalo z vojny a aj detí bolo viac ako starých ľudí. Pod vládou tohto kráľa a jeho múdrych radcov sa celej zemi naozaj darilo, ale ľudom postupne začalo prekážať, že do kráľovskej pokladne odvedú spolu viac grošov, než z nej dostanú na staré kolená. Na kráľovskom dvore sa vystriedala ďalšia generácia radcov a tí prišli s novou (dôchodkovou) reformou. Ľudia v tých časoch už zarábali štyri groše a to ponúklo myšlienku investovania štvrtého groša do inej pokladne ako kráľovej a z nej by potom na dôchodku ľudia žili ešte parádnejšie, a v prípade, že sa dôchodku nedožijú, môžu tie peniaze zdediť ich deti. Kráľ pochválil radcov a povolal do krajiny spoločnosti, ktoré mali bohaté skúsenosti s financiami, aby garantovali jeho občanom vyšší dôchodok ak im budú odvádzať polovicu zo svojich odvodov. Rozhodol sa urobiť tento krok verejne a dostatočne transparentne, aby si aj ten najhlúpejší človek vedel sám zvážiť, či sa mu to oplatí, alebo nie. Jeho slová však zanikli v masívnej kampani, ktorú rozpútali vybrané spoločnosti. Tie dokázali takými krásnymi slovami opísať výhody aj nevýhody, až si človek myslel, že už je na dôchodku a rovno si tie peniaze užíva. To však nevoňalo nasledujúcemu kráľovi, a zrejme aj preto, lebo videl, ako sa mu jeho kráľovská pokladnica ochudobňuje, rozhodol sa spustiť antikampaň. Tak sa začal vyslovený boj o štvrtý groš. Väčšina občanov však už mala aké-také informácie, ako a čo štvrtý groš znamená a aj preto, že tento kráľ nebol až taký dobrý hospodár ako ten pred ním, so svojou antikampaňou takmer žiaden úspech nemal.Od tých čias ľudia z jedného groša žijú, jeden dávajú svojim deťom, jeden svojim zostarnutým rodičom a jeden si odkladajú na vlastnú starobu. Pričom ich druhý aj tretí groš vlastne odovzdávajú do kráľovskej pokladnice a spravuje ich kráľ a ten štvrtý, tak na ten sa len pozerajú a pozerajú, ako sa im „zhodnocuje“. A je tomu tak dodnes – samozrejme, pokiaľ 4 groše zarábajú.

Ján Poloha

Ján Poloha

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek bežného výskytu, ale nie hromadného typu. Kresťan, technik, so záujmom o históriu, ale vždy hľadajúci iný pohľad na veci ako je ten "bežný". Zoznam autorových rubrík:  Kresťanstvo s ručením obmedzenParadoxyCamino de SantiagoEkonomické rozprávkyPoéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,080 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu